Na jakie promocje w sklepach sportowych warto się zaczaić?

Sezon na sport nigdy się nie kończy. Promocje, na które trafiamy w marketach sportowych to najczęściej zlepek odzieży sezonowej, która według sklepu przestanie się sprzedawać w danym okresie. Przykładem są ubrania do biegania i obuwie piłkarskie. Znacznie słabiej sprzedają się rowery, hulajnogi i rolki. Przed sezonem zimowym rosną ceny desek snowboardowych i ubrań dla osób uprawiających dyscypliny zimowe. Co można kupić taniej jesienią, mając na uwadze zainteresowanie aktywnością fizyczną bliższą słonecznym wakacjom i aktywności halowej?

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Sylwetka sportowca – podnoszenie ciężarów i Lu Xiaojun

Nie o każdym mistrzu w swojej dyscyplinie można powiedzieć, że jest jej wybitnym przedstawicielem. Nie zgodziłbym się z takim określeniem opisującym genetycznie predysponowanych atletów, którzy praktycznie z miejsca zdobywają najwyższe trofea przy minimalnej ilości pracy. Rewelacyjny sportowiec to osoba, która ciężką pracą i pomimo przeciwności zbudowała nazwisko i wynik, który teraz stanowi rekord świata. Takim człowiekiem jest Lu Xiaojun.

Młody i chorowity – skąd to znamy?


Chińska kinematografia oraz literatura wielokrotnie nawiązywała do postaci wielkich mistrzów sztuk walki, którzy jako młodzi chłopcy byli raczej słabowici i chorowici. W powyższych przypadkach punktem zwrotnym okazało się ogromne samozaparcie i regularność w treningu sportowym, który niejednokrotnie był wykonywany samodzielnie. W przypadku Lu Xianojun-a było podobnie. Młody chorowity chłopak poszedł na siłownie, by zmienić coś w swoim życiu. Trafił na trenera, który zobaczył w nim potencjalnego mistrza, mimo iż nie wyróżniał się ani masą mięśniową, ani umiejętnościami. Mimo to wziął go pod swoje skrzydła.

Idealna męska sylwetka

Podnoszenie ciężarów to nie sport sylwetkowy, co potwierdzają zawodnicy wagi ciężkiej. Wystający brzuszki i fałdy tłuszczu na ramionach i nogach to dla nich chleb powszedni. W końcu tę masę trzeba jakoś zbudować, a stawy zabezpieczyć przed kontuzjami. Natomiast atleci z kategorii 65-80 kilogramów to często w miarę docięci i bardzo dobrze zbudowani sportowcy, których sylwetki robią wrażenie. U Lu Xiaojun praca z ciężarami i walka o wygraną w kategorii do 77 kg przyniosła nie tylko dobre zdrowie, ale również fenomenalne proporcje ciała. To taki Mariusz Pudzianowski w swojej kategorii i dyscyplinie. Pudzian także dysponował sylwetką, która sprawdziłaby się na scenie i plaży, co znacznie wyróżniało go spośród dziesiątek strongmanów i dlatego został tak rozpoznawalny na świecie.

Zapracowany geniusz

igrzyska
źródło: http://foter.com/

Niektóre biografie mówią o tym, że trenerzy naszego tytułowego bohatera uważali go za geniusza w podnoszeniu ciężarów i treningu siłowym, który bez trenera mógłby dostać się nawet do top 3 w swojej kategorii wagowej. Wykluczałoby to tezę o ciężkiej pracy mistrza. Nawet pomimo predyspozycji, które ujawniły się w wieku 18-20 lat, Xiaojun zachował dyscyplinę i stał się jednym z najciężej pracujących nad swoją siłą i techniką zawodnikiem chińskiej kadry.

