Najpopularniejsze dyscypliny indywidualne w Polsce

kopanie piłki
źródło: http://www.funkydiva.pl/wp-content/uploads/2013/01/pilka-nozna-16.jpg

Według rankingów popularności drużynowych dyscyplin sportowych w wielkiej trójce znajdują się sporty z piłką w nazwie. Są nimi piłka nożna, piłka siatkowa i piłka ręczna. Niektórzy uważają, że zamiast ręcznej powinna znaleźć się koszykówka. Sam jestem fanem tego drugiego sportu, ale fakty są nieco inne. Inny ranking sportowy dla naszego kraju obejmuje dyscypliny indywidualne. One także dzielą się na dwa różne obozy. Ja skupie się na tym, który dotyczy aktywnie uprawiających dane dyscypliny. Drugi obóz to ludzie, którzy oglądają je w telewizji, ale sami nie kwapią się by zacząć treningi.

Prawdziwie indywidualne sporty Polaków

człowiek na rowerze
źródło: https://www.pinterest.com/pin/485896247271632095/

Nikogo mnie powinno zdziwić, że na pierwszym miejscu znajduje się bieganie. Mocno uogólniam, ale bieganie w różnych formach ma w naszym kraju tysiące fanów. Regularnie na maratonach, pół maratonach i wielu innych trasach biegowych mamy średnio od tysiąca osób w górę. Żeby biegać wystarczy dobre markowe obuwie, sportowa odzież i to praktycznie wszystko. Wydatek nie większy niż 300-400 złotych na sezon. Podobnie jest z kolarstwem, które niemal dorównuje biegaczom. W naszym kraju odbywa się kilkadziesiąt MTB maratonów oraz wiele innych kolarskich imprez dla amatorów. Można się zgłosić przez internet wpłacając wpisową kwotę i wypełniając ankietę. Na trzecim miejscu jest „siłownia”. Chodzi o sporty sylwetkowe, siłowe oraz wytrzymałościowe wymagające sprawności ciała. Kulturystyka, crossfit oraz kalistenika są najpopularniejszymi z masowo uprawianych sportów właśnie na siłowniach. Doliczmy do tego fitness kobiet i mamy pokaźną grupę ludzi niemal tak liczną jak kolarze i biegacze.

Sport kanapowy. Komu kibicujemy najchętniej?

skoki narciarskie
źródło: https://www.pinterest.com/pin/400468591837861398/

Niektórych dyscyplin nie możemy uprawiać, dlatego oglądamy je z zaciekawieniem. Są dwa takie sporty, które mają swoją odmianę indywidualną oraz drużynową. Skoki narciarskie od ery Adama Małysza zyskały miliony kibiców i regularnie przyciągają setki tysięcy ludzi przed telewizory. Niewiele osób ma warunki fizyczne do uprawiania skoków. To samo tyczy się cech takich jak odwaga i dostęp do skoczni oraz sprzętu. Jest to więc sport dla wybranych. Drugą dyscypliną są ogólnie sporty motorowe, którym przewodzi żużel oraz rajdy samochodowe. Kiedyś była to formuła jeden za sprawą Roberta Kubicy. Jednak żużel jest popularny w naszym kraju od wielu lat. Mamy w nim wiele sukcesów międzynarodowych. Obie dyscypliny świetnie ogląda się na żywo. Oprócz wzrokowych i słuchowych doznań dochodzi jeszcze zapach. Żużel oraz asfalt połączony z paliwem oraz ogumieniem daje woń, za którą przepada wielu miłośników sportów motorowych.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.