TAI CHI – więcej niż gimnastyka

Najkrócej o Tai Chi można powiedzieć, że jest to sztuka panowania nad własnym ciałem i umysłem. Zagłębiając się w temacie, trzeba powiedzieć, że jest to system precyzyjnie wykonanych, powolnych ruchów. Jest to także zestaw ćwiczeń wspomagający przepływ energii wewnętrznej.

taichi

 

Tai Chi powstało wiele wieków temu w Chinach, głównie jako skuteczna sztuka walki. Bardzo szybko doceniono jednak walory zdrowotne Tai Chi, które dziś jest interesującą i oryginalną formą rekreacji ruchowej.

Nie można nie wspomnieć o tym, że Tai Chi rozluźnia mięśnie i uspokaja nerwy. Wycisza i koi. Zdecydowanie poprawia też stan zdrowia. Łagodzi dolegliwości bólowe, jak i stres. Stabilizuje kręgosłup, a także działa zdrowotnie na stawy. Co ciekawe, Tai Chi poprawia również wytrzymałość ciała i dzięki temu, że zwiększa jego świadomość, sprawia, że rzadziej doznajemy kontuzji. Ćwiczenia Tai Chi pomagają również w leczeniu depresji oraz w zmęczeniu. Usprawniają też czynności serca i płuc. Doskonale sprawdzają się w stwardnieniu rozsianym, zaburzeniach równowagi u osób starszych oraz w artretyzmie.

sztuki walki: Tai Chi

 

Na czym dokładnie polega Tai Chi?

Przede wszystkim na wykonywaniu określonych, łagodnych i harmonijnych ruchów zarówno przy zaangażowaniu całego ciała, jak również odpowiednim stanie umysłu. Najważniejsza w trakcie ćwiczeń jest koncentracja i wyciszenie. Duże znaczenie odgrywa także odpowiedni oddech. Tai Chi obejmuje też ćwiczenia statyczne, w których zadaniem jest utrzymanie ciała w niemal nieruchomych pozycjach. Tai Chi dąży do efektywności ćwiczeń, czyli osiągania maksymalnego efektu przy minimum wysiłku. Prawda jest taka, że w Tai Chi przez cały czas trzeba być gotowym do ruchu w każdym kierunku. W przeciwieństwie do chociażby biegania, Tai Chi nie obciąża kolan. Ruchy zachodzą tu na jednym poziomie (również do tyłu i na boki), dzięki czemu stawy skokowe, biodrowe i kolanowe są delikatnie masowane. Występujące w ćwiczeniach koliste ruchy kończyn górnych rozluźniają stawy barkowe, łokciowe i nadgarstkowe. Ciężar przeniesiony z kręgosłupa na uda powoduje z kolei „wydłużenie” kręgosłupa i wyprostowanie całej sylwetki.

Cały trening Tai Chi zazwyczaj poprzedzony jest łagodną rozgrzewką, obejmującą ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i koordynacyjne. Bardzo charakterystyczne dla Tai Chi są tak zwane sekwencje, czyli ciągi ruchów składające się z kilku różnych technik. Niezależnie od odmiany trening obejmuje: podstawowe ćwiczenia, formy bez broni, formy z bronią, pchające dłonie, czyli ćwiczenia z partnerem oraz inne ćwiczenia.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.