S.O.S dla bolącego gardła

na zdjęciu zaznaczone miejsce na szyi kobiety gdzie boli i potrzeba coś gardło

Gdy boli gardło, odechciewa nam się wszystkiego. Bolące gardło to dla wielu jeden z najbardziej dokuczliwych objawów przeziębienia. Utrudnia przełykanie śliny i pokarmów. Nie daje w nocy spać i obniża komfort życia. Całe szczęście nieprzyjemny i dokuczliwy ból gardła można złagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać solą lub ziołami. Dyskomfort pomogą złagodzić tabletki na gardło oraz okłady. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów, które przyniosą ulgę w bólu.

  1. Płukanki

Płukanki to skuteczny sposób na bolące gardło. Najlepsze są napary z szałwii, tymianku i rumianku. Działają one odkażająco i przeciwzapalnie. Likwidują też obrzęk błony śluzowej. Aby przygotować leczniczy napar, wystarczy łyżkę wybranych ziół zalać wrzątkiem i zaparzać około 15 minut, następnie przestudzić i gotowe. Skuteczne jest także płukanie bolącego gardła ciepłą wodą z solą. W szklance wody należy rozpuścić jedną łyżeczkę soli kuchennej i takim roztworem płukać chore gardło kilka razy dziennie. Na gardło pomocne będą też płukanki z wody i octu jabłkowego. W tym celu należy 2 łyżki octu mieszać ze szklanką wody. Gotową miksturą należy płukać gardło nawet do kilku razy dziennie. Ważne aby po zakończeniu płukania przepłukać usta czystą wodą.

  1. Nawilżanie błony śluzowej

W zapaleniu gardła bardzo często mamy do czynienia z wysuszoną błoną śluzową, co dodatkowo wzmaga dyskomfort. Dlatego też, aby przynieść sobie ulgę należy zadbać o nawilżanie powietrza – najlepiej przy pomocy specjalnego urządzenia nawilżającego. Podobne efekty zapewnią mokre ręczniki rozwieszone na grzejniku. Błonę śluzową należy nawilżać także od środka – wypijając możliwie jak najwięcej płynów. Poleca się soki, napary ziołowe, napary z kwiatu lipy i herbaty z miodem. Miód hamuje rozwój bakterii oraz wirusów, a także ma właściwości łagodzące. Na gardło nie poleca się napojów słodzonych, które mogą spowodować namnażanie bakterii oraz napojów gazowanych. Uważać należy też na cytrynę, która może podrażnić bolące już gardło.

  1. Preparaty do ssania

opakowanie inovox express na gardło
skuteczny lek na gardło

Ból gardła złagodzą gotowe preparaty do ssania, które można kupić w aptece bez recepty. Obecnie numerem jeden na rynku jest Inovox Express. Ten nowoczesny preparat na gardło zawiera aż trzy substancje lecznicze, które działają znieczulająco i antyseptycznie. Inovox Express na gardło szybko łagodzi ból, a jednocześnie zwalcza wirusy i bakterie – główne przyczyny infekcji.

  1. Oszczędzanie chorego gardła

Cierpiąc na ból gardła warto zrobić sobie przerwę od wszystkiego, co tak naprawdę mu szkodzi, szczególnie od papierosów, alkoholu, napojów gazowanych i ostrych przypraw. Dobrze jest także pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku. Powinniśmy pamiętać, że przemęczenie i stres są czynnikami, które osłabiają nasz układ immunologiczny. Zwolnienie tempa życia i pozostanie 1-2 dni w łóżku są skuteczną bronią przeciwko bakteriom i wirusom – również w przypadku zapalenia gardła.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.