Podnoszenie ciężarów ma teraz zły PR ze względu na afery dopingowe. W Polsce wielu kibiców odwróciło się od sztangistów po aferze z Dołęgą i braćmi Zielińskimi. Każdy powinien wiedzieć, że w sportach ciężarowych doping bierze każdy. Biorą go, by dostarczyć krwi i igrzysk na zawodach. Natomiast komisja antydopingowa to często farsa i loteria dla zawodników. Pamiętajmy o jednej rzeczy. To nie doping sprawia, że zawodnik niczym baletnica z gracją dźwiga setki kilogramów nad głowę, a jego przygotowanie techniczne i umiejętności wypracowane przez lata.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Nierozsądne rzeczy, które robimy będąc na siłowni

Ludzie wykonujący treningi w klubie fitness mają coraz lepszą technikę ćwiczeń i wiedzę na temat planowania podstawowego planu działania, by uzyskiwać efekty wizualne i siłowe. Nie uchroniło ich to od robienia wielu błędów, które łatwo zaobserwować patrząc z boku. Czy mają one wpływ na efekty osiągane przez ćwiczącego? Niektóre z nich tak. Inne dotyczą kwestii higienicznych, natomiast ostatnie uprzykrzają życie innym trenującym.

Odpoczynek ze smartfonem

Niezrozumiała dla mnie maniera wyciągania telefonu na siłowni podczas przerw odpoczynkowych między seriami urosła do rangi plagi i internetowego memu. Odpoczynek podczas aktywności fizycznej również powinien być aktywny. Wyciąganie smartfona i siadanie na ławeczce to najgorsza z form zbierania sił do kolejnej serii. W ogóle nie widzę powodu, dla którego smartfon jest zabierany z szatni na salę treningową. To nie tylko kiepski nawyk, ale także element pogarszający nasze efekty siłowe i wytrzymałościowe. Wlepianie się w ekran i niebieskie światło także w czasie uprawiania sportu podchodzi pod uzależnienie.

Brak ręcznika, klapek, mydła i ubrań na zmianę

błędy na siłowni
źródło: http://foter.com/

Higiena w miejscu publicznym obowiązuje również na siłowni, klubie fitness czy innym obiekcie sportowym. Szatnie dla klubowiczów są coraz lepiej wyposażone. Pryszniców nie brakuje, a każdy z ćwiczących może również wyprasować koszulę lub szybko wysuszyć włosy tamtejszą suszarką. Sieciówki dbają o swoich klientów. Natomiast wiele z tych osób nie dba o siebie, ponieważ nie kładzie na ławkę ręcznika, chodzi po szatni boso i nie zmienia ubrań treningowych. Ten, kto tak postępuje, powinien wstydzić się za siebie. Niestety sam wstyd to za mało, ponieważ psucie innym ludziom powietrza w komunikacji miejskiej z powodu zaniedbań higieny potreningowej powinien być karany mandatem. W klubie fitness obowiązuje też niepisana, choć zdarza się znaleźć takie zalecenie, zasada dotycząca odkładania sprzętu na swoje miejsce. Natomiast nieporządek, jaki panuje w wielu klubach, można porównać do szatni dzieci ze szkoły podstawowej.

Krzyki i rozmowy towarzyskie

https://www.youtube.com/watch?v=eiODhfYs2Sg

Oddech siły to znana rosyjskim atletom technika, w której wydawanie dźwięków podczas podnoszenia ciężarów jest całkowicie naturalne. Właściwie używa, pozwala podnosić więcej i wykonywać ciężkie ćwiczenia bezpieczniej. Natomiast niezrozumiałe jest dla mnie wydawanie dźwięków, które nie mają nic wspólnego z oddechem siły. Małpie krzyki i wrzaski zdarzają się w każdym klubie. W USA zostały nawet zabronione przez parę markowych klubów fitness. Równie dużą niepokojącą plagą są rozmowy towarzyskie na siłowni. Przeszkadzają ludziom skupiającym się na swoim treningu i mogą być źle odbierane przez innych ćwiczących.

Klub fitness lub siłownia to miejsca publiczne. Nasze zachowanie wpływa na ogólną atmosferę, a złe nawyki pogarszają efekty treningu. Rzadko ktoś zwróci nam uwagę, że postępujemy źle. Dlatego warto mówić i pisać o złych nawykach na siłowni ku przestrodze nowych adeptów treningu i starych wyjadaczy.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Koszulka piłkarska jako element codziennego stroju

W Polsce jest około jednego miliona aktywnych kibiców piłki nożnej, uczęszczających na ligowe mecze oraz aktywnie działających w strefie kibica. Kolejne kilka milionów może określić się jako kibice z doskoku lub tak zwane pikniki. Chodzą czasem na mecze i oglądają ligę mistrzów w telewizji. Dla większości z nich koszulka piłkarska jest nie tylko atrybutem do dopingowania, ale także elementem codziennego stroju, który można od czasu do czasu założyć.

