Skuteczne odchudzanie powinno być świadomą decyzją zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia, w którym aktywność fizyczna staje się oczywistym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Można mieć piękne postanowienia noworoczne: „nowy rok- nowy ja”, jednak bez mobilizacji i planu działania, sama chęć wyglądania lepiej nic nie zmieni, a pierwszy krok do zmiany będzie ostatnim. Droga do upragnionej sylwetki to nie szybkie odchudzanie, a wyzwanie, w którym zmieniasz tryb życia, robisz rewolucję podczas zakupów, gotowania, regularności spożywanych posiłków i zbilansowanej diecie. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest dowodem na to, że dbasz o siebie – jesteś dla siebie dobry, bo dajesz sobie to co jest najlepsze: zdrowie, dobry sen i samopoczucie, a przy tym wyglądasz pięknie.
Dlaczego nie udaje mi się schudnąć?
Wielu z nas podchodzi do odchudzania jak do maratonu, w którym chcemy pokonać długi dystans najkrótszą drogą, ale za pierwszym czy drugim zakrętem nie mamy już siły i rezygnujemy, bo nie jesteśmy na to fizycznie i psychicznie przygotowani. Nie istnieje coś takiego jak szybka i bezpieczna dieta, ponieważ nawet jeśli uda nam się szybko schudnąć to z czasem znów wrócimy do punktu wyjścia. Przez lata uczymy się złych nawyków, które komplikują nam życie, a odzwierciedleniem tego jest to jak wyglądamy i jak się czujemy. Zapoznanie się z podstawowymi mechanizmami organizmu pomoże nam uniknąć błędów w niezdrowym odżywianiu i rozjaśni nam drogę w wyrobieniu zdrowych nawyków, które doprowadzą nas do zrzucenia wagi, utrzymania szczupłej sylwetki i zapomnieniu na zawsze o szybkich dietach cud.
Trawienie pożywienia trwa ok. 2-3 godziny, dlatego odstęp pomiędzy regularnymi posiłkami powinien wynosić właśnie tyle czasu. Do 3 godzin powinien trwać także odstęp pomiędzy snem a ostatnim posiłkiem. Dlaczego? Organizm w trakcie snu jest przestawiony na tryb magazynowania energii, a metabolizm jest spowolniony, dlatego też, to co zjemy tuż przed snem zamieni się w dodatkowe kilogramy, a jeśli posiłek złożony będzie z produktów ciężkostrawnych (rośliny strączkowe czy tłuste dania), węglowodanów prostych (produkty z białej mąki, fast food, słodycze) czy produktów o wysokim indeksie glikemicznym (ziemniak, marchew, owoce) to rano obudzimy się głodni, ponieważ tak samo jak po posiłku gwałtownie podniesie się poziom cukru we krwi, tak samo szybko się on obniży ze względu na duży wyrzut insuliny.
Po przebudzeniu często jemy w pośpiechu ‘cokolwiek’ lub nie jemy nic i pędzimy do pracy. Kolejny zły nawyk jakim jest pomijanie pełnowartościowego śniadania odbija się na złym samopoczuciu przez cały dzień, osłabieniem, bólem głowy i późniejszym uczuciu silnego głodu, dlatego wtedy znów sięgamy po ‘cokolwiek’ co jest łatwo dostępne i doda nam zastrzyk energii czyli najczęściej niezdrowe przekąski, słodka bułka, batonik czy fast food. Tym samym wpadamy w błędne koło i rośnie nasza frustracja. Jaki można wyciągnąć wniosek? Pora się zorganizować tak, aby zawsze mieć czas na śniadanie. Nawykiem powinno stać się regularne planowanie jadłospisu na przynajmniej kolejny dzień, zabieranie zdrowych przekąsek do pracy i wcześniejsze wstawanie aby zawsze zjeść spokojne śniadanie.
Kolejna pułapka to alkohol. Oczywiście każdemu z nas należy się chwila relaksu przy lampce wina, jednak trzeba być świadomym, że alkohol wzmaga apetyt i sam w sobie jest kaloryczny. Jeśli w tym samym czasie co pijemy alkohol zajadamy się (najczęściej) niezdrowymi przekąskami, priorytetem organizmu jest rozkładanie alkoholu a nie spalanie kalorii.
Co jeść żeby schudnąć?
Po pierwsze, skuteczna dieta będzie wtedy, gdy wyrobimy nawyk spożywania 5 regularnych posiłków dziennie w odstępach do 3 godzin, a ostatni posiłek w ciągu dnia zakończyć 2-3 godziny przed snem. Zrównoważona dieta powinna być oparta głównie na warzywach i eliminacji nadmiaru soli i cukru. Nawadnianie organizmu pomaga zrzucić zbędne kilogramy a przy tym wpływa na dobre samopoczucie, dlatego kolejnym nawykiem do wypracowania jest regularne picie wody każdego dnia (ok. 2 litry dziennie). W wyrobieniu nawyku picia wody pomocna będzie aplikacja dostępna na telefon z androidem, która będzie o tym przypominać.
Wypracuj mądry jadłospis. Lekkostrawna kolacja powinna składać się z węglowodanów złożonych i błonnika, który utrzyma poziom nasycenia na dłużej jak np. kasza z warzywami i lekkostrawna sałatka na bazie świeżych warzyw i oliwy, dzięki czemu nie obudzimy się następnego dnia głodni. Śniadanie, najlepiej ciepłe powinno obfitować w białko lub białko i węglowodany, czyli np. musli z jogurtem, owsianka lub jaglanka z owocami, pełnoziarniste pieczywo z białkiem zawartym w nabiale, jajach, rybach, kurczaku, zielonych warzywach czy strączkach. Jako pierwszą przekąskę wybierz owoce bądź owocowe czy owocowo-warzywne smoothie. Obiad powinien obfitować we wszystkie składniki: białko, węglowodany i tłuszcze (w tym bardzo duża porcja warzyw). Jeśli pomiędzy głównymi posiłkami dopadnie nas głód dobrze jest być zawsze uzbrojonym w zdrową przekąskę jak np. orzechy i ziarna czy owoc.
Jeśli prowadzimy taki tryb życia, że obiektywnie ciężko jest zapanować nad racjonalnym żywieniem i pamiętaniem o regularnych pełnowartościowych posiłkach i nie mamy czasu na gotowanie to zawsze możemy skorzystać z usług dietetycznego cateringu, czyli diety pudełkowej z dostawą do domu. Z racji tego, że zaoszczędzasz czas na gotowanie, masz dodatkową motywację by wykorzystać czas na trening na siłowni, basenie lub na macie w domu.
Czy catering dietetyczny jest skuteczny?
Top Dieta (http://topdieta.pl/) to marka, która oferuje dietę pudełkową zawierającą 5 zdrowych posiłków o określonej kaloryczności dostosowanych do twoich potrzeb, zarówno jeśli jesteś na diecie wege czy jesteś ‘wszystkożerny’. Jest to z pewnością dobry start na wyrobieniu nawyków spożywania regularnych posiłków i przyzwyczajanie organizmu do zdrowego żywienia, które doprowadzi nas do szczęśliwego końca, a może raczej do początku zdrowego stylu życia.