Dlaczego boli żołądek

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ból żołądka to przypadłość, która może dotknąć każdego z nas. Najczęściej dolegliwość bólowa zlokalizowana jest w nadbrzuszu, lewym podżebrzu lub dołku podsercowym. Dość często daje o sobie znać, gdy żyjemy w stresie, zapominamy o zdrowej diecie lub po prostu za dużo jemy. Niekiedy dyskomfortowi ze strony żołądka towarzyszą też inne objawy, jak nudności, wymioty, uczucie pełności i rozpierania. Z bólem żołądka związanych może być wiele dolegliwości, w tym zgaga, refluks, niestrawność i zapalenie żołądka. O czym świadczy ból żołądka i towarzyszące mu objawy?

Choroba wrzodowa

Ból żołądka i objawy takie jak: zgaga, nudności, nadmierne odbijanie się, uczucie pełności lub ssania w brzuchu, a także wymioty i skurcze żołądka mogą świadczyć o chorobie wrzodowej. Charakterystyczne w chorobie wrzodowej jest to, że ból (o charakterze piekąco-palącym) najczęściej występuje około 3 godzin po posiłku lub między posiłkami i ustaje po jedzeniu.

Choroba refluksowa

Refluks to choroba polegająca na silnym zwracaniu treści żołądka z żołądka do przełyku. Choroba objawia się nie tylko bólem żołądka, ale także zgagą (pieczeniem w przełyku), bólem za mostkiem i bólem nadbrzusza.

Zespół jelita drażliwego

Nieprzyjemne burczenie w brzuchu i uczucie przelewania się, a także zbyt częste (ewentualnie zbyt rzadkie) wizyty w toalecie, skurcze i bóle żołądka to objawy świadczące o problemach z jelitami. ZJN czyli zespół jelita drażliwego to choroba, która daje o sobie znać głównie po jedzeniu.

Zapalenie trzustki

Ból żołądka o charakterze przeszywającym i promieniującym do kręgosłupa może świadczyć o zapaleniu trzustki. Wbrew pozorom, ból pojawia się niezależnie od posiłku i zazwyczaj trwa kilka godzin. Charakterystyczne w zapaleniu trzustki jest to, że ból żołądka promieniuje do pleców i może być opasujący. Przewlekłe zapalenie trzustki może objawiać się tłustymi stolcami.

Stres

Dolegliwości bólowe i towarzyszące im wzdęcia, zgaga czy utrata wagi to typowe objawy stresu. Dyskomfort najczęściej występuje 2 godziny po zjedzeniu posiłku. Zdarza się, że budzi w nocy.

Zapalenie żołądka

Ból żołądka przy zapaleniu żołądka pojawia się nagle i niespodziewanie. Towarzyszy mu ucisk w górnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Jeśli mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą, wówczas mogą wystąpić wymioty z krwią. Czasami może wystąpić także biegunka. Nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilać po zjedzeniu tłustych pokarmów i alkoholu.

Więcej na temat przyczyn bólu brzucha znajdziemy pod tym adresem.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.