Masz problemy ze zdrowiem i wagą? Sprawdź swoje geny!

zdrowa dieta

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, czasem mimo dbałości o swój organizm, prawidłową dietę czy ruch zmagamy się z problemami. Choroby, nadwaga, ociężałość czy brak energii to częste przypadłości wielu z nas. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze wynikają one z braku dbałości o swoje zdrowie.

W dzisiejszych czasach wiemy bowiem, że za choroby mogą odpowiadać nasze geny. Genetycznie uwarunkowane choroby człowieka to między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby nerwowo-mięśniowe. Geny mogą przyczyniać się także do nadwagi oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Warto mieć tego świadomość i poznać swój genotyp. Dzięki temu możliwe będzie przeciwdziałanie problemom. 

Czy geny mają wpływ na naszą wagę?

dieta a geny

Większość osób uważa, że przyczyną nadwagi lub otyłości nie jest nic innego jak zła dieta. Tymczasem to nie do końca prawda. Współczesna medycyna odkryła bowiem, że za predyspozycjami do tycia mogą stać uwarunkowania genetyczne. W genach zapisane są bowiem informacje dotyczące np. magazynowania tkanki tłuszczowej czy usuwania nadmiaru soli w organizmie.

Jeśli w twoich genach znajdują się informacje, które odpowiadają np. za większe magazynowanie tkanki tłuszczowej, nawet jedząc niewiele możesz tyć. Twoje ciało jest bowiem „zaprogramowane” tak, by gromadzić zapasy. Wówczas konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety, która oparta będzie o twoje uwarunkowania genetyczne. To pozwoli utrzymać ci prawidłową wagę.

Geny a pogarszający się stan zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że istnieją choroby, które dziedziczymy po bliskich. Bardzo częstym przypadkiem są np. zachorowania na nowotwory w danej rodzinie. Inne choroby również mogą być uwarunkowane genetycznie. Jest ich naprawdę sporo – wspomniane wcześniej zwiększone ryzyko zachorowania na raka, cukrzyca, choroby mięśniowo-nerwowe, wady wrodzone – to tylko niektóre z nich.

Dlatego też, jeśli twój stan zdrowia pogarsza się mimo tego, że dbasz o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia, warto sprawdzić, czy nie cierpisz na jedną z chorób uwarunkowanych genetycznie lub czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka. Zdobycie takich informacji pozwoli lekarzom skutecznie przeciwdziałać powstającym problemom zdrowotnym.

Jak dowiedzieć się więcej o uwarunkowaniach genetycznych?

uwarunkowania genetyczne a dieta

Wiemy już, że geny mogą odpowiadać za wiele chorób czy predyspozycji naszego organizmu. Jak jednak dowiedzieć się na co mamy uważać? Rozwiązaniem są badania genetyczne. Aby je przeprowadzić musimy jedynie oddać próbkę swojego materiału genetycznego, poprzez oddanie kropli krwi lub potarcie wewnętrznej części policzka specjalnym wacikiem.

Pobrana próbka jest wnikliwie analizowana w laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki badań może wynosić nawet kilka tygodni, niemniej jednak ich wynik jest zawsze miarodajny i może powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia. Samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Dlatego też rośnie liczba osób, które decydują się na jego wykonanie po to, by w pełni zadbać o swoje zdrowie.

Co jeśli koszty przekraczają Twoje możliwości?

Badania genetyczne w naszym kraju wciąż nie należą do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Rozwiązaniem może być pomoc finansowa oferowana przez firmę Medi Raty, z którą zapoznasz się bliżej na stronie https://www.mediraty.pl/. Firma ta oferuje bowiem korzystne kredyty na leczenie i diagnostykę. Niskie, miesięczne raty nie będą obciążać twojego budżetu i pozwolą ci zadbać w pełni o swoje zdrowie bez obaw o stan konta.

Oceń wpis!
[Total: 2 Average: 5]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.