Powiesz – banany są zdrowe, gdyż zawierają wszystkie najważniejsze witaminy i składniki mineralne. Obfitują w witaminę, A, C, E i K. Są źródłem potasu, magnezu, wapnia i fosforu. To fakt. Ale ja ci powiem, że nie powinieneś jeść ich na śniadanie. Dlaczego? Ze względu na wysoką zawartość cukru. Okazuje się, że choć banany dają szybkie uczucie sytości, nie są w stanie tego efektu utrzymać na długo. Cukier w nich zawarty trafia do krwi i daje zastrzyk energii, ale jej poziom szybko spada i znowu pojawia się uczucie głodu. Na dodatek towarzyszy mu zmęczenie.
Kategoria: świat kuchni
Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to dziś dość częsty problem. Borykają się z nim zarówno dzieci, jak i dorośli. I mimo, że wiele osób go wyśmiewa i lekceważy, to jednak choroba może bardzo utrudnić życie i znacznie obniżyć jego jakość. Wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania, wysypka – to tylko niektóre z objawów nietolerancji laktozy. Czym dokładnie jest ta choroba i jak ją rozpoznać? O tym poniżej.
Dieta a choroba nowotworowa. Co jeść w chorobie nowotworowej?

Choroba nowotworowa brzmi jak wyrok, jednakże wyrokiem być nie musi. Dzięki wczesnemu rozpoznawaniu i diagnozowaniu oraz nowym metodom leczenia, milionom chorym na raka pacjentom można pomóc w poprawie jakości życia w trakcie trwania choroby oraz wspomóc w walce z chorobą. Bardzo ważną kwestią w leczeniu chorób nowotworowych jest odpowiednie żywienie. Chory potrzebuje sił i energii do walki, a niestety u większości pacjentów prawidłowe odżywianie już na wczesnym etapie choroby zostaje zaburzone. Dzieje się to zupełnie nieświadomie. Chory przestaje odczuwać łaknienie, lub nie chce jeść, np. na skutek odczuwanego bólu. Bardzo często również na skutek chemio i radioterapii chory traci apetyt, ale to w gestii bliskich jest zadbanie o odpowiednie żywienie i właściwą dietę. Jak taka dieta w chorobie nowotworowej powinna wyglądać? O tym w poniższym artykule. Zapraszam!
Oczyść swój organizm!
Ludzki organizm ma to do siebie, że lubi się zanieczyszczać. Niestety, nagromadzone w organizmie toksyny spowalniają pracę organizmu i wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli przez dłuższy czas czujesz się zmęczony, masz problemy z koncentracją i zasypianiem, miewasz problemy ze skórą, włosami i paznokciami, a do tego cierpisz na zaburzenia układu pokarmowego, masz problemy trawienne i częste wzdęcia to znak, że twój organizm woła o pomoc. Jak oczyścić organizm z toksyn? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak może się niektórym wydawać. Istnieje szereg sposobów na skuteczny, a przede wszystkim bezbolesny detoks organizmu. Oto kilka z nich:
W roli głównej: chia
Jeszcze rok temu, gdy zajadałam się deserami chia, moi znajomi kręcili nosem. Nasiona chia były dla nich jedną wielką niewiadomą. A wiadomo jak to u nas jest – jak czegoś nie znamy, to od razu uznajemy za niedobre. Dziś nasionkami chia zajada się cały świat. Chętnie sięgają po nie młodzi i starsi. Z chia wyczarowują desery, na widok których świecą się oczy. I bardzo dobrze, że moda na chia trwa w najlepsze, bo to najlepsze co możemy dać swojemu organizmowi.
Jedz na zdrowie – nerkowce
Orzechy stanowią bardzo ważny element codziennej diety. Są doskonałą alternatywą dla solonych krakersów czy paluszków. Zawierają wyłącznie zdrowe tłuszcze, które odżywiają mózg, a także poprawiają pamięć i koncentrację. Ponoć najzdrowsze są orzechy włoskie, aczkolwiek inne odmiany też są godne polecenia. Poza tym, dietetycy na temat orzechów włoskich mają bardzo podzielone zdania. Jedni są ich zwolennikami, inni wykazują wobec nich mniej entuzjazmu. Ci wszyscy, którzy nie przepadają za orzechami włoskimi, powinni sięgać po nerkowce. Są one o wiele subtelniejsze w smaku, a jednocześnie tak samo zdrowe jak włoscy koledzy.
A może by tak rybkę?

Ryby to bardzo ważny składnik diety człowieka. Lekarze biją na alarm, aby zastąpić nimi mięso, które nie do końca jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia. Ryby – zarówno ryby słodkowodne, jak i ryby morskie powinny gościć na naszych talerzach przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego? Bo są wdzięcznym źródłem białka i szalenie cennych kwasów tłuszczowych omega3. Dziś zasmakujemy w rybach słodkowodnych, a więc m.in. leszcza, karpia, suma, tołpygę (więcej). Dlaczego warto po nie sięgać?
Spacer lub podróż z dzieckiem. Jakie przekąski będą najlepsze?
Dziecko wymaga od nas specjalnej uwagi i troski. Szczególnie ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju maluszka jest odpowiednio zbilansowana dieta. O żywieniu dzieci napisano i powiedziano już wiele. Dlatego nie będą zamęczać Was kolejnymi wywodami na temat żywienia. Na tapetę wezmę zdrowe przekąski dla dzieci. Bo przecież każdego dnia spędzamy ze swoją pociechą kilka godzin poza domem. Są to godziny, kiedy dziecko powinno coś przekąsić. Wychodząc z domu warto zabrać ze sobą odpowiedni prowiant, który będzie dobrym dopełnieniem czasu spędzonego na świeżym powietrzu lub w podróży. Co dokładnie zabrać? Oto kilka propozycji.
Prawidłowe żywienie kota – niezbędne podstawy
Jestem pewna, że znacie to przysłowie: jesteś tym, co jesz. Jestem pewna, że w związku z tym przykładacie dużą wagę do tego, co codzienne ląduje na Waszych talerzach. Uważnie czytacie etykiety kupowanych produktów żywnościowych, staracie się, aby w menu nie brakowało produktów bogatych w niezbędne do funkcjonowania witaminy i składniki mineralne. A w jaki sposób żywicie swojego pupila kota? Przecież nasz mały czworonożny przyjaciel również zasługuje na zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Czym i jak żywić kota? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam!
Jak sobie poradzić z biegunką?
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się z biegunką. Zwykle jest ona skutkiem zakażenia wirusowego albo bakteryjnego przewodu pokarmowego, choć oczywiście może być wywołana przez inne czynniki. Biegunkę może spowodować stres i silne emocje, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Biegunka stresowa jest jednak krótkotrwała, pojawia się pod wpływem zdenerwowania i ustaje wraz z jego zniknięciem. U niektórych osób przyczyną biegunki może być nadwrażliwość jelit. Zazwyczaj jest to reakcja na zbyt zimne lub zbyt gorące potrawy i napoje oraz niektóre produkty spożywcze.