Psychologiczne aspekty życia ze stomią

Wyłoniona stomia i worek stomijny przy boku to sytuacja, której boi się wielu pacjentów. Najsilniejsze obawy dotyczą nie samej dbałości o ujście i zmieniania worków, ale powrotu do dawnego życia w nowym stanie.

Na początku worek stomijny może faktycznie stanowić pewien dyskomfort. Wrażenie, że każdy dostrzega nasz stan może krępować, a wręcz paraliżować w pracy czy życiu intymnym. Bardzo wiele zależy od nastawienia i świadomości. Ogromną rolę gra tu pomoc lekarza. Powinien on wyjaśnić pacjentowi, że jego życie nadal może wyglądać tak samo jak przed zabiegiem.

Ze stomią można normalnie pracować, być w związku czy prowadzić aktywny tryb życia. Co prawda z pewnymi aspektami trzeba nauczyć się żyć, ale z czasem, kiedy dochodzi się do sprawności, robi się to automatycznie. Pacjenci nieraz wyrażają obawy, że towarzystwo się od nich odsunie ze względu na nieprzyjemne zapachy bądź odgłosy, jakie będą dochodziły z okolic stomii.

Prawidłowa dieta i nawyki wykluczają całkowicie takie niedogodności. Stomia ukryta pod bielizną jest całkowicie niedostrzegalna nawet przy bliskim kontakcie. Pewne bariery mogą się też rodzić w głowie przy okazji myślenia o wznowieniu życia intymnego, szczególnie z nowym partnerem. Oczywiście łatwiej je pokonać, kiedy bliska osoba wyraża pełną akceptację dla obecnego stanu rzeczy.

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.