Maty mogą mieć różną grubość, fakturę, wymiary i oczywiście różne ceny. Kupując matę musimy przede wszystkim skupić się na jej przeznaczeniu. Poszczególny model maty powinniśmy dobrać do rodzaju treningu i celu w jakim będziemy z niej korzystać. Żeby nie pogubić się w trakcie zakupów, sprawdźmy jakie maty możemy znaleźć w sklepach.

Ceny mat osiągają bardzo dużą rozpiętość, możemy znaleźć matę w supermarkecie za 20 złotych, albo kupić ją w specjalistycznym sklepie nawet za 500 złotych. Maty służą do stabilizacji sprzętu gimnastycznego, chronią przed otarciami albo izolują ciało od zimnego podłoża, w trakcie ćwiczeń aerobowych.

Maty do ćwiczen
Źródło Pinterest

Maty ochronne

Przeznaczeniem mat ochronnych jest stabilizacja sprzętu treningowego. Mata zabezpiecza powierzchnię przed zarysowaniem i wytłumia hałas podczas wykonywania ćwiczeń. Maty te mają również właściwości antypoślizgowe, które minimalizują ryzyko kontuzji. Maty ochronne nadają się przede wszystkim jako podkład pod rowerki stacjonarne, orbitreki i bieżnie. Koszt takiej maty wynosi około 200 złotych.

Maty treningowe

Maty treningowe są absolutnie niezbędne dla każdego amatora domowych treningów. Nie ważne czy robimy brzuszki, czy ćwiczenia aerobowe, mata chroni nasze ciało przed otarciami i zwiększa komfort ćwiczeń. Maty treningowe najczęściej wykonane są ze specjalnej pianki – neoprenu. Dostępne są dwa rozmiary: 200×100 cm i 200×120 cm. Maty różnią się także grubością wynoszącą od 5 do 7 milimetrów. Miękkie maty treningowe są przeznaczone do lżejszych ćwiczeń, a maty typu Sandwich (o większej grubości i sztywności) do ćwiczeń, które wymagają amortyzacji. Najtańszą matę treningową kupimy już za 20 złotych.

Mata do jogi

Wykona jest z bawełny lub tworzywa sztucznego, a wyglądem przypomina pleciony dywanik. Mata do jogi, ze względu na charakter wykonywanych na niej ćwiczeń, musi mieć przede wszystkim właściwości antypoślizgowe. Standardowo maty do jogi mają długość 180 centymetrów, oczywiście długość maty możemy dopasować do naszego wzrostu. Grubość mat do jogi wynosi od 2,5 do 4,5 mm. Cena dobrej jakość maty do jogi to około 100 złotych.

Mata Tatami

Pierwotnie mata Tatami wykonana była ze słomy. Tradycyjnie wykorzystywano ją do przykrywania podłóg w mieszkaniach. Współcześnie specjalną odmianę Tatami wykorzystuje się do trenowania judo, karate i innych sztuk walki. Ze względów praktycznych, obecnie maty produkowane są z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są bardziej odporne na zniszczenia.

Jeżeli nie trenujemy zawodowo, na początek nie ma sensu kupować drogiej maty. Najpierw powinniśmy sprawdzić czy produkt o określonej grubości i długości nam odpowiada, a później jeżeli zużyjemy go w trakcie treningów zaopatrzyć się w model z wyższej półki cenowej.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.