Stół do piłkarzyków Nike
Źródło Pinterest

Boisko treningowe, które w razie potrzeby może posłużyć za zwykły stół, wiecznie zielona trawa, której nie trzeba podlewać i emocje podobne do prawdziwych rozgrywek sportowych to niewątpliwe atuty piłkarzyków stołowych. Futbol stołowy jest imitacją prawdziwego meczu piłki nożnej, szczególnie chętnie uprawianą przez amatorów w barach i ośrodkach rekreacyjnych. Nie jest to jednak wyłącznie zabawa, a każdy kto choć raz grał na poważnie w piłkarzyki wie, ze dyscyplina ta ma w sobie wiele cech prawdziwego sportu.

Pierwszy stół piłkarzykowy w Europie wynalazł Francuz Lucien Rosengart, ale do popularyzacji gry przyczyniła się dopiero szwajcarska firma Kicker, której stoły są do tego stopnia popularne w Szwajcarii, Niemczech i Danii, że słowo Kicker jest tam synonimem futbolu stołowego. Nie wiem czy Szwajcarzy pokochali tę grę ponieważ w górach znacznie łatwiej rozstawić stół o wymiarach 70 x 105 centymetrów niż znaleźć prosty trawiasty plac do gry w tradycyjną piłkę nożną, czy po prostu poznali się na jej magii. Wiem jednak, że w zupełności rozumiem ich zamiłowanie do piłkarzyków, dlatego że gwarantują one emocjonującą rozrywkę w gronie znajomych.

Klasyczny stół do piłkarzyków
Źródło Pinterest

Chociaż gra ma intuicyjnie proste zasady, to rozgrywka toczona w formie pojedynku jeden na jednego, albo dwóch na dwóch, budzi prawdziwie sportowe emocje. Najpopularniejszy system ustawienia figurek to 1-2-5-3. Ustawienie to dzieli boisko na trzy strefy: ataku, pomocy i obrony. Według oficjalnych zasad mecz rozgrywa się do trzech wygranych setów, które kończą się gdy jedna ze stron zdobędzie 5 bramek. Wyjątkiem jest ostatni set, w którym należy zdobyć co najmniej dwubramkową przewagę albo osiem punktów, aby odnieść zwycięstwo.

Nad oficjalnymi zawodami i jednolitymi zasadami piłakrzyków czuwa  ITSF (International Table Soccer Federation – Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego), której celem jest promowanie futbolu sportowego oraz staranie się o wpisanie futbolu stołowego na listę MKOL. W Polsce od 2009 roku działa Polski Związek Futbolu Stołowego, który czuwa nad krajowymi rozgrywkami w piłkarzyki.

Jeżeli grając w football stołowy czuliście, że idzie wam lepiej niż innym barowym bywalcom, może to znak, że czas rozpocząć karierę i zostać mistrzem piłkarzyków. Co ważne dla starszych z nas, w tej odmianie futbolu brzuszek i brak kondycji przeszkadzają znacznie mniej niż w tradycyjnej piłce.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.