Męczący problem – suchość pochwy

suchość pochwy

Słabe nawilżenie pochwy to przypadłość, która dotyczy zarówno młodych, jak i dojrzałych kobiet. Mimo, że problem nie jest groźny dla zdrowia, to jednak znacznie obniża jakość codziennego życia. Dolegliwość objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy. Przykre doznania kłucia mogą być również odczuwalne podczas chodzenia. Czasami dołącza się do tego uczucie ucisku i pulsowania w pochwie. U niektórych kobiet mogą wystąpić żółte upławy – widoczne na bieliźnie. Zaburzenia w produkcji śluzu nawilżającego pochwę są powodem przykrych doznań i przyczyniają się do powstawania infekcji, a także unikania współżycia z partnerem, bowiem zbliżenia intymne stają się bardzo bolesne. 

Przyczyny problemu

Najczęstszą przyczyną suchości pochwy są wahania poziomu estrogenów oraz zaburzenia flory bakteryjnej spowodowane niewłaściwą pielęgnacją okolic intymnych. Wiele szkód przynosi popularna wśród kobiet irygacja pochwy. Wysuszająco na śluzówkę działają także preparaty myjące na bazie mydła oraz płyny do kąpieli o intensywnym zapachu.

Suchość pochwy może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Winne mogą być zarówno preparaty antykoncepcyjne (tabletki, plastry) oraz środki antyhistaminowe, które likwidują objawy alergii. Podobne działanie mogą wywołać leki przyjmowane z powodu mięśniaków i nietrzymania moczu.

Kłopoty z odpowiednim nawilżeniem pochwy mogą dotyczyć również kobiet tuż po porodzie. Dlaczego? Bo w tym czasie w dużej ilości wydzielana jest prolaktyna – hormon odpowiedzialny za przygotowanie piersi do wytwarzania mleka. Jak sobie pomóc?

Leczenie problemu

Problemowi suchości pochwy można zaradzić pod warunkiem, że znamy jego główną przyczynę. O męczących dolegliwościach warto porozmawiać z ginekologiem. Po krótkim wywiadzie i badaniu, dobierze on odpowiednie metody lecznicze. Gdy powodem suchości pochwy okażą się źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, lekarz przepisze inne środki, o innym składzie i proporcjach hormonów. U kobiet w okresie menopauzy, suchość pochwy leczy się podaniem hormonalnej terapii zastępczej.

Jeśli okaże się, ze suchość pochwy wynika ze stosowania niewłaściwych preparatów do higieny intymnej, lekarz zaleci zmianę płynu na inny. Warto pamiętać, aby do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych używać wyłącznie delikatnych, najlepiej hipoalergicznych preparatów, które pozbawione są mydła i substancji zapachowych.

Nawilżający żel intymny

Vagisil - nawilżający żel intymny (źródło: www.my-vagisil.pl)
Vagisil – nawilżający żel intymny

W każdym przypadku ulgę przyniesie nawilżający żel intymny, np. VAGISIL. Preparat ten nie tylko delikatnie nawilża, ale także łagodzi nieprzyjemne podrażnienia związane  z niedoborem śluzu w pochwie, których skutkiem jest ból i dyskomfort miejsc intymnych.

Żel nawilżający VAGISIL likwiduje uczucie napięcia i bolesność przy stosunkach płciowych. Łagodzi pieczenie i świąd, a także łagodzi uszkodzenia błony śluzowej pochwy. Dzięki temu, że nie zawiera hormonów, ani żadnych agresywnych substancji, z powodzeniem może być stosowany przez wszystkie kobiety.

Ważne! Preparat nie zawiera tłuszczu, ani oleju, dzięki czemu nie brudzi bielizny. Nadmiar żelu można łatwo spłukać wodą.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.