Koniec Igrzysk Europejskich. Jak wypadła Polska?

igrzyska europejskie
źródło: https://www.pinterest.com/pin/467952217508914569/

Już w przyszłym roku mniej więcej o tej samej porze rozpocznie się największa impreza sportowa na świecie. Będą to Igrzyska Olimpijskie w Brazylii. To impreza najwyższej rangi, przez wielu sportowców uważana za ważniejszą od typowych mistrzostw świata. Dzieje się tak z powodu gratyfikacji finansowych, emerytur sportowych za zdobycie medalu oraz reprezentowaniu kraju w stopniu globalnym. Żadna inna impreza nie jest tak mocno promowana i oglądana w telewizjach na całym świecie. Niedawno zakończone Igrzyska Europejskie można uznać za wprawki do tych zawodów. Oczywiście startowało w nich także wiele nieolimpijskich dyscyplin, które uważały IE za najważniejszą z imprez w swojej karierze.

Tabela medalowa

wygrana
źródło: https://pixabay.com/pl/medal-nagrody-cze%C5%9B%C4%87-zas%C5%82ugi-646943/

Na wyniki naszych sportowców podczas pierwszych igrzysk Europejskich reagujemy różnie. Kibice są zawiedzeni ponieważ w klasyfikacji przed nami znajdują się takie kraje jak Białoruś, Serbia, Ukraina czy Belgia. Państwa dużo mniejsze, ale jak widać bardziej usportowione. Pod względem medali jest tak jak zwykle. Najwięcej mamy krążków brązowych a najmniej złotych. Pierwsze miejsce spośród wszystkich ekip zdobył Rosja deklasując konkurencję swoimi 158 medalami w tym 78 złotymi. Na 40 państw biorących udział w zawodach Polska zajęła 18 miejsce. Uważam, że każda pozycja poza czołową 10 jest raczej średnim lub słabym wyczynem. To pokazuje jak mało jest w naszym kraju sportowców z aspiracjami zawodowymi.

Coraz bliżej do Rio

logo
źródło: https://www.pinterest.com/pin/262405115760841552/

Wyciąganie jakichkolwiek wniosków ze startu naszych zawodników w imprezach pobocznych względem Igrzysk za rok nie ma sensu. Dziesiątki albo i setki sportowców potwierdzają, że tak naprawdę liczy się chwila. Dobra forma, samopoczucie w ciągu dnia i cały okres przygotowawczy. Trzeba go przepracować sumiennie a wtedy można liczyć na dobre miejsce. Bo o medalach nigdy się nie mówi. Wychodzi na to, że w Rio około 90% medali trafi do nas z dwóch dyscyplin. Pierwszą będzie królowa sportu, czyli lekkoatletyka. Drugą będą dyscypliny wodne z pływaniem na kajakach, łodziach i surfingiem na czele. Dopiero później mamy tradycyjne pływanie w basenie. Drużyny piłkarskie i kolarze, to zawsze wielka nadzieja, jednak w ich dyscyplinach liczy się także siła psychiczna i umiejętne przygotowanie w ciągu całego sezonu. Wydajemy się być mocni w sportach walki, ale tylko na tle Europejskim. Wielu mistrzów globu pochodzi z Azji i Ameryki Południowej. Droga do Rio potrwa jeszcze rok. Płomień wyruszy z Grecji pod koniec wakacji i dotrze do dalekiej Brazylii tego samego dnia rok później.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.