Parki do kalisteniki zamiast siłowni miejskich

Chwasty w przestrzeni miejskiej zwane również inwestycjami widmo to wszystkie siłownie na świeżym powietrzu, które opierają się o same maszyny. Niektóre miasta mają ich zatrzęsienie. Każde większe osiedle ma przynajmniej jedno wyznaczone miejsce do „ćwiczeń”. Siłownie na świeżym powietrzu to zbiór rdzewiejących maszyn dobrych dla schorowanych osób starszych. Odstraszają młodzież i nie budzą zainteresowania u ludzi w średnim wieku. Inaczej jest w przypadku parków do kalisteniki.

Rozwój siłowy w najlepszym wydaniu


Za rozpowszechnieniem parków do kalisteniki nie stoi urząd miasta czy gmina. Stoją za tym ludzie, którzy w większości przypadków uruchomili cały proces urzędowy pod nazwą „inwestycje ze środków UE”. Taka inwestycja rozpoczyna się w moim rodzinnym Świdniku, który słynie z wielu zmarnowanych inwestycji zwanych „miejską siłownią pod chmurką”. Wiele polskich miast, które posiadają parki do street workoutu, przeszły podobną drogę. Zaczęło się od inicjatywy obywatelskiej, ponieważ działania władz zawsze skłaniały się do stworzenia niepotrzebnych nikomu miejsc z rdzewiejącym sprzętem na sprężynach.

Co charakteryzuje park do kalisteniki i dlaczego to on jest lepszą inwestycją w aktywność ludzi młodych i dorosłych?

1. Wykorzystuje do treningu obciążenie własnego ciała, które ustawiamy pod różnymi kątami przy użyciu drążków, ławek oraz poręczy.
2. Promuje aktywność funkcjonalną zamiast statycznej i mechanicznej.
3. Może być prekursorem późniejszego zawodowego rozwoju sportowego w dziedzinach gimnastyki artystycznej lub street workoutu (wschodząca uliczna dyscyplina sportu).
4. Jest darmowym miejscem do treningu z kółkami gimnastycznymi oraz linami do wspinania.
5. Posiada bezpieczną nawierzchnię, która w razie upadku uchroni przed poważnymi kontuzjami.
6. Jest najlepszym wstępem do rozwoju siły fizycznej dla ludzi w każdym wieku i obu płci.

Żeby nie było, że narzekam

kalisteniki - sportowiec ćwiczy pompli bez koszulki
źródło: http://foter.com/

Sprzęt dostępny w ramach „miejskich siłowni” to w większości bezużyteczne maszyny do symulowania niezdrowych ruchów statycznych. Jedyne maszyny, które uważam za dobre to: stepper, orbitrek oraz inne konstrukcje służące do treningu wydolności. W ofercie producentów sprzętu outdoor fitness jest przynajmniej kilka bardzo wartościowych modeli, które stanowczo za rzadko pojawiają się w przestrzeni miejskiej. Takim urządzeniem jest balance board z uchwytami do stabilizacji oraz maszyny do podciągania. Wśród sprzętu dostępnego dla seniorów znajdują się również poręcze, a nawet drabinki treningowe. Mimo iż są to wymagające narzędzia treningowe, to wiele osób po 40 roku życia jest w stanie z nich korzystać. Mogą być motywacją do zrzucenia zbędnych kilogramów, które sprawią, że z czasem ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała staną się przyjemnością.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Trening 24/7 – nowa jakość klubów fitness

Idealna pora do wykonania treningu siłowego, aerobowego czy fitness nie istnieje. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz rozkładu dnia. Niestety większość siłowni otwartych jest w godzinach do 10 rano do maksymalnie 22. Tym samym wiele osób ma problem w dostosowaniu swojego wolnego czasu poza pracą i nauką do treningu w klubie fitness. Siłownie Cityfit starają się temu zaradzić wprowadzając przełomowe jak na nasze standardy rozwiązanie. Są otwarte przez 24 godziny na dobę.

