aktywność fizyczna

W ciągu ostatnich 5 lat pojawiło się wiele ciekawych aktywności fizycznych, które mogą być nawet określane mianem nowej dyscypliny sportu. Mam dla was kilka przykładów modnych na zachodzie aktywności zarówno dla panów szukających wrażeń z ciężarami, jak i pań, które obawiają się kontuzji. Te formy aktywności pokazują, że możliwości rozbudowy ciała, wzmocnienia układu nerwowego oraz krwionośnego jest mnóstwo. Bieganie czy jazda na rowerze to archaiczne, ale i skuteczne metody treningu serca i płuc.

Aqua aerobik. Aktywność fizyczna wykluczająca kontuzje

aqua aerobik

Na początku coś dla osób szukających sportu w wodzie oraz ludzi obawiających się kontuzji. W pełni rozumiem osoby po urazach oraz narażone na kontuzje. Tacy ludzie boją się niemal każdej dyscypliny ponieważ myślą, że zaraz znowu złapią uraz. Takie podejście jest złe i niezgodne z prawdą ponieważ wielu ludzi po bardzo ciężkich urazach już po roku od kontuzji dźwiga wielkie ciężary i trenuje na maxa będąc w pełni sprawnymi. Wszystko wiąże się z dobrą rozgrzewką oraz ocenieniem swoich możliwości.

Aqua aerobik to dobry początek jeśli chodzi o powrót do sportu po kontuzji. To także forma wysiłku fizycznego nie obciążająca stawów i dodatkowo świetna dla ludzi kochających wodę. Zajęcia polegają na wykonywaniu typowych ćwiczeń aerobowych lub fitness w basenie. Przykładowo jazda na rowerku stacjonarnym zanurzonym w wodzie lub fitness z gumami lub obciążnikami. Zajęcia odbywają się przez okrągły rok na większości polskich basenów. Warto spróbować w każdym wieku oraz przy każdym stanie zdrowia fizycznego.

 

Dyscyplina dla prawdziwych mężczyzn i silnych kobiet. Crossfit

crossfit

Fenomen crossfitu tkwi w tym, iż jest to sport a nie „pokazówka”. W kulturystyce opierającej się na ćwiczeniu z ciężarami chodzi o wygląd i efekt wizualny. W dyscyplinie jaką jest crossfit wygląd nie ma znaczenia, chodzi o siłę, wytrzymałość oraz sprawność fizyczną. To połączenie kalisteniki (trening z obciążeniem własnego ciała od pompek po podciąganie na drążku) z typowym olimpijskim dźwiganiem ciężarów. Liczy się tutaj nie wielkość ciężaru a ilość powtórzeń, dynamika i czas. Na zawodach crossfit ustalone są kolejne ćwiczenia, które trzeba zrobić na czas. Wygrywa ten, kto zrobi je jako pierwszy. Każdą serię i powtórzenie oceniają sędziowie mogący zaliczyć je lub wymagać ponownego powtórzenia. Wygrywa więc siła, wytrzymałość oraz nienaganna technika. To dyscyplina, którą można uprawiać niezależnie bez żadnych planów zawodniczych jedynie pod kątem zdrowotnym na umiarkowanych ciężarach. Polecam ją także paniom, które na zachodzie uprawiają crossfit w ogromnej liczbie.

Zumba na powietrzu i w hali

Taniec to chyba najbliższa sportu dyscyplina, która może mieć znaczny wpływ na zmianę sylwetki i odchudzanie. Wiedzą to wszyscy trenerzy oraz ćwiczący zumbę. Mimo, iż inspiracją do jej stworzenia były tańce latynoamerykańskie to w ostatnich latach zaczyna się łączyć coraz więcej gatunków i odmian. Są w nich nawet sztuki walki oraz taniec brzucha. Zajęcia odbywają się w dużych pomieszczeniach co jest jedną z cech przyciągających. Ćwiczenie samemu lub w małej grupie może być stresujące. Jednak jeżeli trener pokazuje ruchy setce osób lub nawet większej liczbie naraz jest naprawdę motywująco. Nikt się nie obija a efekty w połączeniu ze zdrowym odżywianiem są ponad przeciętne.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.