Popularne koszulki gwiazd futbolu

koszulka piłkarska
źródło: http://foter.com/

Najlepsi piłkarze świata to nie tylko zawodnicy mający zdobywać dla klubów trofea. To również marka, na której się zarabia. Sprzedaż koszulek Cristiano Ronaldo to nic w porównaniu z pieniędzmi, jakie zarabia Manchester United. Kibice tego angielskiego klubu kupują, co popadnie, byleby tylko znalazło się na tym logo czerwonych diabłów. Zaraz po drużynach z wysp najlepiej sprzedają się koszulki piłkarzy grających w Bundeslidze. Należy zauważyć, że cena oryginalnej stadionowej koszulki waha się w kwocie 100 euro. Najdroższe dziś nazwisko futbolu, czyli Neymar został wyceniony na klubowym T-shircie ze 150-procentową przebitką. Oznacza to, że jego koszulka PSG kosztuje w sklepie od 150 euro w górę.

Oryginalne czy podrabiane

Koszulki z oryginalnymi metkami i logami nazywane są replikami. Ich cena jest najwyższa, a jakość nie pozostawia żadnych złudzeń. Podróbki to koszulki bez loga sponsorów, producenta odzieży sportowej i z elementami wykonanymi niskim nakładem prac. Kosztują niewiele, chociaż zdarzają się ubrania piłkarskie za około 80-100 złotych z tak zwanych chińskich bazarów. Mimo metek i loga nie są replikami, a jedynie podróbkami zrobionymi na zamówienie. Plaga podrabianej odzieży sportowej firmy Adidas i Nike to problem w wielu krajach.

Estetyka i elegancja kontra miejski dres

koszulka piłkarska
źródło: http://foter.com/

Dziewczyny, żony i narzeczone o ile nie są kibicami nie przystaną na codzienny look w stylu „wieczny kibic”, chyba że koszulka piłkarska jest elegancka. Królewscy, czyli zespół Realu Madryt przez lata słynął z estetycznych białych koszulek z kołnierzykiem. Natomiast ich główny rywal FB Barcelona miała znacznie efektywniejsze stroje prosportowe, które nie pasowały do codziennego stylów, chyba że mówimy o połączeniu z jeansami i wypadzie do baru. W związku z tym, że w każdym sezonie następują zmiany w trykotach meczowych, to pewne elementy t-shirtów zawsze się zmieniają. Na plus można zaliczyć krój obecnych koszulek, które lepiej przylegają do ciała i podkreślają sportową sylwetkę.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Suszone owoce doładują cię po treningu

Paliwem dla mięśni jest glikogen. Po każdym treningu siłowym lub wytrzymałościowym zużywamy jego zapasy, chociaż nigdy nie spadają one do niebezpiecznych wartości. Niemniej, żeby nie spowodować u siebie efektu pogorszenia w budowie siły i kondycji, należałoby utrzymać go na stałym poziomie. Żeby to zrobić, należy spożywać właściwe produkty spożywcze lub suplementy po treningu. Szczególnie rekomendowane są niedojrzałe banany zawierające skrobię. Natomiast drugim, nieco innym produktem są suszone owoce.

Wady i zalety względem efektów sportowych

suszone owoce w filożance
źródło: http://foter.com/

Występujące w różnych gatunkach suszonych owoców przeciwutleniacze i witamina C nie są rekomendowane do spożywania po treningu siłowym u osób, których celem jest budowa masy mięśniowej. Jak wiemy nadbudowujące się włókna mięśniowe, są powiązane ze stanem zapalnym, który nie powinien być redukowany od razu po treningu. Dlatego suplementowanie witaminy C, D3 lub kwasów omega 3 powinno przypadać na porę oddaloną od treningu o co najmniej 6 godzin. W suszonych owocach dawki przeciwutleniaczy są niewielkie, nawet w porcji 100 gramów. Typowa ilość suszonych owoców to od 15 do 30 gramów. Jeżeli nie przekroczycie tej dawki, możecie spać spokojnie. Natomiast istnieje gatunek owocu, którego należy się wystrzegać po treningu, lub minimalizować jego porcję do około 10-15 gramów. Chodzi o jagody goi, które mają najwyższe wartości przeciwutleniaczy i witamin.

