Dbamy o trawnik na przydomowym boisku

Podwórko dla domu jednorodzinnego jest pierwszym miejscem do uprawiania sportu dla młodego człowieka. W wakacje korzystają z niego nawet dorośli. Sam chętnie gram w badmintona z żoną, kopię piłkę z synem oraz bawię się z psem. Bieganie po trawie może być koszmarem ogrodnika, ale osoba aktywna fizycznie potrzebuje silnej i zdrowej trawy oraz bezpiecznej powierzchni, której nie straszne są nawet najbardziej wymagające dyscypliny. Jak należy zadbać o przydomową murawę, by nie zmieniła się w pustynię?

Zacznij od koszenia

koszenie
źródło: http://foter.com

Podstawowa czynność, o której należy pamiętać o koszenie. Z trawnikiem jest jak z męskimi włosami na głowie. Krótkie i elegancko ostrzyżone są silne i twarde. Im dłuższe je zapuścimy, tym większy nieład będzie na naszej głowie. Nie osłabiajmy trawnika niepotrzebnie, ścinając go zbyt mocno lub doprowadzając do przerastania. Dla muraw najlepsza jest długość około 3-3,5 centymetra. Zimą na boiskach piłkarskich przycina się ją do 4 centymetrów. Nie szukajmy filozofii w doborze kosiarek. Elektryczna, spalinowa oraz traktorek koszący będzie tak samo dobrym wyborem.

Wertykulacja i napowietrzanie – robi się skomplikowanie

Na początku zacznijmy od łatwiejszego zadania. Napowietrzanie trawnika jest bardzo ważnym elementem jego pielęgnacji. Pomiędzy pojedynczymi źdźbłami trawy a ziemią może powstawać nowe życie w postaci mchu, który w pewnym stopniu ogranicza dostęp tlenu do gleby. Urządzenia takie jak areator i wertykulator pomagają napowietrzyć trawnik przy pomocy specjalnych ostrz przebijających ziemię w regularnych odstępach (sprawdź). Gęste murawy wymagają regularnej wertykulacji, która jest czynnością intensywnie rozbijającą zbity filc i wcześniej wspomniany mech. Po jej wykonaniu trawnik może wyglądać niezbyt okazale. Wertykulatory do trawy przypominające kosiarki używa się do krótkiej murawy w okresie wiosennym oraz czasem jesienią, gdy trawnik zaczyna gęstnieć i zarastać mchem. Samo grabienie lub tworzeni dziurek za pomocą sandałów do areacji jest czynnością mozolną, która przy dużych działkach staje nieopłacalna. Nic nie zastąpi urządzeń na prąd.

Walka z konkurencją i uszkodzeniami

murawa
źródło: http://foter.com

Uszkodzenia, jakie ponosi trawnik podczas uprawiania aktywności fizycznej powinny być jak najszybciej usuwane poprzez dosiew trawy. Profesjonaliści stosują nasiona wzbogacone mieszanką regeneracyjną, która pozwala szybciej załatać naturalne ubytki murawy. Można także poczekać na nadchodzące zabiegi areacji i wertykulacji, które w połączeniu z sianiem nowej trawy w miejscach uszkodzonych wpłyną pozytywnie na czas rośnięcia darni. Głównym rywalem idealnego i naturalnego przydomowego „dywanu” są chwasty. Zwane też roślinami konkurencyjnymi, pojawiają się tam, gdzie brakuje czynności pielęgnacyjnych oraz przy słabszych gatunkach traw. Zwykle najtańsze gatunki są mało odporne na roślinność konkurencyjną. Dlatego należy wybierać takie, które potrafią walczyć z chwastami. Oprócz tego należy usuwać je mechanicznie. Służy do tego wyrywacz chwastów i wycinak z narzędzi podręcznych.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.