Olej arganowy

Olejek arganowy to substancja, która w dawnych czasach największą popularnością cieszyła się na ternie Maroka i z tym krajem nieodmiennie większości osób się kojarzy. Wykorzystywany był jako istotny składnik zdrowej, codziennej diety, ale również środek służący do celów pielęgnacyjnych. W dzisiejszych czasach niekwestionowane zalety olejku arganowego doceniają również liczne firmy kosmetyczne i chętnie umieszczają go w swoich produktach, gdyż potrafi on dokonać ogromnej rewolucji w kwestii pielęgnacji i urody.

Czym jest olejek arganowy?

W pierwszej kolejności konieczne jest zarysowanie różnicy pomiędzy olejem a olejkiem arganowym, gdyż wiele osób używa tych nazw zamiennie, a są to zupełnie inne substancje. Olejek arganowy to ciekła i lotna substancja zapachowa, która występuje w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Z kolei olej arganowy to ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego – gdy trzymany jest w temperaturze pokojowej, to jego konsystencja jest płynna. Olej pozyskiwany jest z nasion prażonych, zaś olejek z nieprażonych nasion drzewa arganowego.
W olejku arganowym znajdujemy ogromne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczonych, głównie Omega 6 oraz 9, jak również witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości. Występują w nim również związki fenolowe oraz kwas ferulowy i karotenoidy.

Korzyści płynące ze stosowania olejku arganowego

Olejek arganowy wykazuje szereg korzystnych dla naszego zdrowia i wyglądu właściwości. Przyczynia się m.in. do prawidłowego nawodnienia skóry, poprawia poziom jej elastyczności i prowadzi do odbudowy komórkowej. Jednocześnie wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i wspiera gojenie się ran.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż szybko się wchłania, co sprawia, że jest pożądanym składnikiem produktów kosmetycznych. Sprzyja bowiem wnikaniu w głąb skóry składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych i dzięki temu pozytywnie wpływa na stan i odnowę skóry.

Zastosowanie olejku arganowego

Kosmetyczne zastosowanie olejku arganowego jest stosunkowo szerokie. Możemy nakładać go na włosy – zarówno przed myciem, w trakcie lub po nim. Zabieg taki nazywamy olejowaniem włosów i najczęściej można wykonywać go regularnie, jednak warto pamiętać, że nie u każdej osoby sprawdzi się wykorzystanie w taki sposób tłustego, orientalnego oleju. Olejek możemy wcierać w skórę głowy i końcówki włosów, możemy rozcieńczyć do z wodą i je spryskiwać, jak odżywką czy wcierać niewielką ilość we włosy przed myciem.
Olejek arganowy znajduje również zastosowanie w zabiegach na twarz. Wiele z nich możemy przeprowadzać samodzielnie w domu. Wystarczy zaledwie kilka kropel, które musimy wmasować w skórę twarzy. Jest to zabieg, który może stać się naszą codziennością. Innym sposobem jest dodanie niewielkiej ilości olejku do maseczki pielęgnacyjnej. Przygotowujemy ją samodzielnie mieszając łyżkę olejku arganowego z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i łyżeczką cytryny. Dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na pół godziny, po czym spłukujemy letnią wodą. Na rynku dostępnych jest również wiele gotowych produktów kosmetycznych zawierających olejek arganowy, w tym kosmetyków naturalnych, również polskich producentów jak kosmetyki Orientana.

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.