Wśród zalet należy wymienić dobrze skoncentrowane cukry proste połączone z witaminami o najlepszej przyswajalności, której nie osiągają suplementy diety. Zawierają także magnez i potas, czyli minerały najszybciej zużywane przez organizm podczas wysiłku.

Jakie gatunki spożywać po treningu?

Egzotyczne, rodzime, duże, małe i podłużne. Nigdy nie zamykać się na jeden rodzaj suszonych owoców. Rotować nimi względem smaku, ceny i właściwości prozdrowotnych. Unikać za to owoców polewanych cukrem, słodzikiem i z dodatkami konserwantów.

suszona śliwka
źródło: http://foter.com/

Zacznijmy od suszonych owoców z rodzimego podwórka. To przede wszystkim śliwki, jagody, aronia, brzoskwinia, agrest, malina, jeżyna, morwa biała, wiśnia, żurawina i truskawka. Specjalnie pomijam jabłko, gruszkę i inne tego rodzaju owoce, gdyż są mocno słodzone i konserwowane. Wymieniłem wam większość suszonych owoców, które mogą rosnąć i zostać poddane procesowi suszenia w naszym kraju. Na dobrą sprawę jest tu całe spektrum witamin i substancji czynnych, które dobrze wpływają na nasze zdrowie. Wybierzcie sobie 3-4 gatunki i spożywajcie po treningu na zmianę w ilości od 15 do 25 gramów.

Gatunki importowane z innych krajów tj. morele, daktyle, figi, papaja, marakuja, ananas i wiele innych to alternatywa. Często wybieramy je, ponieważ są tańsze. Niestety niska cena ma swoją skazę w postaci gorszej jakości i substancji konserwujących. Nie zawsze tak jest, dlatego należy czytać etykiety.

Suszonych owoców nie polecam jeść jako przekąskę w ciągu dnia. Zawartość fruktozy, sacharozy lub glukozy najlepiej wykorzystywana jest po wysiłku fizycznym. U osób, które w ogóle nie uprawiają sportu, nie poleca się spożywania owoców w nadmiarze, ponieważ nawet fruktoza łącząca się z witaminami prowadzi i obciążenia wątroby i odkładania tkanki tłuszczowej podskórnej.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Trening na wakacjach, czyli roztrenowanie i aktywność poza siłownią

Gdy na dworze upał w siłowniach wcale nie brakuje zapalonych fanów żelastwa i fitnessu. Nawet oni potrzebują wakacji i odpoczynku, który w gwarze siłowni nazywany jest roztrenowaniem. Ten planowany wypoczynek może odbywać się na różnych warunkach. Część z trenerów uważa, że należy kompletnie porzucić na okres 1-2 tygodni aktywność fizyczną. Przestać trenować i najlepiej całymi dniami regenerować się jedząc, spacerując, opalając się i nie męcząc organizmu ćwiczeniami. Inni mówią, że należy wykonywać treningi na poziomie 30-40% intensywności. Kto ma rację?

Różne oblicza roztrenowania

roztrenowanie - trening na wakacjach
źródło: http://foter.com/

Regeneracja po wysiłku fizycznym lub po całym roku treningów jest kwestią indywidualną. Często osoby szczupłe regenerują się zaskakująco szybko. Praktycznie nie czują zmęczenia i są gotowe do kolejnego treningu. Natomiast pulchne i genetycznie większe jednostki cechują się gorszą regeneracją układu nerwowego, czy mięśniowego. Psychika to całkiem inna para kaloszy. Jedna osoba już po kilku sesjach na siłowni stwierdzi, że nie ma ochoty podnosić ciężarów. Natomiast drugi człowiek będzie czuł głód progresu i ogromną przyjemność z treningów i ani myśli o rozstaniu się ze swoim sportowym hobby na dłużej. Indywidualne podejście do roztrenowania warto opracować sobie samemu metodą prób i błędów. Raz warto zrobić 7-10 dni odpoczynku od treningów i ocenić jak przebiega nasz progres w kolejnych 4-6 tygodniach od takiego wypoczynku. Innym razem przez dwa tygodnie trenować delikatnie, ale regularne. Wykonywać ćwiczenia z bardzo małym obciążeniem 2-3 razy w tygodniu i również ocenić kolejne tygodnie progresu.

