Dolny Śląsk będzie nowym lekkoatletycznym centrum Polski?

Na Dolnym Śląsku trwa program budowy infrastruktury lekkoatletycznej dla młodzieży. Na budowę i modernizację ponad 50 obiektów przeznaczono 15 milionów złotych. Projekt będzie realizowany ze środków urzędu marszałkowskiego.

stadion lekkoatletyczny
Źródło Pinterest

Najpierw powstała w Polsce sieć piłkarskich orlików (około 2,6 tys. orlików zbudowano w 5 ciągu lat) teraz szansę na rozwój swoich pasji dostaną także młodzi lekkoatleci. Na razie tylko Ci, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku. Program skierowany jest do gmin i powiatów w regionie. W latach 2013-2015 na budowę i modernizację infrastruktury lekkoatletycznej przeznaczone zostanie  15 milionów złotych. Akcja pod hasłem „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” pozwoli zbudować na nowo lub zmodernizować 50 boisk lekkoatletycznych.

Jak będzie wyglądał lekkoatletyczny orlik

Każde boisko ma posiadać czterotorową bieżnię syntetyczną o długości 200 m (ze specjalnym 100-metrowym odcinkiem przeznaczonym do sprintu), skocznię do skoku w dal z rozbiegiem, a także boisko do piłki nożnej wewnątrz bieżni. Dopuszczono, w zależności od projektu i potrzeb, budowę dłuższej bieżni oraz dodatkowych urządzeń lekkoatletycznych, np. skoczni wzwyż, koła do pchnięcia kulą.

Obiekty mają być ogólnodostępne, wielofunkcyjne i nieodpłatne. Średni koszt takiej inwestycji wyceniono na 600 tys. zł. Urząd dofinansowuje 50 proc. tych kosztów, jednak nie więcej niż 350 tysięcy złotych.

W roku 2013 ramach programu na Dolnym Śląsku powstało 16 nowoczesnych obiektów lekkoatletycznych – w Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Chojnowie, Łagiewnikach, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Twardogórze, Wałbrzychu, Węglińcu, Wrocławiu, Złotoryi, Żarowie oraz Żmigrodzie.

Na ten rok planowane są inwestycje w takich miejscowościach jak: Bierutów, Bolesławiec, Długołęka, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelcz-Laskowice, Szklary Górne, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Strzelin, Szklarska Poręba i Świdnica.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że budowa stadionów lekkoatletycznych pozwoli nam wychować sportowców na miarę mistrzów i medalistów olimpijskich, takich jak Szewińska, Anita Włodarczyk, Paweł Korzeniowski, Tomasz Majewski czy Szymon Ziółkowski, którzy głośno wyrazili poparcie dla idei programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.