Odleżyny – przyczyny powstawania i leczenie

źródło: MojaRana.pl
źródło: MojaRana.pl

W dzisiejszym poście zajmiemy się tematem odleżyn. Jest to problem dość poważny i warto zwrócić na nie uwagę. Czym są odleżyny, jak je rozpoznać, a także jak leczyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Odleżyny to nic innego, jak uszkodzenia skóry, a także znajdujących się tuż pod nią tkanek i kości. Zazwyczaj rany powstają u osób, które z powodu wypadku, urazu lub choroby zmuszone są do pozostawania w unieruchomieniu. Najczęściej są to osoby leżące lub jeżdżące na wózki inwalidzkim. Czas pojawienia się odleżyn na ciele chorego w dużej mierze uzależniony jest od jego kondycji i stanu zdrowia. Im bardziej zainfekowany i slaby organizm, tym szybciej odleżyny będą się robić.

Objawy odleżyn

Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę jest zaczerwienienie skóry. Bardzo często niewinnemu z pozoru zaczerwienieniu towarzyszy ból lub zwiększenie wrażliwości na dotyk. W miejscu zaczerwienienia skóra może stać się cieplejsza. W tym samym miejscu może wytworzyć się także obrzęk. Z czasem rumień staje się coraz bardziej zasiniony i łuszczący. W momencie, kiedy dojdzie do otarcia naskórka – z rany zaczyna sączyć się płyn surowiczy.

Trzeba wiedzieć, aby jak najszybciej reagować na wszelkie zmiany na skórze chorego. W przeciwnym razie może dojść do obumierania tkanek, a co za tym idzie, do ubytku owrzodzeniowego. Odleżyny pozostawione bez jakiejkolwiek opieki, prowadzą do niszczenia obnażonej kości, a także do bakteryjnego zakażenia szpiku kostnego.

Gdzie powstają odleżyny?

odlezynyOdleżyny najczęściej tworzą się w miejscach, które są narażone na długotrwały ucisk. U chorych leżących na plecach, odleżyny będą się tworzyć tam, gdzie najbardziej naciska materac – wzdłuż kręgosłupa. Mogą też pojawiać się na potylicy, łopatkach, łokciach, piętach oraz uszach. Jeśli chory przez większość czasu leży na boku, wówczas odleżyny pojawią się w okolicy stawu biodrowego lub przy kostkach.

Główne przyczyny powstawania odleżyn

Tak jak wcześniej wspomniałam, odleżyny lubią powstawać na skutek ucisku, tarcia lub urazu (tutaj). Bardzo często pojawiają się jako następstwo współistniejących chorób układu krążenia, nerwowego lub oddechowego. Czasami mogą wywołać je zaburzenia metaboliczne, cukrzyca, miażdżyca i choroba nowotworowa. Udowodniono też, że kobiety są dwa razy bardziej podatne na odleżyny, aniżeli mężczyźni. Bardziej narażone na pojawienie się odleżyn są także osoby otyłe i w podeszłym wieku.

Jak leczyć odleżyny

Oczywiście, zawsze lepiej zapobiegać odleżynom, niż je później leczyć. W tym celu najlepiej skupić się na minimalizowaniu ucisku – często zmieniać pozycję ciała chorego, stosować wałki, poduszki, kliny, specjalne materace przeciwodleżynowe i zmiennociśnieniowe. Bardzo korzystne jest także stosowanie podkładów z owczej skóry pod najbardziej narażone części ciała (pięty, kości krzyżowe). Tego typu podkłady zapewniają dobrą amortyzację, a jednocześnie dają uczucie ciepła i zmniejszają tarcie między ciałem chorego, a podłożem. Bardzo ważna jest też codzienna higiena i pielęgnacja ciała.

Jeśli jednak odleżyny się pojawią, należy jak najszybciej rozpocząć ich leczenie. Czas odgrywa tutaj znaczącą rolę, bowiem im bardziej zaawansowane stają się rany, tym trudniej je wyleczyć. Leczenie odleżyn trzeba zacząć już w stadium pierwszym i drugim, czyli naskórkowym.

Leczenie odleżyn polega głównie na stosowaniu okładów zawierających żel hydrykoloidowy. Przydatne mogą okazać się także żele hydrożelowe i błony poliuretanowe, które pozwalają na swobodny przebieg procesu naskórkowania, zapobiegając jednocześnie zakażeniu. Dzięki opatrunkom, skóra goi się szybciej i szybciej się regeneruje. Zastosowanie ich w pierwszej fazie odleżyn, skutecznie zapobiega powstawaniu rozległych i głębokich zmian.

Dobrym rozwiązaniem są też maści z alantoiną, które utrzymują na powierzchni rany wilgotne środowisko, co opóźnia pojawienie się strupa. Leczenie odleżyn zaawansowanych wymaga pomocy chirurga.

Skuteczne leczenie odleżyn polega na odpowiednim dobraniu opatrunków do rany. Chodzi o to, aby opatrunki te zapewniały optymalne środowisko gojenia się ran, idealne przylegały do rany oraz odpowiednio zarządzały wysiękiem.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.