Kaszel przewlekły – jakie leki i kuracje stosować?

Mucosolvan - syrop na kaszel mokryKaszel to jeden z najbardziej uporczywych objawów przeziębienia. Mimo, że jest bardzo pomocny, bo pomaga pozbyć się groźnych bakterii z organizmu, to jednak z czasem staje się męczący.  Dlatego też warto wiedzieć, jak można się go szybciej pozbyć. Istnieje wiele sposobów na wyleczenie męczącej dolegliwości. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: bańki, leki przeciwkaszlowe i maści rozgrzewające.

Pamiętajcie, aby metodę zwalczania kaszlu dopasować do jego rodzaju. Inaczej bowiem leczy się kaszel mokry, a inaczej suchy. W jaki sposób leczyć każdy z nich? Przeczytaj poniżej.

Leczenie kaszlu mokrego

Kaszel mokry nazywany często produktywnym, pomaga usunąć z oskrzeli wydzielinę. Ulgę w tego typu kaszlu przyniesie nie tylko nawilżanie powietrza i wypijanie większej ilości płynów, ale także oklepywanie pleców dłońmi. Takie oklepywanie ułatwi odrywanie się wydzieliny i przyspieszy jej usuwanie z dróg oddechowych. Plecy dobrze jest oklepywać pół godziny po zażyciu leku o działaniu wykrztuśnym.

Niezastąpione w leczeniu są specjalne leki wykrztuśne, które sprawiają, że wydzielina staje się rzadsza i bardziej płynna, a co za tym idzie, łatwiej się jej pozbyć. Jednym z najbardziej polecanych leków o działaniu wykrztuśnym jest Mucosolvan.Ulgę przyniosą systematycznie wykonywane inhalacje, np. z soli fizjologicznej czy olejków eterycznych. Kurację leczniczą warto wesprzeć spożywaniem potraw wzmacniających odporność organizmu. Mogą to być cytrusy lub dania suto doprawione świeżym czosnkiem.

Leczenie kaszlu suchego

Najważniejsze w leczeniu uporczywego i wyjątkowo męczącego kaszlu suchego jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa. W tym celu najlepiej sprawdzają się elektryczne nawilżacze, jednakże jeśli takowymi nie dysponujecie, możecie rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki lub ustawić w pobliżu kaloryferów naczynia wypełnione wodą.

Nawilżać należy także organizm – najlepiej wypijając większą niż dotychczas ilość płynów. Może to być niegazowana wody mineralna, herbata z miodem lub sokiem malinowym. Mogą to być napary ziołowe. Pamiętajcie jednak, aby wypijane napoje nie były ani zbyt gorące, ani zbyt zimne.

Leki przeciwkaszlowe stosowane w leczeniu kaszlu suchego powinny hamować odruch kasłania i zmniejszać jego potrzebę. Powinny łagodzić suchy i nieproduktywny kaszel, przynosząc tym samym pożądaną ulgę. Jednym z najbardziej polecanych leków przeciwkaszlowych na kaszel suchy jest Mucotussin.Ważne jest także rozgrzewanie organizmu, które pomoże zamienić kaszel suchy na mokry i ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Organizm można rozgrzewać przy pomocy maści rozgrzewających. Wybierając te z olejkiem mentolowym lub eukaliptusowym, zapewnicie sobie przy okazji naturalną inhalację.

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.