Każda świeżo upieczona mama wie, że to właśnie jej mleko jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Zapewnia mu wszelkie wartości odżywcze, gasi pragnienie i dostarcza wszelkich niezbędnych mikroelementów do prawidłowego wzrostu. Oczywiście im dłużej karmimy niemowlę piersią, tym lepiej. Niestety, nie każda młoda mama może sobie na to pozwolić. Niektóre z kobiet nie mają wystarczających ilości pokarmu, by wykarmić swoje dziecko. Rozwiązaniem tego problemu jest podaniem maluszkowi mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane na różne dolegliwości

Różni producenci mleka starają się, aby oferowane przez nich mleko modyfikowane było jak najlepsze i posiadało szereg zalet, np. wspomagało układ odpornościowy lub trawienny niemowlaka. I tak oto mamy mleko nan zaparcia (tutaj), mleko nan na kłopoty z niedojrzałością układu trawiennego, celiakią, urodzonego przedwcześnie itp. Większość rodzajów mleka modyfikowanego można bez problemu kupić w aptece lub sklepie. Bardziej specjalistyczne, przeznaczone dla chorych dzieci, wydaje się na receptę.

Mleko Nan na problemy z brzuszkiem

Coraz więcej małych dzieci boryka się z problemami ze strony brzuszka. Ulewania, kolka, zaparcia to dziś bardzo powszechne zjawiska. Dobra wiadomość jest taka, że można im zaradzić! Jeśli maluch poniżej 4. miesiąca jest karmiony butelką, najlepiej podać mu mleko modyfikowane, które pomoże zaradzić tym problemom. Ulewaniu zapobiegnie mieszanka, do której dodano skrobię ziemniaczaną, która zagęszcza pokarm (np. NAN AR), ewentualnie skrobię z drzewa świętojańskiego, która również zagęści pokarm. Bolesnych kolek unikniemy podając dziecku mleko, w którym cząstki białek mleka krowiego zostały rozdrobnione podobnie jak w mleku typu HA (np. NAN HA Sensitive). Na zaparcia idealne będzie mleko NAN z dodatkiem prebiotyku lub probiotyku wspomagającego florę bakteryjną jelit, które wpływa na rozrzedzenie stolca i łatwiejsze jego wydalenie.

Mleko na zaburzenia wchłaniania i trawienia tłuszczów

A co jeśli nasze dziecko cierpi na zaburzenia wchłaniania lub trawienia tłuszczu? Wówczas należy podać mu mleko z MCT. Są to lekkostrawne tłuszcze, które łatwo się przyswajają i tym samym nie obciążają jelit. Dodatkowo tłuszcze te są szybko przetwarzane na energię i wspomagają wchłanianie wapnia. Mleko z MCT to także doskonała propozycja dla dzieci z przewlekłymi biegunkami. Biorąc pod uwagę fakt, że dostępne jest tylko na receptę, w kwestii jego zakupu, należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.