Następczyni Dukana? Dieta 5:2

Odkąd tylko się pojawiła, budzi zainteresowanie, a jednocześnie kontrowersje. Jedni uznają ją za wybawienie w kwestii odchudzania i przyjemny sposób na gubienie kilogramów. Inni zaś twierdzą, że jest ona prostą drogą do zrujnowania sobie zdrowia i do zaburzeń odżywiania. A jak jest naprawdę z dietą 5:2, na punkcie której oszalał ostatnio cały świat? Na czym dokładnie polega dieta, która jest nazywana przerywaną głodówką?

koktajl z malin

 

Najprościej można by opisać ją tak – przez 5 dni w tygodniu je się to, na co ma się ochotę, bez konieczności wyrzekania się ulubionych smakołyków i bez konieczności ograniczania porcji. Przez kolejne 2 dni spożywa się zaledwie 500-600 kalorii. Dobrze by kalorie te ograniczały się tylko i wyłącznie do śniadania i kolacji. Tym sposobem między jednym, a drugim daniem tworzy się przepaść czasowa, którą można uznać za krótki post. Oczywiście zamiast dwóch posiłków mniej kalorycznych, można zdecydować się na jeden, ale bardziej bogaty w kalorie.

Patrząc na główne założenia diety, można śmiało powiedzieć, że jest ona idealnym wręcz rozwiązaniem dla wszystkich łasuchów, którzy nie rezygnując z przyjemności, mogą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Jest ona również dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na przygotowywanie specjalnych, dietetycznych dań.

Niby wszystko wydaje się proste, a jednak… Trudności mogą pojawić się w momencie, kiedy trzeba starannie dobrać potrawy na te 2 dni postne. Należy wówczas przyswoić tabelę kaloryczności i wybierać tylko te dania, które mają ich jak najmniej. Wbrew pozorom w tych 500-600 kaloriach nie zmieści się zbyt wiele, chyba że przez cały dzień będziemy objadać się tylko marchewką i sałatą.

Czy dieta 5:2 jest zdrowa?

Zarówno lekarze, jak i dietetycy zgodnie twierdzą (podobnie z resztą jak w przypadku wszystkich innych diet), że przerywana głodówka nie może przynieść żadnych korzyści, co więcej, może nam poważnie zaszkodzić. A prawda jest taka, że jeśli w trakcie tych 5 dni będziemy racjonalnie i lekkostrawnie się odżywiać, bez zbędnego objadania się na zapas i przesadzania z kalorycznością posiłków, to wówczas nie zrobimy sobie żadnej krzywdy. Co więcej, faktycznie schudniemy. Tak więc te 5 dni folgowania sobie dobrze jest potraktować z przymrużeniem oka i zamiast rzucać się na pizzę, czy inne fast foody, wybierać zdrowe dania i przekąski.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że utrata kilogramów u każdego odchudzającego się może przebiegać w inny sposób. Sam autor diety – Mosley twierdzi, że jedni będą chudli szybciej, inni z kolei nieco wolniej. On sam schudł 6kg po 6 tygodniach. Ogólnie rzecz ujmując po okresie 6-10 tygodni można zrzucić 6-8 kg.

Należy pamiętać, że diety 5:2 nie mogą stosować osoby chorujące na cukrzycę, bowiem ze względu na duże wahania poziomu cukru we krwi jest ona dla nich zbyt niebezpieczna.

 

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
2 comments
  1. Z reguły nie wierzę w diety cud, ale ta wydaje się być całkiem normalna. Normalne jedzenie przez 5 dni i tylko post przez kolejne 2. W sumie da się wytrzymać 🙂 Może okaże się ona miłą odmianą po diecie 1000 kalorii 🙂

  2. A mi jakoś trudno uwierzyć w efektywność tej diety, ale może… może… Wypróbuję, sprawdzę i sama się przekonam. W diecie 5:2 najbardziej podoba mi się to, że nie trzeba codziennie się głodzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.