Sprawdzone sposoby na zatkany nos

Katar…chyba jedna z najbardziej męczących dolegliwości. Mówi się, że katar to nie choroba, ale prawda jest taka, że potrafi bardzo obniżyć jakość i komfort życia. Utrudnia oddychanie, nie daje spać, męczy za dnia i w nocy. Katar pojawia się u nas z najróżniejszych przyczyn. Może być wywołany alergią lub sezonowym przeziębieniem. Mówi się, że leczony trwa tydzień, a nieleczony aż 7 dni. Nie ma jednak co czekać, aż sam minie, bo w między czasie zdąży nas zamęczyć. Poniżej znajdziecie kilka skutecznych sposobów na zatkany nos. Jestem pewna, że przyniosą Wam pożądaną ulgę.

Dlaczego mamy zatkany nos?

Zanim przejdziemy do sposobów na zatkany nos, wyjaśnijmy sobie, dlaczego ten nos jest w ogóle zatkany. Najczęstszą przyczyną blokady nosa są wspomniane wyżej infekcje wirusowe. To one powodują stan zapalny w obrębie jam nosa. W stanie zapalnym błona śluzowa wyściełająca nos i zatoki od wewnątrz staje się bardzo rozpulchniona, a przepływ krwi jest w niej zwiększony. Skutkiem tego jest zatkany nos (sprawdź) i utrudnione oddychanie.

Naturalne sposoby na zatkany nos

 1. Wśród naturalnych sposobów na zatkany nos prym wiedzie nawilżanie powietrza i błony śluzowej nosa. Wdychanie wilgotnego powietrza działa bowiem kojąco na podrażnioną śluzówkę. Poza tym, delikatnie rozrzedza zalegającą w przewodach nosowych wydzielinę, co z kolei ułatwia jej usuwanie i pozwala odetkać nos. Powietrze można nawilżać przy pomocy specjalnych nawilżaczy. Jeśli jednak nie posiadamy takich w domu, wystarczy, że rozwiesimy na grzejnikach mokre ręczniki lub ustawimy niedaleko grzejnika pojemniki wypełnione wodę. Woda, która będzie z nich parować, będzie nawilżać śluzówkę nosa.
 2. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem na zatkany nos jest ciepły prysznic. Gorąca para pod prysznicem dostaje się do dróg oddechowych i tym samym umożliwia rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwia oddychanie.
 3. Ważną rolę w leczeniu zatkanego nosa odgrywa także nawadnianie organizmu. Wypijanie dużych ilości płynów pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, co zmniejsza ich podrażnienie. Tak naprawdę można sięgać po każdy płyn – wodę, herbatę, soki, zupy, napoje izotoniczne. Najważniejsze aby pić dużo i często.
 4. Bardzo pomocne w zatkanym nosie są inhalacje. Najlepsze są te wykonane przy użyciu olejków eterycznych lub naparów ziołowych. Wdychanie pary z olejkami udrożni zatkany nos i tym samym przyniesie oczekiwaną ulgę. Jeśli nie mamy ani olejków, ani żadnych ziół, możemy sięgnąć po sól fizjologiczną. Inhalacje z jej udziałem nawilżą podrażnioną śluzówkę i rozrzedzą zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie nam się jej pozbyć.

Pomoc z domowej spiżarni

 1. W domowej spiżarni każdego z nas kryje się wiele skarbów, które także pomogą rozwiązać problem zatkanego nosa. I tak np. bardzo skuteczny w leczeniu jest czosnek, który uznawany jest za najlepszy naturalny antybiotyk. Wykazuje on działanie antybakteryjne, przez co szybciej zwalcza infekcje. Czosnek można dodawać do różnych potraw, spożywać na kanapkach lub jeść razem z miodem.
 2. Bardzo skuteczna w leczeniu zatkanego nosa jest herbata z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Napój ten świetnie rozgrzewa i jeszcze lepiej nawadnia.
 3. Kolejnym specyfikiem, po który warto sięgnąć jest cebula. Bierzemy jedną sztukę, drobno siekamy, wrzucamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Następnie pochylamy się nad garnkiem i wdychamy. Tego typu inhalacja świetnie udrożnia zatkany nos i szybko przynosi ulgę. Podobnie działa chrzan. Wąchanie świeżego chrzanu również pomaga rozprawić się z dyskomfortem.

Pomoc z aptecznej półki

 1. Aerozol na zatkany nos - Vicks Aloes i Eukaliptus
  Aerozol na zatkany nos – Vicks Aloes i Eukaliptus

  Na zatkany nos bardzo skuteczne są preparaty z aptecznej półki. Szczególnie polecana jest woda morska (np. Vicks Aqua Forte), która wspomaga proces udrożniania nosa i ułatwia swobodne, naturalne oddychanie. Wygodny w użyciu spray z wodą morską przepłukuje drogi oddechowe i zatoki, pomaga usuwać zalegający śluz, gromadzące się bakterie i praktycznie natychmiast przynosi ulgę zatkanemu nosowi.

 2. Skuteczne na zatkany nos są także specjalne paski na nos. Przyklejane na nos, delikatnie rozszerzają nozdrza i tym samym ułatwiają oddychanie.
 3. Skutecznym preparatem na zatkany nos jest również aerozol do nosa, który łagodzi objawy niedrożnego nosa i ułatwia swobodne oddychanie. Obecnie numerem jeden jest Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus. Jego działanie występuje już po kilku minutach i utrzymuje się przez 6 do 8 godzin.

 

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.