Olej arganowy

Olejek arganowy to substancja, która w dawnych czasach największą popularnością cieszyła się na ternie Maroka i z tym krajem nieodmiennie większości osób się kojarzy. Wykorzystywany był jako istotny składnik zdrowej, codziennej diety, ale również środek służący do celów pielęgnacyjnych. W dzisiejszych czasach niekwestionowane zalety olejku arganowego doceniają również liczne firmy kosmetyczne i chętnie umieszczają go w swoich produktach, gdyż potrafi on dokonać ogromnej rewolucji w kwestii pielęgnacji i urody.

Czym jest olejek arganowy?

W pierwszej kolejności konieczne jest zarysowanie różnicy pomiędzy olejem a olejkiem arganowym, gdyż wiele osób używa tych nazw zamiennie, a są to zupełnie inne substancje. Olejek arganowy to ciekła i lotna substancja zapachowa, która występuje w komórkach tkanki wydzielniczej roślin.

Z kolei olej arganowy to ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego – gdy trzymany jest w temperaturze pokojowej, to jego konsystencja jest płynna. Olej pozyskiwany jest z nasion prażonych, zaś olejek z nieprażonych nasion drzewa arganowego.

W olejku arganowym znajdujemy ogromne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczonych, głównie Omega 6 oraz 9, jak również witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości. Występują w nim również związki fenolowe oraz kwas ferulowy i karotenoidy.

Korzyści płynące ze stosowania olejku arganowego

Olejek arganowy wykazuje szereg korzystnych dla naszego zdrowia i wyglądu właściwości. Przyczynia się m.in. do prawidłowego nawodnienia skóry, poprawia poziom jej elastyczności i prowadzi do odbudowy komórkowej. Jednocześnie wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i wspiera gojenie się ran.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż szybko się wchłania, co sprawia, że jest pożądanym składnikiem produktów kosmetycznych. Sprzyja bowiem wnikaniu w głąb skóry składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych i dzięki temu pozytywnie wpływa na stan i odnowę skóry.

Zastosowanie olejku arganowego

Kosmetyczne zastosowanie olejku arganowego jest stosunkowo szerokie. Możemy nakładać go na włosy – zarówno przed myciem, w trakcie lub po nim. Zabieg taki nazywamy olejowaniem włosów i najczęściej można wykonywać go regularnie, jednak warto pamiętać, że nie u każdej osoby sprawdzi się wykorzystanie w taki sposób tłustego, orientalnego oleju.

Olejek możemy wcierać w skórę głowy i końcówki włosów, możemy rozcieńczyć do z wodą i je spryskiwać, jak odżywką czy wcierać niewielką ilość we włosy przed myciem.

Olejek arganowy znajduje również zastosowanie w zabiegach na twarz. Wiele z nich możemy przeprowadzać samodzielnie w domu. Wystarczy zaledwie kilka kropel, które musimy wmasować w skórę twarzy. Jest to zabieg, który może stać się naszą codziennością. Innym sposobem jest dodanie niewielkiej ilości olejku do maseczki pielęgnacyjnej.

Przygotowujemy ją samodzielnie mieszając łyżkę olejku arganowego z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i łyżeczką cytryny. Dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na pół godziny, po czym spłukujemy letnią wodą. Na rynku dostępnych jest również wiele gotowych produktów kosmetycznych zawierających olejek arganowy, w tym kosmetyków naturalnych, również polskich producentów jak kosmetyki Orientana.

Oceń wpis!
[Total: 3 Average: 4.7]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.