Jak efektywnie odpocząć?

skuteczny odpoczynek

Czujesz się wypalony i nic ci się nie chce? Na samo słowo “praca” reagujesz dziwnymi odruchami. Nie masz ochoty nigdzie wychodzić, bawić się z dziećmi lub uprawiać sportów? To przemęczenie. Nawet jeśli wydaje ci się, że odpoczywasz, to jeśli nie robisz tego w odpowiedni sposób, odpoczynek nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Efekt jest taki, że z dnia na dzień twój organizm zaczyna wysiadać. Co robić w takiej sytuacji? Na pewno warto opanować kilka sztuczek efektywnego wypoczynku. Oto niektóre z nich.

Po pierwsze – zawsze odpoczywaj po pracy

Większość osób za odpoczynek po pracy uważa seans przed telewizorem lub komputerem. Niektórzy jadą do centrum handlowego na zakupy. Musisz jednak wiedzieć, że te czynności z odpoczynkiem nie mają nic wspólnego. Zamiast tego należy wdrożyć w życie inny rodzaj wypoczynku. Może to być spacer lub bieganie. Może to być wizyta na basenie lub gra w tenisa. Może to być również medytacja, masaż lub po prostu sen. Wsłuchaj się w swój organizm. On n pewno da ci znak, w jaki sposób najlepiej się regeneruje.

Po drugie – naucz się stawiać granice

Bycie ciągle zajętym to zła moda. Pozostawanie w trybie gotowości 24h na dobę jest bardzo wyniszczające dla twojego organizmu. Nikt nie powinien pracować ponad własne możliwości. Musisz zrozumieć też jedno – nikt nie może od ciebie wymagać dostępności w trybie 24/7. Naucz się więc rozsądnie stawiać granice. Niech twoja prywatna komórka służy tylko do kontaktu ze znajomymi i rodziną, a nie odbierania telefonów z pracy. Niech twój mail prywatny pozostanie prywatnym. Nie kieruj na niego wiadomości służbowych. I jeszcze jedno – w momencie, kiedy przekraczasz próg domu, wyłączaj telefon służbowy. Przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu staraj się w ogóle nie zajmować sprawami zawodowymi. To bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego również.

Po trzecie – rób coś tylko dla siebie

Bycie pomocnym jest dobre i ważne, aczkolwiek raz na jakiś czas warto zabawić się również w egoistę. To, że zaczniesz robić coś dla siebie nie spowoduje końca świata. Bądź dla siebie chociaż w połowie tak dobry, jak dla innych. Przestań martwić się o samopoczucie innych i zadbaj o własne przyjemności. Przynajmniej raz w tygodniu poświęć czas tylko sobie i swoim zachciankom. Wyjdź do kina lub teatru, pójdź na koncert lub umów się na masaż.

Po czwarte – zawsze wykorzystuj urlop

Urlop należy się każdemu. Nie może być tak, że wiecznie rezygnujesz z urlopu, bo masz dużo pracy. Spokojnie, obowiązki nie zając – na pewno nie uciekną. Dla ludzi pracujących ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia związanego z pracą, a także zmiana środowiska. Lepiej nie spędzać urlopu w domu, bo w domu zawsze znajdziemy „coś do roboty”. Jeśli nie możesz wyjechać za granicę, poszukaj czegoś w Polsce. Wyjedź nad morze lub zaszyj się w jakimś przytulnym domku w górach. I jeszcze jedno – nie wyjeżdżaj na weekend. Postaraj się wyjechać na tydzień lub dwa. Tylko wtedy twój organizm będzie miał szansę naprawdę wypocząć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.