Gdy boli brzuch… Przyczyny i sposoby leczenia

pinterest
pinterest

Często zdarza nam się mówić: boli mnie brzuch, ale zazwyczaj nie mamy pomysłu, co z tym zrobić. Większość z nas bagatelizuje dolegliwości bólowe, zrzucając je na karb przejedzenia, alergii pokarmowej, niestrawności lub stresu. A prawda jest taka, że bolącego brzucha (zwłaszcza bolącego przewlekle) nie można lekceważyć, gdyż może być on objawem poważnych chorób.

Na bóle brzucha częściej skarżą się kobiety, choć i mężczyzn przypadłość ta może dopaść. Jakie mogą być czynniki wyzwalające dolegliwości bólowe? Jakie są najpopularniejsze przyczyny bólu brzucha? Poniżej znajdziecie kilka z nich…

Zagazowanie i wzdęcie

Skurcze brzucha, którym towarzyszy uczucie pełności występują głównie po spożyciu obfitego posiłku. Winowajcą nieprzyjemnych skurczów mogą być produkty zagazowujące i wzdymające, takie jak smażona kapusta z kiełbasą, brukselka, groch, czy kalafior.

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości wystarczy trzymać się z daleka od wzdymających posiłków i nie jeść w pośpiechu, gdyż takie nerwowe jedzenie powoduje połykanie powietrza, a w efekcie tego wzdęcia. Ratować można się także sięgając po środki rozkurczające, jak No-Spa lub herbatki z kopru włoskiego.

Zaparcia

Z zaparciem mamy do czynienia w momencie, kiedy wypróżnianie pojawia się rzadziej, niż 5 razy w tygodniu. Tej nieprzyjemnej dolegliwości bardzo często towarzyszą skurczowe bóle brzucha zlokalizowane po lewej stronie lub w podbrzuszu.

Jak sobie pomóc? Na pewno pijąc większe ilości niegazowanej wody, ograniczając spożywanie cukrów prostych, a więc słodyczy w rozmaitej postaci. Ulgę przyniesie także spożywanie błonnika, który występuje nie tylko w świeżych warzywach, ale także płatkach owsianych, produktach pełnoziarnisty lub suszonych owocach.

c8fef0b45ef0278998762fc8619f8d3bNiestrawność

Jedzenie w pośpiechu, stres, spożywanie produktów trudnych do strawienia, przejadanie się… Wszystko to prowadzi do niestrawności, która objawia się nie tylko bólami brzucha, ale także zgagą, wzdęciami, biegunką, wymiotami. Jak sobie pomóc? Na pewno sięgając po ziołowe herbatki (z mięty, kopru, nagietka) lub leki wspomagające wydzielanie żółci.

Nietolerancja laktozy

Objawami nietolerancji laktozy są bolesne skurcze w obrębie brzucha, wzdęcia, gazy oraz biegunka. Zazwyczaj pojawiają się od 30 minut do 2 godzin po wypiciu mleka. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie pić mleka krowiego, które jest bardzo trudne do strawienia.

Owulacja

U wielu kobiet owulacja przebiega bezobjawowo. Są jednak panie, które w tym czasie odczuwają intensywne bóle brzucha lub podbrzusza. O ile owulacji nie towarzyszy stan chorobowy, ból minie samoistnie.

Miesiączka

no-spa na różne rodzaje bólu brzucha
No-Spa na różne rodzaje bólu brzucha

Już kilka dni przed wystąpieniem krwawienia może pojawić się skurczowy ból brzucha, który najczęściej utrzymuje się przez pierwsze dni miesiączki. Taki ból swoim zasięgiem może obejmować podbrzusze, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a nawet i spojenie łonowe. Gdy bóle brzucha są intensywne warto sięgnąć po leki rozkurczowe, jak np. No-Spa i zapewnić sobie odrobinę relaksu. Podczas tych trudnych dni należy też zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, który może nasilać nieprzyjemne dolegliwości.

Wrzody

Choroba objawia się bólami umiejscowionymi pośrodku brzucha, tuż nad pępkiem. Bardzo często towarzyszą im mdłości, wymioty, zgaga, a także „głuche” odbijanie. Chorobę wrzodową leczy się antybiotykami. Bardzo ważna jest również lekkostrawna dieta. Chorym zaleca się unikanie mleka oraz jedzenie małych porcji.

Kamica żółciowa

Silne skurczowe bóle brzucha promieniujące do prawego boku lub pleców to najczęstszy objaw choroby. Towarzyszą mu gazy i nudności, a czasami nawet i wzdęcia. Ulgę przyniosą leki rozkurczowe, jak np. No-Spa i środki żółciopędne.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.