Groźny wirus grypy!

źródło: hartujmisie.pl
źródło: hartujmisie.pl

Powiedzmy to sobie głośno i wyraźnie – wirus grypy to szalenie groźny przeciwnik, który pozostawiony sam sobie sieje spustoszenie i przynosi groźne dla życia komplikacje. Powikłania grypy występują przeważnie w pierwszym lub drugim tygodniu od rozpoczęcia choroby. Najczęściej występujące powikłanie to bakteryjne zapalenie płuc. Nieleczony wirus grypy może spowodować także zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu, a także zapalenie opon mózgowych. Dlatego też od pierwszych dni choroby, należy rozpocząć stosowne działania tak, aby nie dać się rozłożyć na łopatki. Czym jest wirus grypy, jak się roznosi, a także jakie daje objawy? O tym poniżej.

Groźna choroba – grypa

Niestety cały czas dość spora liczba ludzi uważa, że grypa to nic takiego i że sama przejdzie. Błąd. Grypa to coś znacznie poważniejszego, niż zwykłe przeziębienie, które mija po kilku dniach. Grypa jest chorobą górnych dróg oddechowych (gardło, krtań, tchawica) o gwałtownym przebiegu, która ścina z nóg i odbiera siły. Okres wylęgania grypy to średnio 2 dni. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, kiedy wszyscy wkoło kaszlą i kichają. Zarazić możemy się tak naprawdę wszędzie – w pracy, szkole, na ulicy. Zarazić możemy się dotykając powierzchni, na które dostał się wirus w czasie kaszlu i kichania osoby zarażonej. Może to być klamka od drzwi sklepowych, poręcz klatki schodowej lub przycisk od windy. Mycie rąk to prosta, ale skuteczna metoda zapobiegająca rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Szczyt zachorowań grypowych w Polsce przypada między styczniem a marcem. Zakażeniu wirusem grypy ulega 15-20% dzieci rocznie. Największe zagrożenie stwarza ono dla dzieci poniżej 2 roku życia, jak również osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorych.

Objawy grypy

Wirus grypy (kliknij) daje bardzo wyraźne objawy. W przeciwieństwie do przeziębienia, które zazwyczaj rozwija się dość długo, wirus grypy atakuje gwałtownie i szybko. W przeciągu dosłownie chwili, następuje szybki wzrost temperatury ciała. Gorączka w bardzo krótkim czasie (w ciągu jednego dnia) może wzrosnąć do 40°C. Pojawiają się dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe. Bardzo często do tych objawów dołącza uczucie ogólnego rozbicia, bezsilności (chory nie ma siły ruszyć ręką i wstać z łóżka). Typowe jest łzawienie, bóle gałek ocznych, łatwa potliwość, dreszcze oraz suchy kaszel. Chorzy bardzo często uskarżają się również na nadmierną senność, bóle brzucha i mdłości. Czas choroby to 3-6 dni, o kilka dni dłużej utrzymuje się suchy kaszel. Okres ogólnego osłabienia po zakończeniu choroby trwa nawet do 2-3 tygodni.

Grypa leczenie

W leczeniu wirusa grypy nie stosuje się żadnych antybiotyków. Choremu podaje się leki objawowe – przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. W ciężkich przypadkach, stosuje się leki przeciwwirusowe.

Osobom chorującym na grypę lekarze zalecają pozostanie w łóżku i odpoczynek. Chodzi o to, aby organizm mógł się regenerować, bo wtedy ma większe szanse na zwalczenie złośliwego wirusa. Dobrze jest także przyjmować duże ilości płynów, aby nawilżyć podrażnioną śluzówkę nosa i gardła. Polecane są herbaty z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu.

Jak zapobiegać zachorowaniu?

Wirus grypy jest bardzo groźny i bardzo złośliwy, co nie oznacza, że nie można się przed nim uchronić. Przede wszystkim w okresie największe zachorowalności (sezon jesienno-zimowy oraz wczesna wiosna) należy unikać dużych skupisk ludzi, np. ograniczając wizyty w centrach handlowych. Ponadto, należy stosować dietę bogatą w witaminy (spożywać dużo warzyw i owoców, pić naturalne soki owocowe), a także stosować szczepienia.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.