Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

jak dbać o higienę intymną w ciąży - młoda kobieta w ciąży w białej bawełnianej bieliźnie podtrzymuje jedną ręką brzuch ciążowy a drugą plecy
źródło: http://dzieciakizklasa.pl

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To także czas specjalnej troski o siebie i dzidziusia. Bardzo ważną kwestią w tym okresie jest higiena intymna. Utrzymywana na odpowiednim poziomie, pomoże uniknąć ewentualnych infekcji i zakażeń, które mogłyby być groźne i dla mamy i dla dziecka. Jak taka higiena intymna w ciąży powinna wyglądać? Czego unikać i po jakie kosmetyki sięgać? O tym poniżej.

Właściwa higiena intymna w ciąży – główne zasady

Okolice intymne należy myć dwa razy dziennie lub jeśli istnieje taka potrzeba – częściej. Zawsze pamiętaj o właściwym kierunku podmywania! Miejsca intymne myjemy i wycieramy od przodu ku tyłowi. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice przedsionka pochwy. Okolice intymne myjemy bieżącą wodą i przy użyciu delikatnego płynu do higieny intymnej. Nie musi to być środek przeznaczony dla kobiet w ciąży, ale powinien mieć odpowiednie pH, np. 5,5. Płyn lub żel może zawierać substancje o działaniu bakteriobójczym czy septycznym. Podczas ciąży odradza się używanie jakichkolwiek intensywnie pachnących środków, gdyż mogą one zwiększyć ryzyko podrażnień i zapalenia cewki moczowej. Do mycia nie wolno używać gąbek ani myjek, bo mokre są siedliskiem bakterii. Po umyciu okolice intymne najlepiej osuszać jednorazowymi ręcznikami papierowymi. W ciągu dnia, warto mieć pod ręką nawilżone chusteczki do higieny intymnej. Przydadzą się do odświeżenia po każdym skorzystaniu z toalety. Takie chusteczki nawilżane do higieny intymnej przydadzą się również wtedy, gdy nie będzie możliwości umycia się w normalnych warunkach, np. podczas kilkugodzinnej podróży.

Przydatne wkładki higieniczne

Higiena intymna w ciąży zakłada także korzystanie z wkładek higienicznych (np. https://www.hebe.pl/pielegnacja/higiena), zwłaszcza jeśli kobieta cierpi na obfite upławy. Ale uwaga! Wkładki powinny być często zmieniane – nawet co godzinę, bo długie noszenie wilgotnej wkładki sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych.

Zakaz irygacji

Kobieta w ciąży ma absolutny zakaz wykonywania irygacji pochwy. Irygacja niszczy bowiem mikroflorę pochwy i trzeba aż 72 godzin, żeby ją odbudować! W tym czasie chorobotwórcze bakterie oraz grzyby mnożą się znacznie szybciej.

Odpowiednia bielizna

Bardzo ważną kwestią jest dobór właściwej bielizny. Bielizna powinna być bawełniana, przewiewna i niezbyt obcisła. Poza tym, należy dbać o częstej zmianie bielizny. Należy zmieniać ją raz dziennie, a także w każdej chwili, gdy jest wilgotna.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.