Czas na mobility i jogę

kobieta trenuje podczas wakacji
źródło: http://foter.com/

Okres odpoczynku od treningów należałoby wykorzystać na podreperowanie zdrowia. Wizyta u masażysty, fizjoterapeuty lub samodzielna praca nad mobilnością ciała z rollerem, gumami oporowymi i piłką rehabilitacyjną przez 7-10 dni działa cuda. Wystarczy poświęcić na to 15 minut każdego dnia. Znam mistrzów, którzy odpoczywając od siłowni, chodzą na zajęcia jogi, pływają na basenie oraz chodzą do sauny. W podręcznikach uczelni AWF poświęca się cały rozdział na odnowę biologiczną zawodnika. Amatorzy myślą, że ich to nie dotyczy. Kontuzje lub pogorszenie wyników siłowych i wytrzymałościowych to najczęstsze konsekwencje złego myślenia na temat regeneracji ciała, która powinna pojawiać się przynajmniej dwa razy do roku.

Uświadamianie aktywnych fizycznie ludzi o potrzebie wypoczynku powinno być powinnością trenerów. W sieci można przeczytać o „deload”, czyli naszym roztrenowaniu organizmu. Jednak ludzie omijają ten temat, ponieważ odstrasza ich pozornie trudna terminologia oraz ogólna niechęć do zdobywania wiedzy w kwestii „logicznej”. Okazuje się, że trening nie jest prosty jak budowa cepa. Im szybciej się o tym przekonamy, tym lepsze efekty uzyskamy, nie mówiąc już o zdrowiu.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dzieje się w polskim sporcie! Rekordy i transfery

Zmiana pokoleniowa w sportach indywidualnych i drużynowych od ostatnich 5 lat daje o sobie znać w postaci licznych medali i transferów zawodników do tzw. klubów lig mistrzowskich. Wraz z rosnącymi sukcesami, rosną oczekiwania, a u niektórych atletów objawia się niezbyt dobra cecha „zachłyśnięcia bogactwem”, które kiedyś przecież przeminie. Takie sytuacje nie mogą przyćmić tych sytuacji, które w ostatnich tygodniach i miesiącach umocniły polski sport na kartach historii. Które ze zdarzeń będą historią, do której dziennikarze i kibice będą wracać po latach?

Rekordy z obiektów trawiastych

tenis
źródło: http://foter.com/

Anita Włodarczyk znowu rzuca najdalej w sezonie. Wielu lekkoatletów poprawia swoje życiówki, a młody oszczepnik Marcin Krukowski w końcu po 15-latach, deklasuje poprzedni rekord kraju. Możemy być dumni i patrzeć na tego zawodnika jako nową nadzieję olimpijską, ale tylko pod warunkiem, że zacznie rzucać przynajmniej 2 metry dalej niż obecnie. Na listach światowych w tym roku jest dopiero piąty. Niemcy ze swoją genetyką marzeń i przygotowaniem fizycznym na najwyższym szczeblu osiągają wyniki ponad 90-metrowe. Żeby myśleć o medalu, trzeba osiągnąć przynajmniej 89 metrów z centymetrami. Drugim ważnym wydarzeniem sportowym jest zwycięstwo na trawiastych kortach Wimbledonu pary, w której Polak Łukasz Kubot odegrał ważną rolę. Jako agresywnie atakujący, zmylił przeciwników i w 5-godzinnych spotkaniu wyszedł zwycięsko. Oba te wydarzenia należy zaliczyć do historycznych. Trochę kontrowersyjne będzie dołączenie do nich transferu Wojtka Szczęsnego do Juventusu Turyn. Uważam to za informację ważniejszą z perspektywy przyszłości polskich zawodników niż transfer Krychowiaka. Legendarny Gianluigi Buffon niedługo skończy karierę. Szczęsny ma zastąpić go w bramce, jako pewna jedynka. Żeby tak się stało, nie może ponieść go szczeniacka pewność siebie i brak szacunku do doświadczonych bramkarzy i trenera.

Czym Polska stoi w World Games?

