Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. A zdrowe zęby to piękny i olśniewający uśmiech, który jest najlepszą wizytówką każdego z nas. Niestety – nic nie bierze się samo z siebie i jeśli chcemy cieszyć się pięknymi zębami, musimy odpowiednio o nie zadbać.

Wbrew pozorom, prawidłowa higiena jamy ustnej nie ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia zębów dwa razy dziennie. To stanowczo za mało! Poza pastą, na łazienkowej półce powinna znaleźć się właściwa szczoteczka do zębów, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. W kalendarzu zaś powinny być zanotowane kontrolne wizyty u stomatologa. Ale od początku…

Szczotkowanie zębów

szczotkowanie zębówDentyści biją na alarm, aby zęby myć po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej dwa razy dziennie. Do szczotkowania zębów należy wybierać miękkie lub średnio twarde szczoteczki. Sięganie po szczoteczki zbyt twarde, odsłoni szyjki zębów i tym samym doprowadzi do ich nadwrażliwości. Należy pamiętać, aby szczoteczki zmieniać raz na pół roku! Mimo, że stomatolodzy polecają szczoteczki elektryczne, to jednak osoby z wrażliwymi zębami powinny z nich zrezygnować.

Zęby należy myć wszystkie – bez wyjątku. Szczególnej trosce powinny być poddane siódemki i ósemki, o których często zapominamy, gdyż to właśnie wokół nich zbiera się najwięcej resztek jedzenia. Pozostawione same sobie w dość krótkim czasie spowodują próchnicę. Warto pamiętać, aby zęby szczotkować ruchem wymiatającym – zawsze w stronę, w którą rosną zęby. W praktyce wygląda to następująco: zęby górne myjemy „do dołu”, z kolei dolne – „do góry”. Nigdy nie szczotkujcie zębów ruchami poprzecznymi. Po pierwsze tylko rozcierają one płytkę nazębną i tym samym jej nie usuwają, a po drugie – bardzo szkodzą zębom.

Szczotkując zęby, nie można zapomnieć o języku i wewnętrznej stronie policzków. Dlaczego? Bo w tych miejscach bardzo lubią gromadzić się bakterie i drobnoustroje, które odpowiadają za psucie się zębów i nieprzyjemny oddech. Język można czyścić tradycyjną szczoteczką, jednakże nie dla wszystkich jest to zabieg przyjemny. U niektórych może powodować odruch wymiotny. Lepiej jest zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do czyszczenia, zwany „zamiataczem”.

Profesjonalne wsparcie

płukanie jamy ustnejPrawidłowa higiena jamy ustnej nie może opierać się tylko i wyłącznie na szczotkowaniu zębów. Konieczne jest także stosowanie płukanek antybakteryjnych. Pomogą one usunąć bakterie, a także odświeżą oddech. Podobnie jak pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej powinny zawierać fluor. I to właśnie informacji o jego obecności należy szukać na etykiecie preparatu.

Bardzo ważne jest także używanie nici dentystycznych, które pomogą usunąć resztki pokarmowe z miejsc, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć.

Kiedy nie ma dostępu do łazienki i nie można wyszczotkować zębów, warto sięgać po bezcukrowe gumy do żucia.

Higiena jamy ustnej – a dieta

Duży wpływ na stan naszego uzębienia ma właściwie zbilansowana – zdrowa dieta. Nie chcąc w przyszłości borykać się z nieestetycznymi przebarwieniami, należy z codziennego menu wyeliminować kawę i czarną herbatę, które pite w nadmiarze powodują plamki na zębach. Ograniczyć należy również czerwone wino, które ma tendencję do przebarwiania zębów. Uważać należy także na spożywanie w nadmiarze koloryzujących owoców, np. jagód.

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak bardzo negatywny wpływ na zęby mają słodycze i produkty zawierające cukier. Tego typu produkty wymagają wykluczenia z menu lub przynajmniej znacznego ograniczenia.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym

Przynajmniej dwa razy w roku warto odwiedzić zaufanego dentystę, który sprawdzi, czy w jamie ustnej nie dzieje się nic złego. Pamiętajcie, że zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć.

Raz do roku warto umówić się ze stomatologiem na profesjonalne usuwanie płytki nazębnej.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.