Jak kupić dobry rower treningowy?

Rower pionowy
Źródło Pinterest

Rowery treningowe to najczęściej kupowane urządzenia spośród sprzętu fitness. Ich zaletą jest uniwersalność. Trening na rowerze do ćwiczeń fitness nie obciąża stawów i może posłużyć do rehabilitacji, np. dla osób po urazach kończyn albo zawale. Poniżej znajdziecie najważniejsze różnicę pomiędzy dostępnymi na rynku modelami rowerów treningowych.

Typy rowerów treningowych

Rowery treningowe dzielimy ze względu na pozycję, w której ćwiczymy i system hamowania. Biorąc pod uwagę pozycję ćwiczenia wyróżniamy rowerki: poziome, pionowe oraz spinningowe.

Rower poziomy to taki, w którym ćwiczymy w pozycji półleżącej. Trening na tych urządzeniach pomaga uaktywnić mięśnie brzucha i odciążyć kręgosłup. Inaczej jest na rowerach pionowych, gdzie w trakcie treningu możemy być wyprostowani albo lekko pochyleni do przodu. Pozycja przypomina tę, którą przyjmujemy jadąc na zwykłym rowerze. W trakcie ćwiczeń na rowerku pionowym modelujemy mięśnie ud, pośladków i podudzi. Ćwiczenia na rowerze pionowym obciążają jednak kręgosłup. Ostatnim rodzajem są rowery spinningowe, które przeznaczone są dla wyczynowców. Ćwiczy się na nich w maksymalnym pochyleniu do przodu, co pozwala na bardzo intensywny trening.

Biorąc pod uwagę system hamowania rowery dzielimy na mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Rowery mechaniczne są najtańsze. Opór wywoływany jest w nich poprzez tarcie koła zamachowego. Można regulować intensywność treningu, dostosowując ją do naszych potrzeb. Wadą tego typu urządzeń jest ich głośna praca. Zaletą bardzo atrakcyjna cena, która rozpoczyna się już od około 200 złotych.

Rower magnetyczny
Źródło Pinterest

Rowery magnetyczne pozwalają na regulację oporu z wykorzystaniem pola magnetycznego. Działają płynnie i są znacznie cichsze niże rowerki mechaniczne. Ich cena jest jednak wyższa, kosztują od 400 złotych w górę. Najbardziej zaawansowanym rodzajem rowerów treningowych są elektromagnetyczne. W tych rowerach oporem steruję mikroprocesor. Jest to sprzęt najbardziej profesjonalny i wytrzymały, ale i najdroższy. Szykując się na zakup roweru elektromagnetycznego musimy mieć odłożone około 2 tysięcy złotych.

Parametry

Dobry rower treningowy powinien być wyposażony w komputer zlokalizowany w przedniej części urządzenia w widocznym miejscu. Wyświetlane na ekranie komputera parametry pozwalają nam mierzyć czasprędkośćdystans, ilość spalonych kaloriia także puls. Każdy z tych parametrów jest bardzo ważny podczas treningu. Dla osób którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej najbardziej istotny jest pomiar tętna. Pozwala on monitorować intensywność treningu i pokazuje nam, czy nie ćwiczymy zbyt mocno, narażając się na powstanie zakwasów.

Dodatkowe funkcje

Wybierając rower treningowy warto również uwzględnić wagę koła zamachowego. Cięższe koło zamachowe zwiększa płynność i daje większe możliwości regulacji oporu urządzenia. Standardowo rowerki mają 8 stopni regulacji. Każdy rower powinien być dopasowany do ćwiczącego, dlatego równie ważna jest możliwość regulacji siodełka. Prawidłowa wysokość to taka, w której, w trakcie treningu noga oparta na pedale jest w pozycji wyprostowanej w kolanie. Przydatna jest także regulacja kąta nachylenia kierownicy.

Profesjonalny trening

Nie zapominajmy, że nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje skutecznego treningu. Dlatego, zanim rozpoczniemy trening, powinniśmy dokładnie ustalić nasze cele, np. czy chcemy spalić kalorię, czy wzmocnić mięśnie. Na podstawie tych ustaleń dobieramy odpowiedni trening i staramy się wykonywać go regularnie. Niewskazane jest codzienne ćwiczenia na rowerku, ponieważ uniemożliwia regenerację mięśni.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.