Dbamy o zdrowy uśmiech dziecka!

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Każda mama wie, że o higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od najmłodszych lat, a najlepiej od pierwszych chwil życia maluszka. Nie da się ukryć, że właściwie wypracowane nawyki we wczesnym wieku dziecięcym, z czasem będą przynosić coraz to lepsze owoce. Jeśli dziecko nauczy się tego, aby codziennie rano i wieczorem myć ząbki – będzie to robić, bez względu na wszystko! W jaki sposób dbać o zdrowe ząbki dziecka, a także, jakie pasty do zębów dla dzieci wybierać? Tego dowiecie się z dzisiejszego postu. Zapraszam 🙂

Higiena jamy ustnej bardzo małych dzieci

W codziennej pielęgnacji maluszków, kwestią niezwykle ważną jest higiena jamy ustnej. Niemowlakom, które nie mają jeszcze ząbków, należy oczyszczać same dziąsła. Najlepiej robić to przy pomocy delikatnej gazy i przegotowanej wody. Dziąsła niemowlaka należy przemywać regularnie. Obowiązkowo po każdym karmieniu.

Higiena jamy ustnej nieco starszych dzieci

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Gdy u maluszka pojawią się ząbki, należy zacząć wypracowywać nawyk codziennego ich mycia. Początkowo mycie ząbków warto traktować jak zabawę tak, aby zachęcić dziecko i szybko go nie znudzić. Bo jak wiadomo, nie każdy maluch przepada za codzienną toaletą. Koniecznie myjcie zęby razem ze swoimi pociechami. To zachęci dziecko i jednocześnie pozwoli wam spędzić trochę czasu razem.

Idealna szczoteczka do zębów

Gdy u malucha pojawiają się pierwsze ząbki jest to znak, aby wybrać się do sklepu po szczoteczkę! Wybierając się do supermarketu, zabierzcie ze sobą dziecko i pozwólcie mu wybrać jego pierwszą poważną szczoteczkę do zębów. Jeśli dziecko samodzielnie wybierze szczoteczkę, chętniej będzie jej używać. Dla bardzo małych dzieci najwygodniejsze są szczoteczki, które można nałożyć na palec. Gdy ząbków będzie coraz więcej i dziecko będzie starsze i bardziej samodzielne, wówczas należy sięgnąć po szczoteczkę do zębów oznaczoną symbolem 0-2.

Idealny pasty do zębów dla dzieci

Na rynku dostępne są rozmaite pasty do zębów dla dzieci. I to właśnie po nie należy sięgać. Dzieci nie powinny myć ząbków pastami przeznaczonymi dla dorosłych, bo są one dla nich nieodpowiednie. Pasty dla dzieci mają nie tylko lepszy (czytajcie: bardziej zachęcający) smak, ale także specjalnie opracowany skład, który w żaden sposób nie zaszkodzi maluszkowi.

źródło: www.colgate.pl
źródło: www.colgate.pl

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, w łazience powinna zagościć pasta do zębów z fluorem ( kliknij ). Dlaczego? Bo szkliwo pierwszych ząbków jest niezwykle delikatne, a fluor znajdujący się w paście doskonale chroni je przed próchnicą.

Doskonałym wyborem są pasty do zębów dla dzieci, ściśle dopasowane do wieku dziecka. Tego typu pasty ma w swojej ofercie np. marka Colgate. I tak na przykład pasty do zębów dla dzieci od 2 do 6 lat mają delikatny miętowy smak lubiany przez maluszki. Tego typu produkty zawierają również rekomendowaną dawkę fluoru dla dzieci w tym wieku. Pasty przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia mają owocowy smak i zawierają miętowe kryształki.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

Uwaga! Musicie się przygotować, że pierwsze próby szczotkowania ząbków przez dzieci nie będą do końca udane. Dziecko może chcieć jeść pastę lub co gorsze – smarować nią łazienkę. Dlatego wy, jako rodzicie, musicie uzbroić się w cierpliwość i krok po kroku tłumaczyć maluchowi, co dokładnie ma robić. To właśnie wy – rodzice, musicie nauczyć dziecko odpowiedniej techniki szczotkowania. Pamiętajcie, że zewnętrzne powierzchnie ząbków myje się ruchami kolistymi, a zęby od strony wewnętrznej – ruchami wymiatającymi. Należy nauczyć dziecko, że ząbki tylne myje się ruchami w przód i tył, a przednie – ruchami pionowymi góra i dół.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.