żywienie kotów
źródło: pinterest

Jakiś czas temu pisałam wam o żywieniu kotów sterylizowanych. Dziś na tapetę wezmę ogólne zasady żywienia naszych małych milusińskich. Koty, podobnie jak wszystkie inne zwierzaki do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednio zbilansowanej i kompletnej diety. Powinniśmy zadbać, aby w codziennym menu kociaka nie zabrakło porcji protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Trzeba pamiętać, że koty hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, aniżeli koty dzikie. Dlatego też ich dieta powinna być bogatsza w białka i zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych. Również bardzo ważna w żywieniu kotów jest woda. Jeśli nie dostarczymy jej w odpowiedniej ilości, narazimy naszego małego przyjaciela na poważne choroby.

Niezbędne elementy w kociej diecie

Białko

Ma ogromne znaczenie nie tylko dla wzrostu kota, ale także utrzymania zwierzaka w dobrej kondycji. Białko zapewnia kociakowi dobre zdrowie i odporność. Trzeba pamiętać, że koty potrzebują 5 razy więcej białka, niż psy. Składnik ten znajdziecie m.in. w mięsie, jajach, rybach i mleku. Zadbajcie, aby każdego dnia serwować kotu porcję świeżego chudego mięsa (wołowiny, cielęciny, drobiu). Najlepiej jest podawać mięso surowe, gdyż w takiej formie koty lubią je najbardziej.

Tłuszcze

Mają ogromne znaczenie dla zapewnienia kotom energii. Są też istotne dla kociej skóry i sierści. Brak tłuszczów w diecie kota odbije się na wyglądzie futerka. Będzie miało także niekorzystny wpływ na system nerwowy. Składnik ten znajdziecie głównie w mięsie i rybach.

Węglowodany

Składnik ten jest głównym źródłem energii. W węglowodany obfitują zarówno warzywa, płatki zbożowe, jak również ziemniaki i ryż. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dostarczać zwierzakowi zbyt dużej ilości węglowodanów, gdyż odłożą się one w postaci tkanki tłuszczowej. Nie wiem czy wiecie, ale koty wręcz przepadają za warzywami, zwłaszcza marchewką, ogórkami i pomidorami. Warzywa podawajcie kotom w postaci ugotowanej jako dodatek do posiłków.

Witaminy i minerały

Elementy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Nie można jednak przesadzać z dokarmianiem kota preparatami zawierającymi witaminy i minerały, zwłaszcza gdy codzienna dieta jest urozmaicona.

Sucha karma

Zwłaszcza ta dobrej jakości (jak np. Purina One) może stanowić podstawę żywienia kota. Ponadto chrupanie twardych kawałków jedzenia oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Kot może przez całe życie być karmiony jedzeniem z puszki. Jeśli będzie ono dobrej jakości, na pewno mu nie zaszkodzi.

Woda

Woda stanowi jeden z najważniejszych elementów kociej diety. Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody tak, aby mógł swobodnie regulować ilość wypijanych płynów. Szczególnie latem, gdy temperatury stają się naprawdę wysokie, mali milusińscy powinni dużo pić. Mało kto wie, że koty bardzo szybko się odwadniają, a to może prowadzić do poważnych chorób.

Według ogólnej zasady zwierzę powinno przyjmować dziennie 2,5 razy więcej napoju niż pokarmu. Jeśli zwierzę codziennie konsumuje 1 kg suchej karmy, powinno pić odpowiednio 2,5 litra wody. Jedząc 400 gramów suchej karmy, zwierzę powinno pić odpowiednio 1 litr wody. Takie czynniki jak upał czy wysiłek fizyczny mogą zwiększyć zapotrzebowanie na płyny nawet do 3 razy. Zbyt wiele wody nigdy nie zaszkodzi, natomiast jej brak może być katastrofalny w skutkach.

Koty, które są karmione jedzeniem z puszki mogą pić mniej, bowiem tego typu pożywienie pokrywa większą część zapotrzebowania na wodę.

Więcej na temat tego, jak karmić kota znajdziecie tutaj: http://www.purinaone.pl/kot/roznica-dzieki/Pages/woda-jakopodstawa-odzywiania.aspx

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.