owoce a dieta

Owoce (kliknij) stanowią podstawę zdrowej i zbilansowanej diety. Są doskonałym źródłem witamin i minerałów, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Owoce zawierają też cenny błonnik, który działa na jelita jak miotełka i pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii, metale ciężkie i toksyny. Poza tym błonnik zawarty w owocach reguluje trawienie i skutecznie hamuje apetyt, a co za tym idzie – pomaga uniknąć napadów wilczego głodu. Owoce są smaczne i pożywne. Systematycznie zjadane, zadbają o nasze zdrowie i… szczupłe kształty. Ale uwaga! Zbyt duża ilość owoców w diecie może negatywnie wpłynąć na sylwetkę. Owoców nie można jeść częściej niż 2 razy dziennie. Warto też wiedzieć, które z owoców są tuczące, a które wręcz przeciwnie – pozwalają zgubić zbędne kilogramy.

Lekkostrawne i niskokaloryczne – ale czy wszystkie?

Wiemy, że owoce są bardzo zdrowe. Wiemy też, że większość z nich jest lekkostrawna i ma zbawienny wpływ na nasze kształty. Niestety, wśród owoców dostępne są i takie, które jedzone w nadmiarze mogą spowodować przyrost wagi. Uważać należy na banany, gruszki i winogrona. Oczywiście owoców tych nie wykluczamy z diety, ale nie jemy ich bez ograniczeń. Hamować nie musimy się z kolei z jabłkami, grejpfrutami, truskawkami, malinami, jagodami czy ananasem. Dietetycy potwierdzają, że dokładnie te owoce działają zbawiennie na nasz organizm i przyczyniają się do chudnięcia. Uwaga! Jabłka i grejpfruty podkręcają przemianę materii, a dzięki obecności błonnika świetnie wypełniają żołądek i hamują apetyt.

Najlepsze owoce surowe?

Mówi się, że najlepsze są owoce surowe. I faktycznie jest to prawda. Pod wpływem obróbki termicznej czy przetwarzania, owoce tracą wszystkie cenne witaminy i minerały. Przykładowo witamina C, która odpowiada za odporność oraz za dobre wchłanianie żelaza, w procesie gotowania zostaje utracona w 70%. Podobnie niekorzystnie na jej zawartość wpływa mrożenie. To z kolei pozbawia owoce połowy zawartości witaminy C. Uwaga! Tam, gdzie jest to możliwe, powinno zjadać się owoce ze skórką, bo to właśnie pod nią znajduje się najwięcej cennych składników i błonnika. Nie zapominajmy o myciu owoców. To bardzo ważne, aby pozbyć się z nich pasożytów, bakterii lub środków, którymi spryskuje się owoce w celu łatwiejszego ich transportu.

Co kryje się w owocach?

Surowe owoce to przede wszystkim witamina C. Poza nią, w owocach znajdziemy prowitaminę A (beta karoten), która po spożyciu zostaje przekształcona w witaminę A odpowiedzialną za dobry wzrok, dobrą kondycję skóry, zdrowy wzrost kości. Szczególnie dobrym źródłem beta karotenu są brzoskwinie, morele, melon i mango. Poza witaminami, owoce są również bogatym źródłem składników mineralnych. Znajdziemy w nich potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Owoce warto spożywać także ze względu na polifenole, które wykazują korzystny wpływ na leczenie licznych chorób, jak np. miażdżyca czy nowotwory. Przeciwutleniacze znajdziemy m.in. w jagodach i winogronach.

Dieta owocowa

Odpowiednio dobrane owoce mogą stanowić główny składnik diety odchudzającej. Modna w ostatnim czasie dieta ujemnych kalorii (kiedyś wam o niej pisałam) opiera się w dużej mierze na owocach. Nie są to jednak owoce przypadkowe, ale takie, które mają ujemny bilans energetyczny. Do takich owoców należą jabłka, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, borówka amerykańska, maliny, truskawki, mango. Spożywanie ich według określonego planu może prowadzić do zrzucenia nadmiaru tłuszczu oraz pozbycia się problemu z nadwagą.

Dodatkowo, dieta owocowa uważana jest za jedną z najlepszych diet oczyszczających. Stosowana od 7 do 14 dni, pozwala na zrzucenie 4-6 kilogramów. Ale uwaga! Takiej diety nie powinno stosować się dłużej niż zalecane 14 dni. Nie powinno też powtarzać się jej zbyt często. No i trzeba bardzo uważać z jedzeniem po jej zakończeniu. Zbyt szybki powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych, może spowodować efekt jo-jo.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.