źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nie wyobrażacie sobie poranka bez filiżanki małej czarnej? I bardzo dobrze! Jak dowodzą naukowcy, kawa może służyć zdrowiu i… urodzie. Wiedzieliście o tym? Co ciekawe – ci sami naukowcy zalecają nawet wypijanie czarnego napoju w ilości do 4 filiżanek dziennie. W czym tkwi moc kawy? Jej picie jest dobre dla mózgu i wątroby, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Naprawdę dobra kawa (jak np. Jacobs kawa) jest także dobre dla kondycji naszej skóry. Jakie jeszcze korzyści daje raczenie się małą czarną?

Zapobiega starzeniu się komórek

Z licznie przeprowadzonych badań wynika, że kawa zawiera w swoim składzie bardzo duże ilości przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia się komórek. Dzięki temu nasza skóra nie tylko lepiej wygląda, ale też pozostaje młodsza przez dłuższy czas.

Zmniejsza stres

Brzmi to trochę niewiarygodnie, ale taka jest prawda – nie tylko picie kawy zmniejsza napięcie i stres, ale także samo jej wąchanie! Jeśli nie przepadacie za lekko gorzkawym smakiem czarnego napoju, raczcie się tylko jego zapachem. To działa cuda.

Chroni przed depresją

Ponoć osoby, które piją kawę w większych ilościach, niż filiżanka dziennie, są mniej narażone na ryzyko zachorowania na depresję. Sekretem nie jest zawarta w kawie kofeina, ale przeciwutleniacze. To one sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, a tym samym jesteśmy mniej podatni na spadki nastroju.

Chroni wątrobę

Mało kto wie, że picie kawy chroni wątrobę, zwłaszcza gdy jest ona narażona na zgubne skutki alkoholu. Ponoć już jedna filiżanka kawy dziennie minimalizuje ryzyko zachorowania na marskość wątroby.

Minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę

Kawa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Według naukowców wypijanie 3-4 filiżanek ulubionej kawy dziennie, obniża ryzyko rozwoju groźnej choroby. Ale uwaga! Nie wolno przekroczyć ilości 4 filiżanek dziennie.

Zwalcza cholesterol

Kofeina zawarta w kawie, usprawniając pracę układu krążenia, obniża poziom cholesterolu we krwi. Chroni przed chorobą wieńcową i zawałem serca.

Konserwuje mózg

Kawa jest dobra nie tylko dla mięśni, ale również dla mózgu. Osoby, które regularnie sięgają po czarny napój są mniej narażone na zachorowanie na chorobę Alzheimera. Takie osoby zachowują też sprawność umysłową na dłużej. Kawa zapobiega zaburzeniom poznawczym lub hamuje ich rozwój.

Czyni inteligentniejszym

Kawa ożywia zmęczony mózg i sprawia, że działa on na zwiększonych obrotach. To właśnie dzięki kawie przyspieszeniu ulega czas naszej reakcji, a myślenie staje się bardziej logiczne. Kawa sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani i uważni.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.