Cała siłownia tylko dla Ciebie

hantle
źródło: https://pixabay.com/pl/

Jestem fanem ćwiczenia w domu ze względu na spokój, ciszę, własną muzykę oraz brak jakichkolwiek ograniczeń. Dlatego oferta Cityfit jest w moim odczuciu idealna. Statystycznie najwięcej osób na siłowni jest między godziną 15 a 20. W tym czasie możecie być pewni tłumów. Poniedziałek jako „międzynarodowy dzień robienia klatki” jest najbardziej oblegany przez amatorów, zawodowców i sezonowców. Po godzinie 21 z siłowni znikają ludzie i zostają tylko osoby, które faktycznie muszą zrobić trening. Natomiast godziny poranne wyglądają jeszcze lepiej jeśli chodzi o spokój w klubie fitness (sprawdź). Zwykle między godziną 6 a 8 rano trenują tylko osoby chcące zrzucić tkankę tłuszczową poprzez ćwiczenia aerobowe. Trening siłowy wykonywany jest rzadko ze względu na ciągle „zastane” stawy, które potrzebują przynajmniej kilku godzin od wstania z łóżka by działać na pełnych obrotach. Ale lekkie treningi z ciężarami są jak najbardziej dobrym pomysłem.

bieganie
źródło: https://pixabay.com/pl/

Trochę jak w Science fiction

sprzęt
źródło: https://pixabay.com/pl/

Do CityFit pierwszy raz wybrałem się w Lublinie. Wraz z moim kolegą wykonaliśmy trening z odważnikami kettlebell oraz sztangą i hantlami. Ale nie o wyposażeniu chciałem napisać a o samym wejściu do klubu. Pewnie zastanawiacie się jak to jest, że klub otwarty jest praktycznie cały czas niezależnie od dnia. Nie ma tam żadnych ochroniarzy a trenerzy pracują tylko w godzinach od rana do wieczora. Wszystko opiera się o specjalne bramki, które aktywujemy naszym odciskiem palca. Podpisując umowę i wyrabiając konto klienta dajemy swój odcisk kciuka urządzeniu, które później wpuszcza nas do klubu przez bramkę. Bardzo nowoczesne podejście od tematu. Trochę kontrowersyjne ze względu na naszą prywatność. Ale z drugiej strony tańsze pod kątem utrzymania dla samej firmy. Na dobrą sprawę na siłowni nie musi być żaden pracownik by można było do niej wejść i bezpiecznie wyjść. W środku zamontowano wiele kamer, które dbają o bezpieczeństwo ćwiczących. Gdyby klub Citifit był bliżej mojego miejsca zamieszkania chętnie odwiedzałbym go regularnie, głównie ze względu na prywatność, która zapewnia.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Turnieje pokazowe w sportach drużynowych

biegi
źródło: https://pixabay.com/pl/sport-maraton-wy%C5%9Bcig-start-wy%C5%9Bcig%C3%B3w-210661/

W okresie wakacyjnym kiedy mamy najwięcej wolnego czasu i chęci wyjścia z domu dzieje się najmniej jeśli chodzi o sport zawodowy. Organizowane są jedynie małe turnieje pokazowe, które mają promować różne drużyny zagraniczne i sam sport jaki uprawiają. Najlepszym przykładem są wieloletnie tourne Realu Madryt do Ameryki północnej. Co roku królewscy grają w USA mecze z tamtejszymi drużynami ligowymi. Oprócz tego grają też sparingi z topowymi europejskimi zespołami z ligi mistrzów.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Nietypowe kontuzje i schorzenia sportowe

sportowiec
źródło: https://www.pinterest.com/pin/271271577530905108/

Sport zawodowy może powodować pewne urazy i zniekształcenia, które dla normalnego człowieka wydają się czymś nietypowym. To coś w rodzaju choroby zawodowej. Siedząc przy biurku również jesteśmy na nią narażeni. Wystarczy jednak równoważyć czas siedzenia i odpoczynku na stojąco by redukować negatywne skutki pracy przed komputerem. W zawodowym sporcie jest o wiele trudniej. Zaraz wyjaśnię dlaczego.

Droga do bycia mistrzem

Chociaż na dobrą sprawę wystarczy uprawiać niektóre dyscypliny zawodowo by nabawić się pewnym problemów zdrowotnych. Nie jest powiedziane, że mistrz po zakończeniu kariery musi mieć zniszczony organizm. Są ludzie mający niesamowitą genetykę do danego sportu. Przez to osiągają sukcesy i są najlepsi ponosząc o wiele mniejsze koszty zdrowotne niż osoba niepredysponowana. Tak naprawdę najwięcej kontuzji oraz zmian w ciele sportowca pojawia się podczas samych zawodów. Trening nigdy nie jest na 100% możliwości. Te sto procent daje się na zawody. Czasem jest to nawet 110, które tworzy nowy rekord świata. Podczas treningu można powiedzieć, że doskonalimy technikę i budujemy siłę. A do tego nie potrzeba dawania z siebie wszystkiego a regularności oraz wysokich obciążeń treningowych i odpoczynku.

