skuteczny odpoczynek

Czujesz się wypalony i nic ci się nie chce? Na samo słowo „praca” reagujesz dziwnymi odruchami. Nie masz ochoty nigdzie wychodzić, bawić się z dziećmi lub uprawiać sportów? To przemęczenie. Nawet jeśli wydaje ci się, że odpoczywasz, to jeśli nie robisz tego w odpowiedni sposób, odpoczynek nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Efekt jest taki, że z dnia na dzień twój organizm zaczyna wysiadać. Co robić w takiej sytuacji? Na pewno warto opanować kilka sztuczek efektywnego wypoczynku. Oto niektóre z nich.

Po pierwsze – zawsze odpoczywaj po pracy

Większość osób za odpoczynek po pracy uważa seans przed telewizorem lub komputerem. Niektórzy jadą do centrum handlowego na zakupy. Musisz jednak wiedzieć, że te czynności z odpoczynkiem nie mają nic wspólnego. Zamiast tego należy wdrożyć w życie inny rodzaj wypoczynku. Może to być spacer lub bieganie. Może to być wizyta na basenie lub gra w tenisa. Może to być również medytacja, masaż lub po prostu sen. Wsłuchaj się w swój organizm. On n pewno da ci znak, w jaki sposób najlepiej się regeneruje.

Po drugie – naucz się stawiać granice

Bycie ciągle zajętym to zła moda. Pozostawanie w trybie gotowości 24h na dobę jest bardzo wyniszczające dla twojego organizmu. Nikt nie powinien pracować ponad własne możliwości. Musisz zrozumieć też jedno – nikt nie może od ciebie wymagać dostępności w trybie 24/7. Naucz się więc rozsądnie stawiać granice. Niech twoja prywatna komórka służy tylko do kontaktu ze znajomymi i rodziną, a nie odbierania telefonów z pracy. Niech twój mail prywatny pozostanie prywatnym. Nie kieruj na niego wiadomości służbowych. I jeszcze jedno – w momencie, kiedy przekraczasz próg domu, wyłączaj telefon służbowy. Przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu staraj się w ogóle nie zajmować sprawami zawodowymi. To bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego również.

Po trzecie – rób coś tylko dla siebie

Bycie pomocnym jest dobre i ważne, aczkolwiek raz na jakiś czas warto zabawić się również w egoistę. To, że zaczniesz robić coś dla siebie nie spowoduje końca świata. Bądź dla siebie chociaż w połowie tak dobry, jak dla innych. Przestań martwić się o samopoczucie innych i zadbaj o własne przyjemności. Przynajmniej raz w tygodniu poświęć czas tylko sobie i swoim zachciankom. Wyjdź do kina lub teatru, pójdź na koncert lub umów się na masaż.

Po czwarte – zawsze wykorzystuj urlop

Urlop należy się każdemu. Nie może być tak, że wiecznie rezygnujesz z urlopu, bo masz dużo pracy. Spokojnie, obowiązki nie zając – na pewno nie uciekną. Dla ludzi pracujących ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia związanego z pracą, a także zmiana środowiska. Lepiej nie spędzać urlopu w domu, bo w domu zawsze znajdziemy „coś do roboty”. Jeśli nie możesz wyjechać za granicę, poszukaj czegoś w Polsce. Wyjedź nad morze lub zaszyj się w jakimś przytulnym domku w górach. I jeszcze jedno – nie wyjeżdżaj na weekend. Postaraj się wyjechać na tydzień lub dwa. Tylko wtedy twój organizm będzie miał szansę naprawdę wypocząć.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.