Kolka brzuszna – co przyniesie ulgę w bólu?

kolka brzuszna leczenie

Kolka brzuszna to przypadłość, która może złapać każdego z nas. Zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie, powodując ostry ból skurczowy dróg żółciowych lub jelita. O ile pojawia się sporadycznie – można walczyć z nią samodzielnie. Jeśli jednak występuje często i systematycznie wraca, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Przypuszcza się, że bóle spowodowane kolką brzuszną są pochodzenia nerwowego. Niektórzy za główną przyczynę nieprzyjemnej dolegliwości uznają błędy żywieniowe, a więc zbyt tłuste i ciężkie jedzenie z przewagą węglowodanów. Inni wśród przyczyn dopatrują się zbyt łapczywego i szybkiego połykania pożywienia, w trakcie którego połykane jest również powietrze powodujące wzdęcia.

Co przyniesie ulgę?

Najczęściej leczenie polega na minimalizowaniu nieprzyjemnych objawów. Skurcze jelit można złagodzić stosując ciepłe okłady na brzuch, a także przyjmując preparaty rozkurczające (jak np. Buscopan). Ciepły okład można wykonać zarówno przy pomocy termoforu lub poduszki elektrycznej. Jeśli nie posiadacie żadnego z tych przedmiotów, okład możecie wykonać przy pomocy butelki wypełnionej ciepłą (ale nie gorącą) wodą.

Zamiast ciepłego okładu, można wziąć także ciepłą relaksującą kąpiel z dodatkiem aromatyzujących olejków. Ból pomoże zlikwidować również delikatny masaż brzucha i podbrzusza. Należy pamiętać, aby taki masaż wykonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, delikatnie (nie za mocno) ugniatając brzuch.

Ulgę w bólu przyniesie również odpoczynek. Przy kolce brzusznej dobrze jest rozpiąć spodnie i położyć się choć na kwadrans.

Jak zapobiegać?

Kolka brzuszna to przypadłość, która nasila się wraz z niezdrową dietą i niehigienicznym sposobem odżywiania się. Chcąc uniknąć dyskomfortu należy jak najszybciej wprowadzić do diety pewne zmiany. Tłuste i smażone potrawy należy jak najszybciej zamienić na dania gotowane (również gotowane na parze) i pieczone. Zamiast soli, warto używać świeżych lub suszonych ziół, zwłaszcza kminku, kopru włoskiego, które to słyną z właściwości rozkurczających i minimalizujących nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jeśli kolka brzuszna lubi nawracać, warto po każdym posiłku wypijać filiżankę ziół. Przykrym dolegliwościom zapobiegnie napar z rumianku lub mięty pieprzowej.

Chcąc zapobiec kolce brzusznej, należy zadbać nie tylko o to, co jemy, ale również o to, jak jemy. Zamiast nerwowego połykania jedzenia, warto postarać się o powolne i spokojne spożywanie poszczególnych posiłków. Każdy kęs należy przeżuwać dokładnie. W trakcie jedzenia nie należy rozmawiać tak, aby uniknąć połykania powietrza.

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.