Gdy bolą jelita…

pinterest
pinterest

Częste burczenie w brzuchu, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, nudności, wymioty, dokuczliwy ból jelit oraz uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku to objawy nadwrażliwego jelita. Z problemem tym boryka się aż 20% dorosłych. Choroba częściej dotyka kobiety, aniżeli mężczyzn. Zazwyczaj pojawia się u osób żyjących w ciągłym biegu i stresie i to właśnie w sytuacjach stresowych najbardziej daje o sobie znać. Głównie objawia się tym, że jelita po jedzeniu kurczą się mocniej i częściej, niż zwykle. To zaś powoduje nieprzyjemne dolegliwości (więcej o rodzajach, przyczynach i natężeniu bólu jelit przeczytasz na oficjalnej stronie No-Spy: ból jelit)

Jak leczyć nadwrażliwość jelita?

Kluczową rolę w chorobie odgrywa zmiana diety i nawyków żywieniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest dieta lekkostrawna, którą modyfikuje się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Bez względu jednak na stadium choroby bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze należy dbać o zjadanie 4-5 posiłków dziennie, ale za to w mniejszych porcjach, niż do tej pory. Po drugie należy jeść powoli, bez zbędnego pośpiechu, najlepiej na siedząco i w domu. Po trzecie z menu należy wyeliminować potrawy smażone, pikantne i ciężkostrawne. Unikać należy także tłustego mięsa i wędlin, pasztetów i konserw mięsnych. Zamiast wieprzowiny, dziczyzny i wołowiny, wskazane są wędliny drobiowe, cielęcina, szynka, kurczaki i indyk. Wskazane są również chude ryby, jak: pstrąg, dorsz, sandacz, okoń, mintaj i szczupak. Polecane są też delikatne warzywa i owoce: ziemniaki, marchewka, młody groszek, młoda fasolka szparagowa, dynia, jabłka, banany, brzoskwinie. Z produktów zbożowych należy wybierać tylko te oczyszczone: białe pieczywo, sucharki, pszenne makarony, biały ryż oraz drobne kasze.

Gdy dokucza ból jelit warto również wyeliminować z codziennego życia kawę, mocną herbatę i alkohol, które to działają drażniąco na przewód pokarmowy i mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości. Zastąpić je można herbatami ziołowymi i ziołami poprawiającymi trawienie: kminkiem, koperkiem.

No Spa Max na ból jelit (źródło: nospa.pl)
No Spa Max na ból jelit (źródło: nospa.pl)

Ratunek z aptecznej półki

Na ból jelit spowodowany zespołem drażliwego jelita bardzo pomocna jest No Spa, zwłaszcza No Spa Max z podwójną dawką drotaweryny. Lek ten jest niezwykle skuteczny (radzi sobie z najsilniejszym nawet bólem), a jednocześnie bezpieczny. Działa rozkurczowo w miejscu bólu i przynosi niemalże natychmiastową ulgę. Co ważne, nie powoduje nieprzyjemnych i niepożądanych objawów.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.