Kolka – jak sobie z nią radzić?

Jogging
źródło: https://www.pinterest.com/pin/489696159452699732/

Powstawanie tak zwanej kolki ma zawsze to samo podłoże. Musi dojść do przeciążenia organizmu. Nie musi to być wcale związane z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Chociaż przyczyna najczęściej leży w konkretnym ruchu. Organy szczególnie narażone na ból to przepona i żołądek. To dlatego zawsze łapiemy się w okolicach pasa i wykrzywiamy na bok, gdy ból jest najsilniejszy. Istnieje kilka rodzajów i przyczyn powstawania tego bólu. Po jednej stronie mamy sportowców a po drugiej ludzi funkcjonujących na co dzień ze zmienną aktywnością.

Problem współczesnego biegacza

Skurcze i kolka podczas biegania mogą pojawić się nawet u najlepszych zawodników. Ale to u amatorów ten problem stał się prawdziwą plagą. Zwykle gdy zabieramy się za jakiś sport nie interesują nas jego szczegółowe zagadnienia. Dopiero po tygodniach lub miesiącach zaczynamy dostrzegać w nim wiele niuansów, które poprawiają nasze wyniki. W przypadku biegania jednym z powodów większego zainteresowania jest kwestia wydolności i problemów ze skurczami. Jeśli chodzi o zapobieganie kolki trzeba pamiętać o prostych zasadach. Nigdy nie idziemy trenować bezpośrednio po posiłku. Jestem zdania, że nawet godzina to za mało. Dobrze odczekać nawet 3 godziny po większym posiłku. Po małym daniu do 2 godzin. Kolejna rzecz to używanie przepony. Oddychamy z jej pomocą by rozluźnić wszystkie mięśnie i rozgrzać je przed wysiłkiem. I tak naprawdę to tyle jeśli chodzi o rady dla biegacza.

kolka
źródło: https://www.pinterest.com/pin/208995238929915556/

Dopada dorosłych i dzieci

W przypadku osób nie uprawiających sportu problem leży w złych nawykach codziennych. Leżenie zaraz po posiłku a następnie szybkie zrywanie się do pracy lub na zakupy. Po zjedzeniu należy odczekać lub co najwyżej spacerować wolnym tempem. Nie przesadzajmy z piciem wody. Dopiero po 15 minutach po zjedzeniu warto wypić pół szklanki wody. To samo tyczy się czasu przed posiłkiem. Znany malarz i konstruktor Leonardo Da Vinci już w swoich czasach odkrył mechanikę prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Sam propagował spacery godzinę po posiłku. Zaraz po zjedzeniu nie siadał ani nie kładł się do łóżka. Przechadzał się przez kilkanaście minut by jedzenie ułożyło się w żołądku. Dzisiaj na problemy z kolką żołądkową mamy leki i suplementy. Jeżeli szukamy skutecznego sposobu na kolkę, kilka dodatkowych porad znajdziemy tutaj: http://www.nabolbrzucha.pl/jak-radzic-sobie-z-bolem.html Pamiętajmy, że stosowanie takich preparatów powinno być jedynie tymczasowe. Używajmy ich w konieczności, nigdy codziennie.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.