Na temat medali Polaków na imprezie World Games napiszę również po skończonych zawodach, ale już teraz należy pochwalić ich umiejętności w trzech dyscyplinach. Powietrze i woda zdają się być środowiskiem naturalnym atletów znad Wisły, ponieważ większość z ośmiu medali, pochodzi z tych środowisk. Dwa w jednej konkurencji – złoto i brąz – wywalczyli nasi paralotniarze w slalomie, który odbywał się w niesprzyjających warunkach. Natomiast aż 4 medale przypłynęły do nas z basenów konkurencji ratowniczych. Dla mnie jako kibica wielu sportów jest to nowość. Ratownicy wodni rywalizują na czas w drużynie czwórek i indywidualnie. Trzy z czterech medali to zdobycz naszych ekip pań i panów. Drugim zaskoczeniem jest dla mnie sumo. W kategorii wagi lekkiej dwa brązowe medale przypadły Pawłowi Wojdzie i Magdalenie Macios. Pisząc o tych medalach mam z tyłu głowy dzisiejszy występ Jarosława Olecha. To jeden z pewniaków do złota. Czy nie zje go trema imprezy w Polsce?

Update: Jarosław Olech znów jest najlepszy! Zdobył złoto na World Games po raz 3 z rzędu.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Suplementy dla zestresowanych sportowców

Stres w sporcie to jeden z puzzli układanki, jaką jest progres. Aczkolwiek stres oksydacyjny i stres psychiczny mają negatywny wpływ na zdrowie i trzeba z nimi walczyć. Okazuje się, że wśród suplementów jest wiele nowych preparatów, które pomagają zrzucić z siebie brzemię obowiązku, które przytłacza nas, powodując obniżenie regeneracji i budowę jednostek układu nerwowego. Istnieją także dobrze znane preparaty na obniżenie stresu i stanów zapalnych, które nieświadomie stosujecie. Które to suplementy i jakie korzyści dają?

Dobrze znany zestaw witamin i minerałów

orzechy laskowe na stres
źródło: https://pixabay.com/

Stres dla organizmu jest przede wszystkim oznaką niedoborów wśród mikroelementów. Zanim rozpoczniecie testowanie popularnych lub egzotycznych preparatów, zacznijcie od podstaw. Nie trzeba wielu badań, by stwierdzić, że to magnez jest najczęstszą przyczyną pogorszenia regeneracji i regulowania poziomu glukozy oraz wytwarzania energii, której niedostatek sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Według stowarzyszeń zajmujących się badaniem zdrowia naszej populacji to kobiety cierpią na niedobory magnezu częściej niż panowie. Natomiast płeć silna odnotowuje znaczne niedobory witamin z grupy B uważanych za inżyniera kierującego makroskładniki do odpowiednich szlaków w celu tworzenia energii. Rozpoczęcie suplementacji kompleksem witaminy z grupy B może spowodować wyższą produkcję serotoniny oraz poprawienie nastroju. Poziom witaminy B oraz magnezu łatwo zbadać oddając krew do laboratorium. Niestety każdy mikroelement, który chcemy zbadać, kosztuje nas od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najdroższa jest witamina D3.

Roślinne suplementy hitem milenium

suplementy na stres
źródło: http://foter.com/

Medycyna Chińska, Indyjska Ajurweda oraz najnowsze odkrycia naukowe doprowadziły do stworzenia suplementów diety o działaniu terapeutycznym, które przez stulecia, w naturalnej formie, używane były tylko w jednym rejonie świata. Tak było z Indyjskim korzeniem żeń-szenia zwanym Ashwaghanda i L-teaniną zawartą w liściach zielonej herbaty spopularyzowanej przez Chińczyków. Oba preparaty skutecznie walczą ze stresem, pomagają w regeneracji oraz praktycznie nie mają żadnych skutków ubocznych. Jedynie kobiety w ciąży powinni skonsultować ich dawki z lekarzem lub tymczasowo odstawić. Innym preparatem, którym warto się zainteresować jest GABA. Jego reklamowym hasłem jest poprawa pobudzenia w komórkach nerwowych, dzięki czemu mamy lepszą wrażliwość na bodźce. Pomaga to w skupieniu na treningu oraz redukcji stresu. Obecność tego neuroprzekaźnika w suplementach na lepszy sen jest konieczna. Warto łączyć go z melatoniną, chyba że już znajduje się w danym specyfiku. Świetnie spisuje się jego połączenie z L-argininą i L-Glutaminą.

