Wstydliwy problem – hemoroidy. Sprawdź jak je leczyć!

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Hemoroidy, mimo że są dość popularną dolegliwością (ma je co drugi Polak), wciąż pozostają wstydliwym problemem. Większość osób właśnie ze względu na wstyd, unika wizyty u lekarza. A przecież wcześnie wykryte hemoroidy są łatwiejsze do wyleczenia, aniżeli te w postaci zaawansowanej. Nie da się ukryć, że choroba jest bolesna i obniża jakość codziennego życia. W jaki sposób objawiają się hemoroidy, jakie są przyczyny ich pojawienia się, a także jak leczyć hemoroidy – o tym w dzisiejszym poście.

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu mogą pojawić się zarówno u kobiety, jak i mężczyzny – bez względu na wiek. Przypadłości sprzyja głównie siedzący i mało aktywny styl życia. Dlatego też z hemoroidami najczęściej borykają się osoby wykonujące pracę biurową i pracujące przed komputerem. Bardzo często na hemoroidy chorują kierowcy i kolarze.

Wśród winowajców, wysokie miejsce zajmuje również niewłaściwa dieta. Zbyt mała ilość błonnika pokarmowego sprzyja powstaniu żylaków. Jedząc zbyt mało warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych tylko pracujemy na hemoroidy. Również przyjmując zbyt mało płynów, narażamy siebie na wystąpienie dyskomfortu w okolicy odbytu. Dlaczego akurat błonnik i płyny? Bo zarówno jedno, jak drugie odpowiada za prawidłową pracę jelit. Zbyt małe ilości płynów i błonnika prowadzą do zaparć i tym samym wymuszają na jelitach cięższą pracę. To z kolei prowadzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu i powstawaniu żylaków, czyli hemoroidów.

Żylakom odbytu sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Poza tym, rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, co upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków.

Hemoroidy – objawy

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Pierwszym symptomem, który może świadczyć o istnieniu hemoroidów jest dokuczliwy świąd w okolicy odbytu. Bardzo często osoba z hemoroidami uskarża się na pieczenie okolic odbytu oraz na problemy z wypróżnianiem się. Powiększone guzki dają z kolei wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Kolejnym, charakterystycznym objawem jest niewielkie krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym).

Z czasem, gdy dochodzi do wypadania guzka, po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku cofa się samoistnie, w późniejszym stadium choroby trzeba mu pomóc wrócić na miejsce, aby nie dopuścić do obrzęku i zakrzepicy.

Intensywny ból okolic odbytu pojawia się wtedy, gdy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zapalne i zakrzepowe.

Hemoroidy – leczenie

Leczenie hemoroidów w dużej mierze uzależnione jest od stopnia ich zaawansowania. W momencie, kiedy hemoroidy są nieduże, ulgę przyniesie stosowanie maści, kremów lub czopków, które w większości dostępne są w aptekach bez recepty. Bardzo często leczenie hemoroidów opiera się na leczeniu doustnym. Celem przyjmowania leków jest poprawienie stanu naczyń krwionośnych. W przypadku żylaków w zaawansowanym stadium, niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Maści i czopki na hemoroidy

Procto Glyvenol - skuteczne czopki na hemoroidy
Procto Glyvenol – skuteczne czopki na hemoroidy

Dostępne obecnie w aptekach maści, kremy i czopki na hemoroidy (jak np. PROCTO GLYVENOL) to w większości preparaty złożone, zawierające w swoim składzie środki ściągające, wzmacniające (Tribenozyd) i znieczulające (Lidokaina). Bezpośrednia ich aplikacja na okolice odbytu przynosi ulgę w męczących objawach. Maści i kremy minimalizują świąd i pieczenie. Działają znieczulająco i przeciwbakteryjnie. Zmniejszają obrzęk i stan zapalny, a także chronią przed dalszymi uszkodzeniami śródbłonka, zapobiegając nawrotom na długi czas.

Okłady na hemoroidy

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Leczenie hemoroidów ( sprawdź ) maściami i kremami można wspomóc okładami. Na zminimalizowanie dolegliwości bólowych, poleca się okład z zawiniętymi w chusteczkę kostkami lodu. Na zahamowanie niewielkiego krwawienia i złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, poleca się także okłady z wilgotnej torebki herbaty. Zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

Przemywanie chorych miejsc

Systematyczne przemywanie chorych miejsc wacikiem nasączonym wyciągiem z rumianku, nagietka lub aloesu, złagodzi podrażnienia błony śluzowej, a także zminimalizuje dokuczliwy świąd i pieczenie.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.