Dzisiaj rozpoczęcie mundialu, dlatego jest to najlepszy moment, żeby napisać o piłkarskich ciekawostkach o których wielu kibiców może nie wiedzieć.

Ciekawostki futbolwoe
Źródło Pinterest

Słowo football

Powszechnie uważa się, ze słowo football pochodzi od kopania piłki, jak się jednak okazuje jest to twierdzenie błędne. Historycy futbolu wskazują na fakt, ze w ludowych formach dawnego futbolu kopanie piłki było raczej rzadkie, a nazwa prawdopodobnie wzięła się od rozmiaru samej piłki. Stopa (foot) jest bowiem miarą długości. Za taką etymologią nazwy optuje między innymi polski historyk sporty Wojciech Lipoński.

Co oznacza skrót FIFA

Organizacja została założona jako: Fédération Internationale de Football Association. Jest to zbitka wyrazów francuskich i angielskich. Człon Association Football został dodany ponieważ w XIX wieku piłka nożna nie zawsze była odróżniana od innych wersji futbolu. Nietypowa nazwa czasami prowadzi do nieporozumienie, gdy osoby nie posiadające wiedzy o historii sportu próbują tłumaczyć skrót FIFA jako Federację Międzynarodową Związków Piłkarskich.

Ile osób ogląda finał mistrzostw świata

FIFA podała w oficjalnych statystykach, że finał mundialu w 1998 roku obejrzało 1,3 miliarda ludzi, a cztery lata później 1,1 miliarda. W roku 2006 było zaledwie 715 mln telewidzów. Czy to oznacza, że popularność piłki nożnej spada? Nie! Chodzi o to, że sponsorzy wymusili na  FIFA rzetelniejsze sprawdzanie ilości widzów. Wraz ze zmiana metodologii badań, na taka bliższą prawdy, liczba widzów istotnie zmalała. FIFA liczy widzów uwzględniając wszystkich tych, którzy widzieli choćby minutę mundialu, dlatego dane oglądalności podawane przez instytuty badawcze są jeszcze niższe. Według danych FIFA finał w 2010 roku oglądało 909,6 mln widzów.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.