Część z preparatów, substancji i mikroelementów, które wymieniłem, jest wam dobrze znana, a inne zapadły wam w pamięć przy ostatniej wizycie w sklepie z suplementami. Nie warto brać wszystkiego co popadnie w dużej ilości. Lepiej sprawdzić, czy stres nie wiąże się z podstawowymi niedoborami, których uzupełnienie okaże się tańsze niż zakup mieszanych stacków wyciągów roślinnych i aminokwasów.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

W czym nosić rzeczy na siłownie?

Treningowy ekwipunek zabierany na siłownie powiększył się względem tego, co zabierali na siłownie nasi ojcowie i dziadkowie. Dawniej nie potrzebowałeś niczego oprócz butelki wody, ręcznika i butów na zmianę. Obecnie do zestawu dochodzą suplementy potreningowe, szejker, zestaw kosmetyków, a także akcesoria rehabilitacyjne i rozgrzewkowe takie jak gumy power band i roller. Osoby trenujące podnoszenie ciężarów i crossfit muszą zmieścić w torbie specjalne obuwie i magnezję. Pewnie jest tego więcej, ale zamiast szukać kolejnych przedmiotów, skupmy się na tym, do czego je zapakować.

Torba sportowa – rozwiązanie uniwersalne

Pakowna i kojarzona z aktywnością fizyczną torba sportowa to wybór dla tych, którzy nie lubią ograniczeń. Włożycie do niej najwięcej przedmiotów, w tym buty, roller, a także ubrania na zmianę, szejker oraz artykuły higieniczne. Wielu miłośników siłowi trzyma w niej także pudełka z posiłkami, które spożywają przed powrotem do domu. W przypadku tego przedmiotu nie można myśleć o oszczędnościach. Adidas i Nike rywalizują ze sobą od lat w kwestii wszystkich artykułów sportowych. W przypadku toreb sportowych nie ma między nimi wielkich różnic. Poliestrowe torby fitness odporne na wodę i ze wzmocnionym spodem wyceniane są na 60-100 złotych. Powyżej stu złotych traficie tylko na większe rozmiarem modele lub torby firm typowo amerykańskich. Mam tutaj na myśli Under Armour, która wycenia swoją odzież i akcesoria względem zarobków USA. Dla wielu polskich amatorów sportu są przesadnie drogie, z czym muszę się zgodzić.

Plecak w różnych wydaniach

under armour plecak torba na trening
źródło: https://pixabay.com/

Źle noszona torba obciąża jedną stronę ciała bardziej od drugiej. Plecak eliminuje wszelkie niewygody, równoważąc ciężar na obu ramionach. Jeżeli oprócz sportowych butów, ręcznika, wody i ewentualnie drobnych przedmiotów nie nosicie niczego więcej, powinniście wybrać plecak. Pomieści to, co najważniejsze i zapewni wygodę. Jeżeli cenicie sobie jakość i chcecie płacić przede wszystkim za wykonanie oraz pojemność to omińcie wcześniej wspomniane sportowe marki popularne na wielką wodą. Tamtejsze plecami niczym nie różnią się od modelu Adidasa tańszego o 30 złotych. Aczkolwiek polecam pominąć nawet takie popularne marki. Turystyczne plecaki ze wzmocnionym spodem i gąbką na pleckach, to jedyny rekomendowany przeze mnie wyrób, dla osób regularnie obciążających go przedmiotami. Wytrzyma kilka sezonów i będzie wygodny. Włożenie do niego butów nie spowoduje podczas noszenia na plecach efektu irytacji nierówną podeszwą gniotącą kręgosłup.

Worek na ramię dla minimalisty

siłownia worek torba na siłownie
źródło: https://pixabay.com/

I to takiego, który nosi ze sobą tylko niezbędne przedmioty. Markowe worki sportowe są całkiem tanie i wcale nie służą do noszenia butów do szkoły. To znaczy służą, ale to jedna z możliwości. Równie dobrze można włożyć do nich ręcznik, wodę do picia, mydło i dezodorant. Worek to dobry przyjaciel każdego fana fitness, który nie potrzebuje rozmaitych akcesoriów do swojego treningi, ponieważ wszystko jest na siłowni. Materiał, z którego wykonuje się worki sportowe to poliester z dodatkiem bawełny. To najcieńszy z akcesoriów do noszenia rzeczy na trening, dlatego nie oczekujcie od niego dużej wytrzymałości. Wiele kobiet decyduje się na worki. Natomiast mężczyźni często korzystają z nich do noszenia butów na siłownie, ponieważ w ich plecaku lub torbie na ramie, zabrakło na nie miejsca.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dania z ryb i owoców morza dla diety tłuszczowej

