Czarny bez (pinterest)
Czarny bez (pinterest)

Jeszcze nie tak dawno temu czarny bez określany był mianem drzewa życia. Co drugi Polak sadził go w swoim ogrodzie. Dziś mimo, iż przez niektórych został już zapomniany, wciąż jest polecany przez lekarzy specjalistów. Jedno jest pewne – bez to wciąż jedna z najlepszych roślin leczniczych.

Jak działa czarny bez?

1. Zwalcza przeziębienie – napar z kwiatów bzu działa rozgrzewająco, napotnie i pomocnie w odkrztuszaniu wydzieliny z oskrzeli.

2. Wykazuje właściwości przeciwzapalne – wyciągu z bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki w przypadku zapalenia spojówek.

3. Działa moczopędnie – herbatki z owoców lub kwiatów bzu doskonale sprawdzają się w leczeniu chorób układu moczowego, a także podczas kuracji oczyszczających

4. Zwalcza wolne rodniki – owoce czarnego bzu są genialnym źródłem silnych przeciwutleniaczy. Zawierają też duże ilości witaminy C.

Owoce czarnego bzu (pinterest)
Owoce czarnego bzu (pinterest)

I to nie wszystko! Owoce czarnego bzu wzmacniają układ odpornościowy, pomagają w leczeniu skaleczeń, stłuczeń i poparzeń słonecznych. Usuwają zmęczenie, a także działają uspokajająco. Mało kto wie, że są pomocne w leczeniu reumatyzmu. Mają też właściwości odtruwające i oczyszczające. Wspomagają odchudzanie i łagodzą wzdęcia. Przeciwbólowe właściwości owoców czarnego bzu wykorzystuje się także w rwie kulszowej, migrenie, bólach zębów.

Obok wspomnianej wcześniej witaminy C, w czarnym bzie znajdziemy również witaminy z gruby B oraz witaminę A. Co więcej w owocach bzu znajdziemy także pektyny, enzymy, biopierwiastki, sole mineralne i kwasy organiczne, które doskonale wspierają nasz organizm.

Rozprawiając o czarnym bzie nie można nie wspomnieć, że jest on niezwykle pomocny w leczeniu wrzodów żołądka, zaparć i niestrawności.

Czarny bez doskonale sprawdza się także w kosmetyce. Posiada właściwości regenerujące, normalizujące i wygładzające skórę. Działa także przeciwbakteryjnie przy problemach skórnych.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.