Jak poprawić metabolizm?

jak przyspieszyć metabolizm

Metabolizm – termin ten nierzadko pojawia się na ustach lekarzy i dietetyków. Szczególnie poruszany jest przy okazji diet i osób, które borykają się z nadwagą. Mówi się wtedy o wolnym metabolizmie, który utrudnia proces chudnięcia. Tylko nieliczni szczęściarze mogą poszczycić się szybkim metabolizmem, które nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej. Mimo, że w dużej mierze metabolizm jest naszym dziedzictwem i wynika z genów, to jednak my sami również możemy mu pomóc i zawrócić go na dobre tory. Jak poprawić metabolizm? O tym poniżej!

REGULARNE JEDZENIE

Przestrzeganie stałych godzin jedzenia bardzo korzystanie zadziała na nasz metabolizm. Warto więc zaplanować swój dzień w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na 5 posiłków. Każdy posiłek powinien być zjadany co 3-4 godziny. Dzięki temu organizm będzie wiedział, że nie musi zwalniać tempa i magazynować składników odżywczych na później. Efekt? Organizm wyłączy tryb oszczędzania i tym samym nastąpi przyspieszenie przemiany materii. Uwaga! Należy pamiętać, że metabolizm jest znacznie wolniejszy w nocy, dlatego kolacja powinna być spożyta nie później 2-3 godziny przed snem.

DIETA

Badania naukowe wykazały, że istnieją konkretne produkty, zawierające substancje czynne, które przyspieszają przemianę materii. Należą do nich m.in. zielona herbata, kawa, papryczki chili oraz imbir. Jedzenie ich pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz skutecznie przyspiesza przemianę materii.

jak podkręcić metabolizm

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Zdrowe i regularne jedzenie to jedno. Nie mniej ważna jest też aktywność fizyczna. Dzięki niej nasz metabolizm przyspieszy i nie będzie chciał się zatrzymać. Dobrze, aby aktywność fizyczna miała charakter mieszany. I tak np. ćwiczenia siłowe pozwolą wzmocnić siłę oraz masę mięśni. Natomiast ćwiczenia tlenowe (pływanie, bieganie, jazda na rowerze) – przyspieszają oddech i bicie serca, dzięki czemu do narządów i mięśni dociera więcej utlenionej krwi. W momencie gdy zaczynamy wykonywać ćwiczenia tlenowe metabolizm podnosi się nawet 20-krotnie w porównaniu do stanu spoczynkowego. Ważne, aby aktywność fizyczna stała się częścią dnia codziennego. Tylko systematyczny wysiłek może wzmocnić masę mięśniową oraz skutecznie podkręcić metabolizm.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.