Tenisiści, pływacy oraz narciarze

Zjazd na nartach
źródło: https://www.pinterest.com/pin/302022718732890967/

W przypadku tenisistów problem leży w ciągłym używaniu ramion, które pracują podczas uderzeń. Łokcie są narażone na liczne przeciążenia nawet przy bardzo technicznej grze. Narciarze mają to samo z kolanami. Najbardziej narażeni są narciarze zjazdowi, którzy muszą posiadać wręcz nadzwyczajną mobilność w stawach kolanowych. Do tego dochodzi siła stawów i ścięgien. Są to problemy typowo spowodowane obciążeniami treningowymi. Mogą zostać ze sportowcem zawodowym do końca życia i zniszczyć mu karierę.

Pływacy cierpią często na suchą skórę lub tak zwane ucho pływaka. Ta druga przypadłość pojawia się rzadziej. Powodem zapalenia ucha oraz upośledzenia jego działania jest po prostu woda. A raczej jej nadmiar, który może spowodować uraz, infekcję lub wypłukać całą woskowinę. A przecież woskowina jest niezbędna do zabezpieczenia wnętrza ucha. Długotrwałe przebywanie w chlorowanej wodzie nie tylko przesusza skórę, ale także niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną całego ciała, szczególnie u kobiet. W efekcie, jeśli dość często pływamy na zamkniętych akwenach, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który uchroni narażone na szwank rejony ciała: http://www.my-vagisil.pl/10-0-Vagisil-Hydro-Gel.html27.

Zniesmaczenie kulturystyką kobiecą

kulturystyka
źródło: http://www.bodybuildingwomen.com/wp-content/uploads/women-bodybuilding-39.jpg

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że zawodowi kulturyści to w większości panowie napędzaniu przez środki anaboliczne. Oczywiście trening i dieta stanowią niemal 80% sukcesu w tej dyscyplinie. Jednak na tle zawodowym liczy się również „cykl”, który sprawia, że zawodnicy są nadnaturalnie duzi. Panie startujący w zawodach kulturystycznych dzielą się podobnie jak panowie na zawodniczki naturalne oraz bez podziału na tą kategorię. Jeżeli widzicie kobietę mającą dużą masę mięśniową przy małej ilości tłuszczu możecie być pewni, że nie są to zawody dla „naturali”. Zmiana barwy głosu oraz męskie rysy powoduje testosteron, który w przypadku kobiet naturalnie występuje w minimalnej ilości. Łatwo można się domyślić, że trzeba go jakoś uzupełnić.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Tanie zimowe sporty dla każdego

zimowe sporty
http://www.pinterest.com/pin/310185493060007773/

Zima dla mnie, osoby trenującej na siłowni, nie jest problemem. Idę do klubu lub trenuję w domu i nie muszę martwić się o niskie temperatury czy śnieg. Ale dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną na dworze zaczynają się cięższe czasy. Jest wiele przykładów ludzi, którzy zachowują się jak niedźwiedzie i całą zimę nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej. Dopiero w wakacje budzą się ze snu i starają się wrócić do poprzedniego wyglądu sylwetki i spalić nadmiar tłuszczu.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Lublin ma swój otwarty stadion

Lublin ma nowy stadion
http://www.pinterest.com/pin/521995413033725801/

Stolica województwa lubelskiego przez wiele lat nie mogła doczekać się stadionu z prawdziwego zdarzenia. Budowę obiektu przekładano lub nie widziano potrzeby jego powstania. Faktycznie drużyna ligowa nie radziła sobie najlepiej i daleko jej do ekstraklasy piłkarskiej. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Poza tym duży otwarty stadion to nie tylko piłka nożna. Można przecież organizować mecze rugby, futbolu amerykańskiego czy nawet imprezy lekkoatletyczne. Arena Lublin, której otwarcie miało miejsce dosyć niedawno nie jest stadionem na miarę ligi mistrzów. To dosyć kameralny obiekt, który może pochwalić się nowoczesnością i niezłą lokalizacją.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dolny Śląsk będzie nowym lekkoatletycznym centrum Polski?

