Psychologiczne aspekty życia ze stomią

Wyłoniona stomia i worek stomijny przy boku to sytuacja, której boi się wielu pacjentów. Najsilniejsze obawy dotyczą nie samej dbałości o ujście i zmieniania worków, ale powrotu do dawnego życia w nowym stanie.

Na początku worek stomijny może faktycznie stanowić pewien dyskomfort. Wrażenie, że każdy dostrzega nasz stan może krępować, a wręcz paraliżować w pracy czy życiu intymnym. Bardzo wiele zależy od nastawienia i świadomości. Ogromną rolę gra tu pomoc lekarza. Powinien on wyjaśnić pacjentowi, że jego życie nadal może wyglądać tak samo jak przed zabiegiem.

Ze stomią można normalnie pracować, być w związku czy prowadzić aktywny tryb życia. Co prawda z pewnymi aspektami trzeba nauczyć się żyć, ale z czasem, kiedy dochodzi się do sprawności, robi się to automatycznie. Pacjenci nieraz wyrażają obawy, że towarzystwo się od nich odsunie ze względu na nieprzyjemne zapachy bądź odgłosy, jakie będą dochodziły z okolic stomii.

Prawidłowa dieta i nawyki wykluczają całkowicie takie niedogodności. Stomia ukryta pod bielizną jest całkowicie niedostrzegalna nawet przy bliskim kontakcie. Pewne bariery mogą się też rodzić w głowie przy okazji myślenia o wznowieniu życia intymnego, szczególnie z nowym partnerem. Oczywiście łatwiej je pokonać, kiedy bliska osoba wyraża pełną akceptację dla obecnego stanu rzeczy.

Oceń wpis!
[Total: 2 Average: 5]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.