Jak myć prawidłowo zęby? Kilka praktycznych rad

higiena jamy ustnej (źródło: www.pinterest)
higiena jamy ustnej (źródło: www.pinterest)

Codzienne higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego wyglądu zębów. W praktyce oznacza to regularne i dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz past usuwających kamień nazębny. Piękne i lśniące zęby są ważne dla ogólnego samopoczucia. Zdrowe zęby sprawiają, że czujemy się zawsze pewnie, dobrze i młodo. Sprawdź o czym powinniśmy pamiętać podczas pielęgnacji jamy ustnej.

Czyszczenia zębów uczymy się już w wieku przedszkolnym. Mimo to wiele dorosłych osób nie potrafi dokładnie myć zębów. Ciągle zapominamy, że najważniejsza jest odpowiednia technika. Przede wszystkim nie powinniśmy szorować zębów.

Najbezpieczniej jest odchylić szczoteczkę nieco od osi zęba i wykonywać nią małe, okrężne ruchy w okolicy dziąsła. Podstawą jest ruch wymiatający od góry do dołu oraz od dołu do góry. Nic prostszego – prawda?

Nici dentystyczne wciąż traktujemy jako zło konieczne. Tymczasem bez odpowiedniej nitki nie wyczyścimy zębów jak należy. Resztki jedzenia mogą zalegać w przestrzeniach międzyzębowych, nie usunie ich stamtąd nawet najlepszy płyn do płukania jamy ustnej. Nitkę wystarczy wsunąć między zęby i poruszać nią na boki. Do każdego zęba powinniśmy używać nowego, świeżego odcinka.

Do pielęgnacji jamy ustnej używajmy past i płynów zawierających fluor. Dobre pasty do zębów nie muszą kosztować wiele, najważniejsze, aby zapewniały ochronę przeciwpróchniczą. Codzienne czyszczenie zębów powinno zwieńczyć wypłukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym, który zmiękczy osad i kamień nazębny, usuwa bakterie, zawiera fluor, który chroni przed próchnicą. Mój ulubiony płyn do płukania jamy ustnej – Colgate Plax. Dlaczego? Ponieważ jest skuteczny, daje natychmiastowe odczucie świeżego oddechu (to dla mnie bardzo ważne) i co najważniejsze – nie zawiera alkoholu.

Zęby starajmy się myć zawsze po jedzeniu i po każdym posiłku. Przestrzegajmy planów diety i ograniczmy przekąski między posiłkami. Niewskazane jest podjadanie słodyczy i picie napojów gazowanych. Jeżeli mamy już ochotę na małe co nieco, zdecydujmy się na owoc. W ciągu roku należy dwa razy wykonać profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły