Kaszel przewlekły – jakie leki i kuracje stosować?

Mucosolvan - syrop na kaszel mokryKaszel to jeden z najbardziej uporczywych objawów przeziębienia. Mimo, że jest bardzo pomocny, bo pomaga pozbyć się groźnych bakterii z organizmu, to jednak z czasem staje się męczący.  Dlatego też warto wiedzieć, jak można się go szybciej pozbyć. Istnieje wiele sposobów na wyleczenie męczącej dolegliwości. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: bańki, leki przeciwkaszlowe i maści rozgrzewające.

Pamiętajcie, aby metodę zwalczania kaszlu dopasować do jego rodzaju. Inaczej bowiem leczy się kaszel mokry, a inaczej suchy. W jaki sposób leczyć każdy z nich? Przeczytaj poniżej.

Leczenie kaszlu mokrego

Kaszel mokry nazywany często produktywnym, pomaga usunąć z oskrzeli wydzielinę. Ulgę w tego typu kaszlu przyniesie nie tylko nawilżanie powietrza i wypijanie większej ilości płynów, ale także oklepywanie pleców dłońmi. Takie oklepywanie ułatwi odrywanie się wydzieliny i przyspieszy jej usuwanie z dróg oddechowych. Plecy dobrze jest oklepywać pół godziny po zażyciu leku o działaniu wykrztuśnym.

Niezastąpione w leczeniu są specjalne leki wykrztuśne, które sprawiają, że wydzielina staje się rzadsza i bardziej płynna, a co za tym idzie, łatwiej się jej pozbyć. Jednym z najbardziej polecanych leków o działaniu wykrztuśnym jest Mucosolvan.Ulgę przyniosą systematycznie wykonywane inhalacje, np. z soli fizjologicznej czy olejków eterycznych. Kurację leczniczą warto wesprzeć spożywaniem potraw wzmacniających odporność organizmu. Mogą to być cytrusy lub dania suto doprawione świeżym czosnkiem.

Leczenie kaszlu suchego

Najważniejsze w leczeniu uporczywego i wyjątkowo męczącego kaszlu suchego jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa. W tym celu najlepiej sprawdzają się elektryczne nawilżacze, jednakże jeśli takowymi nie dysponujecie, możecie rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki lub ustawić w pobliżu kaloryferów naczynia wypełnione wodą.

Nawilżać należy także organizm – najlepiej wypijając większą niż dotychczas ilość płynów. Może to być niegazowana wody mineralna, herbata z miodem lub sokiem malinowym. Mogą to być napary ziołowe. Pamiętajcie jednak, aby wypijane napoje nie były ani zbyt gorące, ani zbyt zimne.

Leki przeciwkaszlowe stosowane w leczeniu kaszlu suchego powinny hamować odruch kasłania i zmniejszać jego potrzebę. Powinny łagodzić suchy i nieproduktywny kaszel, przynosząc tym samym pożądaną ulgę. Jednym z najbardziej polecanych leków przeciwkaszlowych na kaszel suchy jest Mucotussin.Ważne jest także rozgrzewanie organizmu, które pomoże zamienić kaszel suchy na mokry i ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Organizm można rozgrzewać przy pomocy maści rozgrzewających. Wybierając te z olejkiem mentolowym lub eukaliptusowym, zapewnicie sobie przy okazji naturalną inhalację.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.