Gdy boli żołądek… Co jeść, a czego unikać

ból żołądka dieta

Ból żołądka to przypadłość, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Niestety… żyjąc w ciągłym biegu i stresie, a także nie dbając o zdrową (lekkostrawną) dietę, jedząc w pośpiechu i byle jak jesteśmy bardziej narażeni na tego typu dolegliwości. O ile ból żołądka pojawia się tylko od czasu do czasu i nie jest dolegliwością przewlekłą, możemy sami sobie pomóc z problemem. W jaki sposób? Przede wszystkim zmieniając nawyki żywieniowe i unikając niektórych produktów żywieniowych. Ale o tym poniżej.

Dieta lekkostrawna

Lekkostrawne jedzenie jest najlepszym lekiem na dolegliwości związane z żołądkiem. Podstawą żywienia lekkostrawnego jest ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie produktów i potraw tłustych, a także smażonych, pieczonych w sosach, mocno przyprawianych i wzdymających. Tego typu potrawy bardzo długo zalegają w żołądku i utrudniają jego opróżnianie. Efektem są nieprzyjemne dolegliwości, jak ból żołądka, wzdęcia, uczucie przepełnienia, skurcze, itp. Zamiast tłustych, smażonych i wzdymających potraw, należy spożywać dania przygotowywane na parze, gotowane w wodzie lub duszone. Do pieczenia warto używać folii aluminiowej lub naczyń nie wymagających zastosowania tłuszczu. Każdy posiłek należy przygotowywać na bieżąco tak, aby nie przechowywać go w lodówce. Takie przechowywanie (nawet bardzo krótkotrwałe) może doprowadzić do powstania bakterii, które zaszkodzą wrażliwemu żołądkowi.

Co wolno jeść

Ból żołądka zelży jeśli w codziennej diecie pojawi się jasne (a najlepiej czerstwe) pieczywo, drobne kasze, słodkie i zsiadłe mleko, białe sery i sery homogenizowane. Żołądkowi nie zaszkodzą też chude mięsa, w szczególności kurczak, indyk i cielęcina. Polecane są także ryby, gotowane lub zblanszowane warzywa i owoce bez skórki. Jeśli chodzi o tłuszcze – dozwolone są tylko te pochodzenia roślinnego i oliwa z oliwek.

Czego nie wolno jeść

Poza wspomnianymi wcześniej daniami smażonymi i tłustymi, na zakazanej liście znajdują się przyprawy. Jeśli chcecie, aby żołądek funkcjonował jak należy, a jego ból był tylko niemiłym wspomnieniem, z codziennego menu wykluczcie dodatki smakowe takie, jak: ocet, pieprz, curry, papryka, musztarda, gorczyca, a nawet ziele angielskie i liść laurowy.

Mimo, że większość przypraw znajduje się na zakazanej liście, to jednak nie oznacza to tego, że trzeba zrezygnować z nich całkowicie. Niektóre z przypraw są nawet wskazane. Aby dania nie były mdłe i nudne, można doprawić je sokiem z cytryny, zielonym koperkiem, majerankiem, melisą lub pietruszką.

 Więcej informacji na temat zwalczania bólu brzucha znajdziemy pod tym adresem: http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/zrozumiec_bol.html

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.