Na Dolnym Śląsku trwa program budowy infrastruktury lekkoatletycznej dla młodzieży. Na budowę i modernizację ponad 50 obiektów przeznaczono 15 milionów złotych. Projekt będzie realizowany ze środków urzędu marszałkowskiego.

stadion lekkoatletyczny
Źródło Pinterest

Najpierw powstała w Polsce sieć piłkarskich orlików (około 2,6 tys. orlików zbudowano w 5 ciągu lat) teraz szansę na rozwój swoich pasji dostaną także młodzi lekkoatleci. Na razie tylko Ci, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku. Program skierowany jest do gmin i powiatów w regionie. W latach 2013-2015 na budowę i modernizację infrastruktury lekkoatletycznej przeznaczone zostanie  15 milionów złotych. Akcja pod hasłem „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” pozwoli zbudować na nowo lub zmodernizować 50 boisk lekkoatletycznych.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Pod Warszawą powstanie pierwszy w Polsce tunel aerodynamiczny

Już w maju będziemy mogli poczuć radość swobodnego lotu, taką jaką czują spadochroniarze. Wszystko dzięki Flyspot, miejscu w którym grawitacja przestaje istnieć. Tunel aerodynamiczny powstanie na granicy Ożarowa Mazowieckiego.

Flyspot
Źródło Pinterest

Flyspot to pionowy tunel o średnicy 4,5 metra z zamkniętym obiegiem powietrza. Zamontowane wewnątrz wentylatory o mocy 1,4 MW rozpędzają jednorodny strumień powietrza do zawrotnej prędkości 280 km/h. Osoby znajdujące się w tunelu odczuwają takie same wrażenia jak skoczkowie spadochronowi. Tunel w Ożarowie będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Obiekt zlokalizowany jest obok obwodnicy Warszawy (przy węźle Warszawa Zachód) w odległości 20 minut od lotniska Okęcie. Rozpoczęcie „lotów” planowane jest na 20 maja.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Warszawa buduje ścieżki rowerowe

Sukces rowerów Veturilo jest jednoznacznym dowodem na to, że warszawiacy lubią jeździć na rowerach. Niestety, brak ścieżek rowerowych w stolicy sprawia, że rowerzyści zmuszeni są do jeżdżenia po ruchliwych drogach, tuż  obok pędzących samochodów albo do przeciskania się pomiędzy pieszymi na chodnikach. Podobna jazda podnosi co prawda adrenalinę, ale z pewnością nie jest przyjemna i nie sprawi, że spędzimy miłe popołudnie na beztroskim pedałowaniu.

ścieżki rowerowe w Warszawie
Źródło Pinterest

Jak zapewniają władze Warszawy w najbliższych latach sytuacja ma się znacznie poprawić. Już w tym roku ukończona będzie droga dla rowerów na ulicy Waryńskiego i ścieżka na Świętokrzyskiej czy Prostej. Powstać ma również kilka pasów rowerowych wydzielonych z jezdni. Po oddaniu drogi na Waryńskiego  (ma zostać ukończona w wakacje) wreszcie będzie można wygodnie dojechać do ścieżki wzdłuż Marszałkowskiej pl. Konstytucji do Nowogrodzkiej oraz do tras na Batorego i Nowowiejskiej.  Na wybudowanie tej ścieżki warszawiacy musieli czekać aż osiem lat.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Termy Mszczonów

Jeżeli mieszkasz w stolicy, a wzorem Starożytnych Rzymian chciałbyś oddać się kąpieli w basenach termalnych, musisz być gotów na podróż za miasto. Niedaleko, bo zaledwie 50 kilometrów od metropolii znajdują się Termy Mszczonów, baseny zasilane wodą termalną o temperaturze powierzchniowej 42,5°C.

Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej starzejącym się i chorowitym. Żeby zwalczyć negatywne skutki stresu i zmniejszyć napięcie związane z życiem w dużym mieście, warto zafundować sobie chwilę odprężenia. Dobrym sposobem na relaks jest skorzystanie z oferty basenów termalnych, które są znane ze swoich właściwości uzdrowiskowych i relaksacyjnych.

Termy Mszczonów
Fot. z oficjalnej strony

Kompleks termalny w Mszczonowie składa się z następujących basenów:

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]