kolana
źródło: https://pixabay.com/pl/

Stawy to takie organiczne zawiasy, które łączą ze sobą kości oraz chroniące je mięśnie. Zdrowotne problemy ze stawami wpływają na jakość życia tak samo jak choroby serca oraz mózgu. Sprawiają, że człowiek nie może zrobić rzeczy, które dotychczas nie stanowiły dla niego problemu. Wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów może być już wielkim problemem. Choroby reumatyczne ( tutaj )objawiają się niejednoznacznie ponieważ nie muszą nieść ze sobą bólu od razu.

RZS nie dla sportowca

ciało
źródło: https://pixabay.com/pl/

Tej choroby obawia się każdy sportowiec. Chociaż każdy wie, że to właśnie sport jest jednym z lekarstw na reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie ważne jest utrzymanie jakiejś aktywności fizycznej i nie mówię tutaj o chodzeniu na spacery. Siłownia, trening z obciążeniem własnego ciała lub gumami oporowymi będzie w sam raz. Chodzi o to by dawać naszym mięśniom i stawom opór. Mimo iż RZS może powodować duże spadki masy mięśniowej, to właśnie sport siłowy oraz odpowiednia dieta pozwalają utrzymać mięśnie będące ochroną dla stawów. Historia zna sportowców, których mięśnie uratowały z urazu. Nie ma w tym ziarna kłamstwa. Jeden ze znamienitych polskich trójboistów mimo urazu kręgosłupa może całkowicie normalnie żyć i trenować dzięki grubym i silnym prostownikom grzbietu, które są oparciem dla uszkodzonych kości. W przypadku tej trudniej choroby należy wziąć pod uwagę stosowanie odpowiednich leków, które będą wspomagały aktywność fizyczną i zdrowe żywienie.

Bolące plecy prawie jak plaga

plecy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Problemy zdrowotne z kręgosłupem w wieku 60 lat i więcej wydają się normalne. W żadnym wypadku nie jest to normalne zwłaszcza gdy spojrzymy na wielu atletów i sportowców mających po 70 lat i żadnych schorzeń związanych ze stawami. Gdy problemy z kręgosłupem pojawiają się dużo wcześniej możemy być świadkami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, czyli choroby, którą jest odzwierciedleniem naszego postępowania. Chodzi mi zarówno o dietę jak i aktywność fizyczną. Jeżeli słyszymy „stan zapalny” powinna zapalić nam się lampka dotycząca odżywiania. Stan zapalny jest w stanie wyleczyć duża dawka witaminy C. A więc antyoksydanty. Druga rzecz to regulacja diety. Zwykle stan zapalny podtrzymuje zła proporcja kwasów omega 3 do omega 6. Oczywiście produkty kiepskiej jakości, dużo cukrów prostych i nieregularny tryb odżywiania również się do tego zaliczają. Jeżeli ból jest dokuczliwy warto zastosować leki dopóki nie zajmiemy się naszą dietą. Ale to tylko rozwiązanie tym czasowe. By wyzdrowieć trzeba zmienić swoje postępowania od razu, ale nie diametralnie.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.