Weganizm jako nowy trend w świecie gastronomii

Na punkcie zdrowej żywności oszalał cały świat. Od jakiegoś już czasu starannie kupujemy żywność, z której później przygotowujemy posiłki dla siebie i swojej rodziny. Ciekawostką jest, że coraz większa liczba osób coraz chętniej sięga nie tylko po produkty ekologiczne, pochodzące ze sprawdzonych i zaufanych źródeł, ale także po jedzenie bezmięsne. Na dzień dzisiejszy wegetarianizm to dla wielu zbyt mało. Teraz najgorętszym trendem w sztuce żywienia jest weganizm, czyli dieta opierająca się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganizm to odżywianie się nie tylko bez mięsa, ale również bez nabiału, miodu i jajek. W menu wegan goszczą: mleko sojowe i migdałowe, a także produkty pochodzenia roślinnego – owoce i warzywa. Dozwolone są również orzechy i grzyby.

dania wegańskie

Najbardziej znaną parą wegan są Beyonce i Jaz Z. Nie tak dawno temu postanowili oni, że przez 22 dni będą żywić się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. W ten oto sposób chcą oczyścić swoje organizmy z toksyn. Czy wytrzymają, tego nikt nie wie. Wiadomo natomiast, że znana para stała się inspiracją dla swoich fanów.

Zwolennicy weganizmu twierdzą, że nie jest to zwykła dieta, jakich wiele, ale sposób życia i filozofia postrzegania świata. Poza produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego, weganie odrzucają także odzież wykonaną ze skóry, czy jedwabiu oraz kosmetyki pochodzenia zwierzęcego i testowane na zwierzętach.

dania wegańskie

Zalety, jakie kryją się w diecie wegańskiej dotyczą głównie dużej ilości złożonych węglowodanów i bogactwa witamin A oraz C. Spożywane przez wegan kasze, zboża, rośliny strączkowe, ziarna i orzechy, warzywa i owoce są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Co więcej, tego typu produkty zapobiegają otyłości i chorobom jej towarzyszącym. Zawarty w produktach wegańskich błonnik zapewnia prawidłową pracę układu trawiennego, dzięki czemu takie dolegliwości, jak wzdęcia, czy zaparcia są rzadkością.

Przeprowadzone badania wykazały, że weganie rzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę i nowotwory. Rzadziej borykają się również z hemoroidami, kamieniami nerkowymi i żółciowymi.

A co z wadami weganizmu? Za podstawową wadę uważa się brak protein i wapna, który to jest odpowiedzialny za zdrowe kości i stawy. Dieta wegańska nie dostarcza też wielu ważnych składników mineralnych. Weganie najczęściej cierpią na niedobór żelaza i cynku.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.