apple detox

Coraz częściej słyszy się o zanieczyszczeniu organizmu i negatywnych jego skutkach. Osoby z zanieczyszczonym organizmem mogą odczuwać szereg niepokojących objawów. Typowe jest przewlekłe zmęczenie i senność, a także spadek koncentracji, apatia i ogólne osłabienie. Typowy jest także przyrost wagi, obrzęki oraz gorsza kondycja skóry. O co w tym wszystkim chodzi? Prawda jest taka, że dzisiejsze życie faktycznie niesie wiele pułapek i zagrożeń. Skażenie środowiska, do tego nieodpowiednia dieta i mało aktywny styl życia – to wszystko może zakończyć się katastrofą dla nas i naszego organizmu, chyba że…. na czas zadbamy o oczyszczenie!

W jaki sposób oczyścić organizm?

Wbrew pozorom, nie musi nas to kosztować majątku. Fakt – modne w ostatni czasie kuracje sokowe są niezwykle skuteczne, jednakże przy okazji są też dość drogie. Dlatego też oczyszczanie organizmu powinniśmy rozpocząć od zmiany diety na zdrowszą. Nie wiem czy wiecie, ale istnieje szereg produktów, które pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Jakie to produkty?

  1. Cytryna

Już starożytni Egipcjanie stosowali ją jako środek przeciwko rozmaitym truciznom. Również dziś sok z cytryny zalecany jest w przypadku zatruć pokarmowych o podłożu bakteryjnym, ponieważ świetnie „rozprawia się” z drobnoustrojami, często przynosząc niemal natychmiastową ulgę. Cytryna wspomaga pracę wątroby – narządu neutralizującego toksyny i filtrującego krew. Dodatkowo zawarta w cytrynie witamina C sprzyja wiązaniu toksycznych związków i usuwaniu ich wraz z moczem.

  1. Buraki

Burak uważany jest za najzdrowsze warzywo świata i jednocześnie podstawa w detoksykacji organizmu. Zawarte w buraku barwniki przyspieszają neutralizację toksyn. Buraka najlepiej spożywać w postaci surowej (np. soku lub składnika sałatek) lub kiszonej. Pod wpływem obróbki termicznej traci on bowiem część cennych związków.

  1. Cebula

Cebula to chyba najbardziej niedoceniane warzywo. A prawda jest taka, że cebula (ale ta w postaci surowej) posiada silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Oczyszcza naczynia krwionośne z zakrzepów i złego cholesterolu, zapobiega rozwojowi cukrzycy i miażdżycy oraz niektórych rodzajów nowotworów. Hamuje uwalnianie histaminy i działa przeciwalergicznie, a nawet wykazuje działanie przeciwastmatyczne. Cebula zawiera także duże ilości związków siarki, które pobudzają pracę wątroby i pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, w tym metali ciężkich, takich jak ołów, arsen czy kadm.

  1. Len

Len stanowi jeden z podstawowych składników kuracji oczyszczających ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne. Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 oraz fitosteroli, len oczyszcza układ naczyniowy ze „złego” cholesterolu, podnosi stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi, a także rozszerza naczynia krwionośne, przeciwdziałając rozwojowi miażdżycy. Z kolei zawarte w siemieniu lnianym lignany, błonnik i śluzy poprawiają pracę jelit, a także działają rozwalniająco, przeciwdziałając zaparciom.

  1. Jabłka

Jabłka stanowią bogate źródło pektyn – cennego błonnika, wiążącego toksyny, oczyszczającego organizm ze szkodliwych substancji i poprawiającego trawienie. Dzięki wysokiej zawartości włókna pokarmowego jabłka są polecane w zaparciach. Ponadto owoce te obniżają poziom „złego” cholesterolu i usprawniają pracę układu naczyniowego, a ich częste chrupanie pomaga… wybielić zęby.

  1. Imbir

Imbir wykazuje silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Stymuluje zdolność organizmu do samooczyszczania. Ponadto związki zawarte w imbirze usprawniają działanie krwiobiegu, zapobiegają powstawaniu złogów w naczyniach krwionośnych, poprawiają wchłanianie substancji odżywczych i trawienie oraz likwidują wzdęcia.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.