Zdrowotne właściwości wina

dlaczego warto pić wino

Wino to jeden z tych trunków, po który sięgamy najczęściej. Mimo, że sączenie wina do głównego posiłku dnia jest domeną Francuzów, to jednak my Polacy równie chętnie ten rytuał adoptowaliśmy. Co rusz na temat wina powstają liczne artykuły. Jedno jest pewne – wino to najzdrowszy alkohol, które pozytywnie wpływa na serce, nasz mózg i pamięć, a także sylwetkę. Należy jednak pamiętać, aby pić z umiarem i wybierać trunki wyłącznie dobrej jakości. Jedna lampka dziennie w zupełności wystarczy! Jakie są zalety ze spożywania wina i jak wino może wpływać na nasz organizm?

Wino poprawia trawienie

Wino, którym popijamy posiłek zwiększa produkcję enzymów trawiennych i żółci, a co za tym idzie – przyspiesza proces trawienia. Dodatkowo alkohol rozszerzając naczynia krwionośne sprawia, że substancje odżywcze z jedzenia szybciej trafiają do krwi, z którą transportowane są do wszystkich komórek i organów ludzkiego organizmu.

Wino odmładza

Dobra wiadomość zwłaszcza dla pań, które chcą być wiecznie piękne i młode. Naukowcy udowodnili, że wino spożywane w niewielkich ilościach może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia się organizmu. A wszystko to za sprawą zawartego w skórce czerwonych winogron resweratrolu. Jest to wyjątkowy związek chemiczny stymulujący tzw. gen długowieczności.

Wino poprawa krążenia i obniża cholesterol

Wpływ wina na krążenie znane jest nie od dziś. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ulubiony trunek Francuzów obfituje we flawonoidy, które to z kolei pełnią m.in. funkcję przeciwutleniaczy chroniących śródbłonek naczyń krwionośnych przed ewentualnymi uszkodzeniami. I to nie wszystko. W winie znajdują się również procyjanidiny, które hamują procesy: przekształcania się cholesterolu w jego twardszą postać oraz odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Wino poprawia pamięci i usprawnia pracę mózgu

Nie jest tajemnicą, że dobrze odżywiony mózg to lepiej pracujący mózg. Tymczasem, jak udowodnili badacze z jedno amerykańskiego uniwersytetu, wino ma istotny wpływ na odżywienie mózgu. Dodatkowo picie wina ma pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.