Odkąd tylko się pojawiła, budzi zainteresowanie, a jednocześnie kontrowersje. Jedni uznają ją za wybawienie w kwestii odchudzania i przyjemny sposób na gubienie kilogramów. Inni zaś twierdzą, że jest ona prostą drogą do zrujnowania sobie zdrowia i do zaburzeń odżywiania. A jak jest naprawdę z dietą 5:2, na punkcie której oszalał ostatnio cały świat? Na czym dokładnie polega dieta, która jest nazywana przerywaną głodówką?
Source: livestrong.com via Jessica on Pinterest
Najprościej można by opisać ją tak – przez 5 dni w tygodniu je się to, na co ma się ochotę, bez konieczności wyrzekania się ulubionych smakołyków i bez konieczności ograniczania porcji. Przez kolejne 2 dni spożywa się zaledwie 500-600 kalorii. Dobrze by kalorie te ograniczały się tylko i wyłącznie do śniadania i kolacji. Tym sposobem między jednym, a drugim daniem tworzy się przepaść czasowa, którą można uznać za krótki post. Oczywiście zamiast dwóch posiłków mniej kalorycznych, można zdecydować się na jeden, ale bardziej bogaty w kalorie.
Patrząc na główne założenia diety, można śmiało powiedzieć, że jest ona idealnym wręcz rozwiązaniem dla wszystkich łasuchów, którzy nie rezygnując z przyjemności, mogą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Jest ona również dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na przygotowywanie specjalnych, dietetycznych dań.
Niby wszystko wydaje się proste, a jednak… Trudności mogą pojawić się w momencie, kiedy trzeba starannie dobrać potrawy na te 2 dni postne. Należy wówczas przyswoić tabelę kaloryczności i wybierać tylko te dania, które mają ich jak najmniej. Wbrew pozorom w tych 500-600 kaloriach nie zmieści się zbyt wiele, chyba że przez cały dzień będziemy objadać się tylko marchewką i sałatą.
Czy dieta 5:2 jest zdrowa?
Zarówno lekarze, jak i dietetycy zgodnie twierdzą (podobnie z resztą jak w przypadku wszystkich innych diet), że przerywana głodówka nie może przynieść żadnych korzyści, co więcej, może nam poważnie zaszkodzić. A prawda jest taka, że jeśli w trakcie tych 5 dni będziemy racjonalnie i lekkostrawnie się odżywiać, bez zbędnego objadania się na zapas i przesadzania z kalorycznością posiłków, to wówczas nie zrobimy sobie żadnej krzywdy. Co więcej, faktycznie schudniemy. Tak więc te 5 dni folgowania sobie dobrze jest potraktować z przymrużeniem oka i zamiast rzucać się na pizzę, czy inne fast foody, wybierać zdrowe dania i przekąski.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że utrata kilogramów u każdego odchudzającego się może przebiegać w inny sposób. Sam autor diety – Mosley twierdzi, że jedni będą chudli szybciej, inni z kolei nieco wolniej. On sam schudł 6kg po 6 tygodniach. Ogólnie rzecz ujmując po okresie 6-10 tygodni można zrzucić 6-8 kg.
Należy pamiętać, że diety 5:2 nie mogą stosować osoby chorujące na cukrzycę, bowiem ze względu na duże wahania poziomu cukru we krwi jest ona dla nich zbyt niebezpieczna.