Katar. Sprawdź, jak pokonać przeciwnika

rysunkowy ludzik dmucha nos

Katar, zwany też nieżytem nosa to typowy objaw przeziębienia, który w grypie pojawia się bardzo rzadko. Towarzyszy mu kichanie, uczucie zatkanego nosa, utrudnione oddychanie i zaburzenia węchu. Cieknący nos utrudnia spokojny sen i wydajną pracę. Zaburza koncentrację, przez co może utrudniać również efektywną naukę. I mimo tego, co się mówi, że katar to nie choroba, nie można go lekceważyć. Nieleczony i pozostawiony sam sobie może zamienić się w zapalenie zatok, a z tą chorobą nie ma już żartów. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że katarem bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy, że na swojej drodze spotkamy jedną kichającą osobę, a za 2-3 dni sami będziemy kichać. Całe szczęście istnieją łatwe sposoby na katar i towarzyszące mu objawy. Oto niektóre z nich…

Rób inhalacje

Wymieniając sposoby na katar (kliknij) należy rozpocząć od inhalacji. Dlaczego? Bo inhalacje to zbawienie przy katarze i przeziębieniu. Skutecznie udrożniają nos i nawilżają błonę śluzową i tym samym ułatwiają swobodniejsze oddychanie. Inhalacje warto wykonywać z użyciem olejków aromatycznych, zwłaszcza eukaliptusowego lub ziół: rumianku, tymianku, szałwii, które poza tym, że udrożniają nos, to jeszcze działają odkażająco i przeciwzapalnie.

Łykaj witaminę C

Witamina C skraca i przeziębienie i katar. Jak to możliwe? To proste. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne w błonie śluzowej, których przepuszczalność zwiększa się gdy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Dzięki temu katar i towarzyszące mu objawy znikają szybciej. Jeśli nie chcesz łykać witaminy w tabletkach, zadbaj aby nie zabrakło jej w codziennej diety. Duże ilości witaminy C mają owoce cytrusowe i warzywa, szczególnie natka pietruszki. Możesz na przykład ugotować rosół (świetny na przeziębienie) i dodać do niego duże ilości natki.

Używaj spreje z wodą morską

Wymieniając sposoby na katar, nie można  zapomnieć o sprejach z wodą morską. Świetnie nawilżają błonę śluzową, a rozrzedzając wydzielinę usprawniają pracę rzęsek. Poza tym taki spray zmniejsza obrzęk i tym samym przywraca swobodne oddychanie.

Nawilżaj powietrze

Błonę śluzową nosa warto  nawilżać także poprzez utrzymywanie w domu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Powietrze można nawilżać specjalnymi nawilżaczami lub wieszając na grzejniki mokre ręczniki.

Rób okłady z soli

Okłady z soli to kolejne dobre rozwiązanie  na męczący katar. Wystarczy wsypać sól do płóciennego woreczka, podgrzać w piekarniku, a następnie przyłożyć do czoła i policzków.

Gorące kąpiele również w cenie

Przeziębienie i nieżyt nosa można pokonać także gorącymi kąpielami. Para z gorącej wody świetnie udrożni zatkany nos i pomoże go odetkać. Aby wzmocnić pozytywne efekty takiej kąpieli, warto dodać do wody kilka kropel olejku aromatycznego lub garść soli morskiej. Tego typu sposoby na katar są nie tylko skuteczne, ale także bardzo przyjemne.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.