Dekorujemy stół na rodzinny obiad

Planowanie rodzinnego obiadu nie powinno ograniczać się do samego gotowania. Aby spotkanie w rodzinnym gronie było naprawdę miłe i udane, warto zadbać również o odpowiednią aranżację stołu.

w roli głównej oryginalne wazony z kwiatami
dekoracja stołu: w roli głównej oryginalne wazony z kwiatami (źródło: Pinterest)

Dekorując stół dobrze jest zacząć od ustalenia kolorystyki przewodniej i dobrania do niej zastawy. W ostatnim czasie modnym trendem jest połączenie kolorystyczne black&white, które wygląda bardzo wytwornie, niezależnie od sytuacji. Zamiast jednak po biały obrus, warto zaryzykować i sięgnąć po ten w kolorze czerni. Na jego tle biała zastawa na pewno nie będzie wyglądała banalnie. Co więcej, nawet prosta i klasyczna zastawa będzie prezentowała się nadzwyczaj wytwornie.

prostota i minimalizm w bardzo szykownym wydaniu
prostota i minimalizm w bardzo szykownym wydaniu (źródło: Pinterest)

Jeśli zestawienie czerni i bieli nie za bardzo do was przemawia, możecie zdecydować się na bardziej żywe kolory, z neonami na czele. Kolorowa aranżacja stołu bez wątpienia pozwoli wnieść do wnętrza radość, optymizm i niczym nieograniczone szczęście.

Poza samą zastawą, istotną i bardzo ważną rolę na odświętnym stole grają dodatki. Numerem jeden powinny być świeże kwiaty, owoce i świece. Ważne jednak, by nie znalazły się one na stole ot tak,  przypadkowo.

delikatny bukiecik zada szyku zastawie stołowej
delikatny bukiecik zada szyku zastawie stołowej (źródło: Pinterest)

Kwiaty będą prezentować się jeszcze piękniej, jeśli zamiast do klasycznych wazonów, włożycie je do szklanych mis wypełnionych wodą. Oczywiście zanim kwiaty znajdą się w takim sztucznym mini jeziorku, należy je odpowiednio przyciąć, by nie posiadały zbyt długiej łodygi. Korony kwiatów możecie też włożyć do kieliszków i postawić po jednym przy każdym nakryciu. Możecie również stworzyć maleńkie bukieciki i ułożyć przy zastawie. Miłym dla oka zabiegiem będzie również porozrzucanie świeżych kwiatów po całym stole.

oryginalny stroik – świeże kwiaty i słoik wypełniony cytryną
oryginalny stroik – świeże kwiaty i słoik wypełniony cytryną
zgrany duet – kolorowe szkło i świeże kwiaty
zgrany duet – kolorowe szkło i świeże kwiaty (źródło: Pinterest)

Świece można ustawiać na stole w dowolny sposób. Przy okazji rodzinnego obiadu warto zrezygnować ze świec długich, które kojarzą się z romantyczną kolacją i zamiast nich wybrać świece pieńkowe o różnej wysokości. Takie świece możecie poustawiać luźno pomiędzy daniami, ale możecie też połączyć je w zestawy i ustawić na dekoracyjnych tacach. Możecie również powkładać je do szklanych naczyń, które zastąpią tradycyjne świeczniki. Ciekawym zabiegiem dekoracyjnym jest wykorzystanie tzw. podgrzewaczy i połączenie ich z kieliszkami, które na czas obiadu będą pełnić funkcję nietuzinkowego świecznika. Aby kieliszek sprostał roli świecznika, należy odwrócić go „do góry nogami” i na jego nóżce umieścić podgrzewacz. Jeśli obiad będzie odbywał się na świeżym powietrzu, świece można ustawić w stylowych lampionach.

stroik ze świec, kwiatów i gałązek
duży stroik ze świec, kwiatów i gałązek (źródło: Pinterest)

 

w roli głównej czerwień i stylowe lampiony
w roli głównej czerwień i stylowe lampiony (źródło: Pinterest)

Oprócz tradycyjnych ozdób, jak kwiaty i świece, można także wykorzystać bardziej niekonwencjonalne elementy dekoracyjne. Interesująco będą wyglądały kamienie w szlachetnych misach, sztuczne piórka porozrzucane na stole oraz kolorowe kuleczki w kieliszkach lub małych wazonikach.

dekoracja stołu: w roli głównej kwiaty i owoce w drewnianych misach
dekoracja stołu: w roli głównej kwiaty i owoce w drewnianych misach (źródło: Pinterest)

Wspaniałym elementem dekoracyjnym będą też rzeźby ze świeżych warzyw i owoców. Motyle wycięte z jabłka, różyczki z rzodkiewek i pomidorów lub figurki z arbuza z pewnością zachwycą gości.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.