Błędy w odchudzaniu. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

błędy żywieniowe

Każdy z nas chce być piękny, a przede wszystkim szczupły. Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu próbował zrzucić zbędne kilogramy stosując rozmaite diety odchudzające. I nawet jeśli coś tam się udało i waga drgnęła choć trochę, to i tak utracone kilogramy wracały. Niestety, większość z nas chcąc mieć upragnione kształty i upragnioną wagę popełnia szereg błędów. Co robimy nie tak, że nie chudniemy, albo co gorsza – chudniemy tylko na chwilę?

  1. Szybkie odchudzanie

Większość z nas podejmując się odchudzania chce szybkich efektów. Bo przecież lada moment będzie urlop, wesele siostry czy impreza urodzinowa. I nie ma znaczenia ile to kosztuje i jaki ma wpływ na zdrowie. Zaczynamy sięgać po magiczne pigułki obiecujące szybką utratę kilogramów lub co gorsza – po „dietę cud” dzięki której mamy schudnąć 5 kilogramów w tydzień. O zgrozo! Dlaczego takie odchudzanie nie przyniesie dobrych efektów? Tak jak dodatkowe kilogramy nie pojawiły się z dnia na dzień, tak nie pozbędziemy się ich z dnia na dzień. Proces tycia i chudnięcia wymaga czasu. Tylko wytrwałością można osiągnąć wymarzone efekty. Zamiast więc chudnąć w tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc – daj sobie więcej czasu, zmień myślenie, a przede wszystkim styl życia. Efekty prędzej czy później przyjdą. I co najważniejsze – nie znikną szybko!

  1. Diety cud

Większość z nas marząc o szczupłej talii sięga po rozmaite diety, które mamią cudownymi efektami. Może i niektóre z tych diet dają zadowalające efekty, ale niestety nie są to efekty długotrwałe. Zamiast wybierać kolejną „magiczną” dietę i katować się każdego dnia, zmień styl życia i sposób żywienia. Przestań być na diecie, a zacznij żyć zdrowo! Zmień swój styl życia, ale nie na chwilę. Odnajdź radość w jedzeniu warzyw, świeżych owoców, piciu zielonych koktajli i delektowaniu się bogactwem jakie oferuje np. kuchnia roślinna. Wraz ze zmianą podejścia do odżywiania, zmieni się nie tylko twoje samopoczucie, ale także sylwetka.

  1. Cięcie kalorii

Każdy z nas chcąc schudnąć ucieka się do drastycznego ograniczenia kalorii. Na pewno mówi ci coś dieta 600, 800 i 1000 kalorii. Cięcie kalorii kusi utratą kilogramów i zbędnych centymetrów. Trzeba jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie diety poniżej 1000 kcal dziennie wiąże się z dużym ryzykiem niedoborów ważnych składników w diecie i powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Takich diet nie wolno stosować na własną rękę! Co równie ważne – z takiej diety należy też odpowiednio wyjść tak, aby nie nabawić się efektu jo jo.

  1. Głodówki

Drastyczne cięcie kalorii może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Teraz wyobraź sobie jakie szkody spowoduje głodówka. W momencie, kiedy organizm nie dostanie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników oraz kalorii zostanie zaburzonych wiele procesów. Przede wszystkim układ trawienny przestanie działać prawidłowo. Do tego osłabieniu ulegnie układ odpornościowy, a metabolizm całkowicie wyhamuje. Efekt będzie taki, że nie tylko samopoczucie będzie złe, ale także proces chudnięcia nie będzie przebiegał tak, jak należy. Spowolniony metabolizm nie będzie spalał tkanki tłuszczowej. Co za tym idzie – nie będziesz tracić na wadze.

  1. Zbyt mało posiłków

Niektórzy myślą, że jak nie zjedzą kolacji lub śniadania, to schudną. Tymczasem opuszczanie posiłków to kolejny błąd odchudzania, który przynosi efekty odwrotne od oczekiwanych. Co to oznacza? Organizm będzie dążył do wyrównania niedoborów energetycznych i w obawie przed głodem, będzie gromadził zapasy. W ten sposób na pewno nie schudniesz. Jeśli chcesz zdrowo schudnąć, zadbaj o zjadanie 4-5 posiłków dziennie, w odstępach co 2-3 godziny.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.