Ryby to jedyne pewne źródło najlepszych dla człowieka kwasów omega 3. Ten fakt nie gwarantuje aprobaty ze strony dietetyków do spożywania dużej ilości ryb w diecie osób aktywnych. Przynajmniej nie w tym rejonie geograficznym. Jednak dodanie dań bazujących na owocach morza lub rybach przynajmniej raz w tygodniu jest rekomendowane dla każdej osoby. Modna w ostatnich latach dieta tłuszczowa i grupy „keto” oraz „paleo” mogą dzięki nim urozmaicić swój jadłospis, ponieważ te dania nie uwzględniają zakazanych w tych modelach żywieniowych produktów.

Posiłki białkowo-błonnikowe

owoce morza, krewetki składnikiem sałatki cesar
źródło: http://foter.com/

Lwia część morskich i oceanicznych zwierząt posiada chude mięso, którego dominującym lub jedynym makroskładnikiem jest białko. Natomiast drugim dodatkiem są oparte o błonnik i białko warzywa — stąd posiłki „białkowo-błonikowe”. Ten rodzaj dania ma mało kalorii, co w diecie ketogennej może być małym problemem. W związku z ograniczaniem węglowodanów głównym paliwem staje się tłuszcz nasycony. Książkowym przykładem przepisu z owocami morza jest sałatka cezar z serem i rukolą (sprawdź). Z przepisu wystarczy wyeliminować chleb, by cieszyć się zdrowym i lżejszym w trawieniu lunchem lub posiłkiem potreningowym. Bazą do sałatki cezar może być krewetka lub jedna z chudszych ryb tj. dorsz, tuńczyk lub morszczuk. Sałata, rukola, szpinak lub jarmuż to warzywa liściaste o wysokiej zawartości witaminy C, żelaza oraz witaminy z grupy B, które najlepiej trawią się z mięsem. Żeby posiłek był zdrowy i lekki używajcie głównie zielonych warzyw liściastych lub kapusty. Z listy odpada brokuł i groszek ze względu na gorsze trawienie w żołądku.

Doładowanie energią na pierwszą część dnia

ryby składnikiem sałatki cesar
źródło: http://foter.com/

Skoro było o białku i lekkostrawnych posiłkach, to teraz czas na pełnotłuste ryby, które trawią się wolniej. Dłuższe trawienie zapewnia nawet 3-4 godziny uczucia sytości, co na dietach paleo jest wskazane, ze względu na oparcie się o 2-3 posiłki w ciągu dnia. Makrela, szprot, śledź i sardynka są bazą naszych posiłków. Łosoś jest nawet lepszy, ale zdaje sobie sprawę z jego ceny, która nie pozwala na zbyt częste spożycie tego szlachetnego mięsa. Żeby nie stracić cennego tłuszczu i kwasów omega 3, należałoby podawać rybę smażoną ze skórą. Możliwe jest też wykonanie pasty po dokładnym oddzieleniu mięsa o skóry, tak by nie tracić cennych wartości odżywczych. Do pasty rybnej dodaje się ugotowane żółtka lub całe jajka ugotowane na twardo. Dodają potrawie jeszcze więcej wartości odżywczych i energii dla ludzi odżywiających się keto. Wartościowym składnikiem sałatek są przyprawy takie jak cebula, czosnek, koperek i szczypiorek. To tanie dodatki, które nieświadomie uważamy za dodatek smakowy, nie zwracają uwagi na ich wartość prozdrowotną. Tylko czosnek, no i może cebula, obrosły kultem zdrowia, a przecież koperek i szczypiorek to dawny lek na przeziębienie w medycynie chińskiej.

O tym, że ryb nie należy spożywać każdego dnia, powinien wiedzieć każdy. Rtęć i inne metale ciężkie to nie jedyne substancje znajdujące się w mięsie wodnych stworzeń. Dlatego warto umieścić je w dni uznawane za postne lub spożywać na przykład w weekend, korzystając z gatunków tłustych i szlachetnych.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]