Pozostało niespełna 100 dni do zimowej olimpiady

Komitet Organizacyjny 22 Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi poinformował, że przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wszystkie obiekty sportowe są już gotowe do zawodów. Na ukończeniu jest także budowa infrastruktury.

Soczi 2014
Źródło Pinterest

7 lutego rozpoczną się kolejne zimowe igrzyska. Uczestnicy będą rywalizować w 98 konkurencjach 15 dyscyplin sportu. Olimpiada została podzielona na dwie części – “lodową” w Klastrze Przybrzeżnym, czyli w samym Soczi, i śniegową w Klastrze Górskim, tj. w odległej o 40 km Krasnej Polanie.

Aby organizacja igrzysk była w ogóle możliwa, musiało powstać ponad 400 nowych obiektów. Jednak tylko 17 z nich ma bezpośredni związek z zawodami – pozostałe to elementy infrastruktury, takie jak np.: elektrociepłownia, lotnisko, dworzec kolejowy, drogi, węzły komunikacyjne, tunele i hotele.

Na potrzeby stricte sportowe zbudowano Stadion Olimpijski, pałac lodowy dla zawodników łyżwiarstwa figurowego i short tracku, dużą i małą arenę lodową dla hokeistów, stadion łyżwiarstwa szybkiego, halę do curlingu, a także kompleks przeznaczony dla zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, dwie skocznie narciarskie, ośrodek dla alpejczyków, tor saneczkowo-bobslejowy i park snowboardowy.

Rosjanie na przygotowania do olimpiady wydali już 50 miliardów dolarów, czyli cztery razy więcej niż planowano w 2007 roku i więcej niż kosztowały wszystkie poprzednie zimowe igrzyska razem wzięte. Wysokie koszty wynikają jednak nie tylko z rozmachu organizatorów, ale także z potrzeby zagwarantowania bezpieczeństwa. Sytuacja na rosyjskim Północnym Kaukazie wciąż jest niespokojna, a przywódca tamtejszych ekstremistów islamskich Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, w lipcu zaapelował do swych zwolenników, by postarali się zakłócić przebieg igrzysk w Soczi.

Żeby zapobiec aktom terroru, w Soczi skoncentrowane będą wszystkie siły i środki FSB. Szef resortu spraw wewnętrznych Rosji Władimir Kołokolcew poinformował, że porządku publicznego w Soczi pilnować będzie 37 tys. policjantów i 10 tys. żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW. Liczebność sił FSB i Ministerstwa Obrony nie została podana do publicznej wiadomości. Po raz pierwszy w historii wszyscy kibice będą musieli uzyskać specjalna kartę identyfikacyjną ze zdjęciem, bez której nie będą mogli skorzystać z biletów na igrzyska. Karty kibica są przepustką do Parku Olimpijskiego na imprezy programu kulturalnego igrzysk. O wydaniu karty kibica zadecyduje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.